Xenon/bi-xenon

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mar 10, 2009 10:34 pm

Care e mai potrivit?As vrea sa-i bag la Carisma un kit de asta ...are becuri H4.
Ce recomandati?(firme, culori etc)

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mar Mar 10, 2009 11:58 pm

nu prea conteaza firma... siemens si bosh nu exista... culoarea: 6000k un albastru de zi... eu de aicea mi-am pus... destul de bun sitemul kitxenon.ro (cica astea se pun la service toyota)...

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 11, 2009 12:34 am

ligla, chiar am studiat putin problema asta dorind si eu un sistem de iluminare mai bun tinand cont ca eu circul mult extraurban iar ideea e ca daca doresti sa fi si in pas cu legea, nu prea poti monta xenon decat daca:
1. cumperi far de xenon (are oglinda si altele diferite de cele cu halogen)
2. are autoleveling
3. are spalator de faruri

Faza e ca dincolo (.eu) ai sanse sa ti-o iei pe chestia asta daca prinzi un control de rutina si doare rau (talon retinut, amenda mare si alea, alea...) si faza e ca nici in .ro nu este legal (norme RAR) insa la noi inca nu se aplica legea. Plus ca toate firmele sunt facaturi, adica ceva serios nu se vinde decat cu far si te duce sistemul (fara far) de la 500 de euro in sus, deci xenoanele de 100-200 de euroi, indiferent de eticheta, tot chinezarii sunt (deci nu doar made in China).

PS> Plus nu uita de frigiderul plin de carne de la cei care vin din fata.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Mar 11, 2009 8:41 am

La faza cu made in China ai dreptate... toate, absolut toate sunt made in China. unele sunt facute si in acelasi loc cu etichete diferite

Cat despre frigider aici sunt doua chestii . am mai spus-o ... cei care le au reglate prost ... au frigiderul plin... cei care le au reglate bine... bate vantu de criza prin frigider )

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Mar 11, 2009 10:12 am

Asta cu reglate bine e pentru sufletul tau poate. Am avut xenoane si imi placeau la nebunie, da se vedea mult mai bine, dar, exista un MARE DAR, pe un far fara lupe, poti sa le reglezi cum vrei tu, sa bata la jumatate de metru in fata masinii, si tot ii deranjezi pe ceilalti. Si e logic sa ii deranjezi atat timp cat ai un far cu o oglinda, gandita pentru o anumita intensitate, iar xenonul are o putere mult mai mare. Problema nu e reglajul farului ci suprafata care imprastie lumina, aceasta suprafata este mare, in cazul lupei nu se mai pune problema, spotul este directionat unde trebuie. Deci la orice masina fara lupe, niste xenoane aftermarket duc la umplerea frigiderului. Da exista si masini cu xenon din fabrica pe faruri cu oglinda si nu cu lupa, dar acele faruri sunt gandite altfel.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mar 11, 2009 10:26 am

pai pentru Carisma nu cred ca a fost conceput un far cu bixenon de la ei cu lupa sau fara asa ca nu cred ca l-as putea procura.
cat despre ce zici tu chacha..nu ies decat o data maxim 2 ori pe an din .ro asa ca nu m-ar deranja sa pun niste H4 obisnuite la loc cand se intampla asta
acum mai e si varianta cu niste becuri f bune de la philips (e unul care imita xenonul sau asta) pentru o luminozitate crescuta

si-a pus cineva asa ceva?sa stiu daca merita investitia

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Mar 11, 2009 10:46 am

Am avut eu ligla ... sunt f bune... gasisem pe un forum si un test cu o fotodioda, cum ca intensitatea luminoaza emisa de becurile acelea este mult mai mare decat un Osram stock pe majoritatea masinilor.

Cat despre xenon.. e cu dus si intors.. nu as avea dc sa mint ... dar am xenon de vreo 4-5 luni... si n-am primit nici macar UN blitz de la alti participanti la trafic.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Mar 11, 2009 12:54 pm

la philips am avut blue vision si dadeau foarte bine lumina.
xenon am de aprox 1 an jumate si nici eu nu primesc flashuri. pe de alta parte inainte de a le monta definitiv am testa dispersia luminii si este identica.
am facut acest test tocmai pentru ca si eu auzisem diverse. unele or fi adevarate, dar la colt nu au fost.
h4 sunt doar bixenon dupa cate stiu.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mar 11, 2009 2:57 pm

QUOTE (COObra @ Mar 11 2009, 12:54 PM) h4 sunt doar bixenon dupa cate stiu.
asa e..au ambele faze pe un bec...cand e cu xenon culiseaza fata spate...
vreo firma pt xenoane?!sau toate sunt "chinezarii"?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 11, 2009 6:29 pm

QUOTE (ligla @ Mar 11 2009, 10:26 AM) pai pentru Carisma nu cred ca a fost conceput un far cu bixenon de la ei cu lupa sau fara asa ca nu cred ca l-as putea procura.
cat despre ce zici tu chacha..nu ies decat o data maxim 2 ori pe an din .ro asa ca nu m-ar deranja sa pun niste H4 obisnuite la loc cand se intampla asta
acum mai e si varianta cu niste becuri f bune de la philips (e unul care imita xenonul sau asta) pentru o luminozitate crescuta

si-a pus cineva asa ceva?sa stiu daca merita investitia

Philips Xtrem Power urmeaza sa imi pun eu maine cand fac revizia deci o sa raspund eu cum se comporta, comparate cu niste Narva sau ceva de genu. Legat de xenoane, legal orice iluminare peste 2000 de lumeni parca, este ilegala cu far obisnuit de halogen, decat cu far special (cum e cazul xenon) devin legale. E optiunea fiecaruia bineinteles daca isi pune sau nu, eu atat spun: nu sunt legale nici in Romania, doar ca inca nu te intreaba nimeni de sanatate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori