Tarife Reprezentanta

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Vin Mai 07, 2010 9:55 am

QUOTE (chacha @ Feb 11 2010, 03:33 PM) Multumesc celor care mi-au raspuns. Sa lamuresc exact si de ce am intrebat asta: service-ul unde fac eu reviziile de cand a ajuns Matza in Bistrita, a ajuns intre timp si reprezentanta Mitsu. Eu inca am prins tarifu de 56 ron + tva la ultima revizie dar il vor mari la 68 ron + tva si am intrebat cat e in alte parti pentru ca mi se pare ciudat sa existe asemenea discrepante. Adica, teoretic nu ar trebui sa fie un pret asemanator peste tot, asa teoretic unii se falimenteaza pe altii? Nu lucrez in marketing dar cam asa suna in neuronu' meu treaba asta....

imi pare rau sa te contrazic, dar nu ai dreptate.
in calitate de consumator, in cazul de fata client mitsu ii felicit pe cei care au preturi mici si nu tin cont de mafiotii din bucuresti.
asa o sa ajungem sa ne facem reviziile pe la iasi, alte orase cu preturi avantajoase (BTW am aflat ca piese - consumabile de la Tg.Mures sunt avantoaje), iar mafia din bucuresti poate va dispare si va aparea in sfarsit concurenta, ca ce e la noi pe piata, in toate domeniile e o vrajeala de concurenta.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Mai 07, 2010 1:27 pm

Culmea e ca in Bucuresti ai cel putin vreo 3 service-uri la care sa te duci. Din cate am inteles e un service KIA care e autorizat si Mitsu si au preturi chiar decente. Nu vad de ce trebuie sa incepi sa umpli forumul de declaratii jignitoare la adresa lor. Poate si tu in ochii lor esti un mafiot in momentul in care iti pui ochelarii de soare

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Vin Mai 07, 2010 3:58 pm

Tariful de manopera in sine poate fi avantajos, mai ales ca poti prinde revizia intr-o perioada in care acorda discount la manopera. Eu imi amintesc ca prin octombrie anul trecut am avut 20% reducere la manopera. Problema cred eu, e alta: de ce daca revizia dureaza 1 ora pe ceas si lucreaza un singur om la masina (urmarit pe camera de supraveghere) sunt taxat cu 3 ore de manopera? Cand ajung acasa ma uit din nou pe factura, poate ma lamuresc...Fiind prima revizie am trecut cu vederea dar la urmatoarea am sa fiu MULT mai atent...

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mai 07, 2010 4:36 pm

QUOTE (volodea @ May 7 2010, 08:55 AM) imi pare rau sa te contrazic, dar nu ai dreptate.
in calitate de consumator, in cazul de fata client mitsu ii felicit pe cei care au preturi mici si nu tin cont de mafiotii din bucuresti.
asa o sa ajungem sa ne facem reviziile pe la iasi, alte orase cu preturi avantajoase (BTW am aflat ca piese - consumabile de la Tg.Mures sunt avantoaje), iar mafia din bucuresti poate va dispare si va aparea in sfarsit concurenta, ca ce e la noi pe piata, in toate domeniile e o vrajeala de concurenta.
Pe toate topicurile ai aruncat cu noroi fara argumente. Ultimul avertisment. Se prefera argumentele, in defavoarea gargarei...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Mai 08, 2010 12:03 am

@Fiind prima revizie am trecut cu vederea dar la urmatoarea am sa fiu MULT mai atent...@

Da , asa e prima data , iei teapa ..

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Mai 08, 2010 9:47 am

inainte de inceperea lucrarilor, puteti cere devizul, in care scrie ce se inlocuieste si cat costa.
nu cred ca a ajuns cineva la service, a dat cheia, a intrebat cat face revizia de x km, i s-a spus 3 lei si cand a venit vremea sa plateasca i s-a spus x + 400 lei. iar daca intrebi de ce sa ti se raspunda "asta e nenea, tzeapa ta"
vad ca pana laurma toata lumea da vina pe siteuri, ca acolo scrie, ca e estimare, etc.
da la tejghea intrebati? sunteti mintiti acolo? nu cred.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Mai 08, 2010 5:52 pm

Coobra , vrei te contrazic ? Stai sa gasesc posturile vechi ....

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Mai 08, 2010 8:32 pm

QUOTE (gabivdo @ May 7 2010, 03:58 PM) de ce daca revizia dureaza 1 ora pe ceas si lucreaza un singur om la masina (urmarit pe camera de supraveghere) sunt taxat cu 3 ore de manopera?

Explicatia ar fi aceea ca se respecta estimarea orelor de manopera date de producator...adica, producatorul estimeaza ca pentru manoperele x, y, z sunt necesare 3 ore de manopera si acelea sunt facturate, chiar daca in realitate operatiunile dureaza mai putin.

Nici eu nu prea sunt de acord cu durata manoperei care iti este facurata, dar o iau ca atare si inghit in sec.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mai 09, 2010 3:00 pm

si eu sunt de acord cu bughy si spun ca nici preturile de la "tejghea" nu corespund cu pretul final care apare pe factura.

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Dum Mai 09, 2010 5:30 pm

La noi, fie piesele sunt scumpe, fie manopera. Nu am făcut dec?t la BMW revizii şi ?n Romănia şi ?n Germania, dar exită diferenţe mari. De ex piese la nemţi 250?, 100? manopera. La noi piese cam 2000 de lei şi manopera vreo 500 parcă. Dacă nu te duci la reprezentanţă costă cam 1600 de lei piese (consumabile mai precis)+manoperă.

De unde diferenţa? ?n Munchen am găsit vreo 10 reprezentanţe BMW şi alte zeci de service-uri autorizate BMW (dar multi-marcă). Normal că există preţuri decente şi profesionalism c?nd ai concurenţă. ?n Rom?nia şi un şurub e dificil de schimbat.

Nu mai zic că la nemţi am lăsat maşina plină cu bagaje şi toate nebuniile, sincer dacă dispărea ceva probabil nici nu observam, cu geamul jos şi cu cheile ?n contact. Mi s-a garantat că nu va lipsi absolut nimic. ?n plus eşti tratat ca un om.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori