Mobil 1 Vs Castrol Edge/magnatec

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Mar 15, 2010 3:52 pm

Hello. prima revizie de 20000 de apropie cu pasi repejori. Am cautat ca site-urile de la vwforum si am vazut ca cei de acolo recomanda folosirea in motoarele de vw castrol. Daca acesati VW Technical Bulletin , o sa vedeti acolo ca se recomanda castrol.....ce sa fac? ce ulei sa bag? Ce ma deranjeaza pe mine in mod special este ca motorul consuma ulei, de unde deduc ca uleiul ce l-am bagat nu ofera protectie destula.....ramane depus pe piston si la combustie se arde si el......nu vreau sa cread ca motorul de la VW e ca motorul de la dacia 1300. Va rog sa nu dati cu parul ca e prima masina pe care o am.....am invatat pe o dacia 1300 sa conduc, dar acolo nu se punea problema de ce ulei sa bag.....din pacate aici se pune. La serviciu am flota de Logan 1.5 DCI 85 CP. la 120000 de km nu papa strop de ulei. Sa inteleg ca orice ulei as baga tot consuma ca motorul de VW papa, sau nu e bun ales ulei-ul. A folosit cineva ceva Castrol??? Multumesc

dati o geana si pe forum-ul VW:VW Forum

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mar 15, 2010 4:09 pm

Motoarele astea asa sunt facute, sa consume putin ulei. Nu stiu exact de unde rezulta acea pierdere, dar ea exista pe toate motoarele tdi 2.0 din 2005 pana au trecut pe tehnologia common rail. Deci schimbarea uleiului nu te ajuta prea mult in sensul asta. Recomandarea catre uleiurile castrol este facuta de VW la fel cum Mitsubishi recomanda Mobil 1. Dupa parerea mea este doar o chestie de marketing.
Daca vrei totusi sa schimbi marca de ulei poti cauta niste teste/review-uri si sa il alegi pe cel mai bun. Pe mine nu ma deranjeaza Mobil1 nici macar pentru ca e facut in Turcia.

Avatar utilizator
The Godfather
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:02 am

Mesaj de The Godfather » Lun Mar 15, 2010 10:04 pm

Parerea mea e sa nu folosesti Mobil 1. Ai variante mai bune: Castrol ,Aral, Motul, Divinol

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Lun Mar 15, 2010 10:24 pm

Pe ce te bazezi cand spui asta? Eu folosesc mobil 1 de vreo 34.000km si tot mobil 1 s-a folosit si inainte in conditiile in care masina are acum 134.000.
nu mananca ulei deloc.
cartea ce zice? masina ar trebui sa manance ulei sau nu?
oare cei de la mercedes 'or fi asa prosti de baga doar mobil?ce naiba ca fac de saptamana trecuta masini..
cix are dreptate..e doar marketing..acelasi motor (2.0 tdi) pe Dodge Avenger, Jeep Patriot, Mitsubishi etc are ulei Mobil
eu recomand mobil pt ca asta folosesc si n-am avut probleme

Avatar utilizator
The Godfather
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:02 am

Mesaj de The Godfather » Lun Mar 15, 2010 11:02 pm

Vrei sa spui ca masinuta ta nu papa ulei DELOC. Probabil nu verifici ce trebuie...........sper ca stii de gluma

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 16, 2010 8:37 am

Cu riscul de a demara o mare disputa si a deruta forumistul nostru, recomand Mobil 1.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mar 16, 2010 9:20 am

QUOTE (The Godfather @ Mar 15 2010, 11:02 PM) Vrei sa spui ca masinuta ta nu papa ulei DELOC. Probabil nu verifici ce trebuie...........sper ca stii de gluma

eu cred ca am toate conditiile necesare pt a vedea daca masina a consumat ulei sau nu (prietenii stiu de ce), dar daca nu se observa pe joja nimic de la un schimb la altul(10.000km) consider ca e irelevant sa incep sa-l cantaresc

Avatar utilizator
The Godfather
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:02 am

Mesaj de The Godfather » Mar Mar 16, 2010 2:50 pm

care sunt criteriile dupa care apreciezi tu calitatea unui ulei. Iar despre consumul de ulei....hmmm ...eu zic ca nu exista motor cu consum 0 de ulei.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mar 16, 2010 5:19 pm

QUOTE (conchistadorul @ Mar 15 2010, 03:52 PM) ...
Baga acelasi ulei mereu, 2.0 TDI asa consuma, se cunoaste asta. Nu-i bai ca iti consuma, asta nu caracterizeaza neaparat un motor prost. Poti sa il si schimbi pe Castrol, dar apoi mergi cu Castrol pana la capat, nu il tot schimba la fiecare revizie. Si mie imi manca Mobil pe paine cand am luat masina, dar am trecut pe Castrol si s-a mai calmat, adica nu mananca decat cand merg eu turat. Insa cred ca e de la motor la motor ce lubrifiant bagi, cum se invata...

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 16, 2010 6:22 pm

Mai oameni buni, masina consuma ulei prin definitia sa. Eu nu cred ca e vreunul care sa nu-i pape. Ideea este sa fie in "norma".
Cartea masinii specifica exact care e cantitatea normala "papata". Nu mai stiu la Colt care sunt normele si mi-e lene sa caut prin carte, dar este un fenomen normal.

Sunt si multe mituri legate de uleiurile astea, dar eu am avut experiente placute cu Mobil 1 de la un Fiat Punto, care papa mai mult Selenia, Castrol, Aral decat Mobil 1.
Acum conchistadorule ce pot sa-ti spun? Vad ca astia de la Mitsubishi baga Mobil 1, daca te ajuta putin, foloseste-l si tu, daca nu... atunci altul.
Daca vrei parerea mea diferente cat sa-ti afecteze performanta nu vor fi, iar pe termen lung uzura... ma indoiesc ca vom putea concluziona.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori