Xenon/bi-xenon

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Aug 31, 2011 10:33 pm

O intrebare: pentru cei care avem Lancer modelul de dupa 2008 nu exista vreo varianta de becuri mai puternice? La masinile care au H7 sau H4 stiu ca exista acele X-treme Vision de la Philips care ofera 100% mai multa luminozitate (le-am testat si eu pe o Octavia si sunt ok). Insa pentru becurile pe care le avem noi pe Lancer, adica HB3 si HB4, nu avem decat 2 variante: Blue Vision si Premium. Insa ambele ofera doar +30% luminozitate.
Stie cineva o alternativa mai buna, adica exista pe undeva becuri mai puternice decat cele de la Philips de care am amintit? (nu vreau xenon after market!)

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Sep 01, 2011 8:45 am

Becurile care ofera mai multa lumina fie ele si de firma filips sau osram sunt o mare pacaleala. Intradevar ofera mai multa lumina dar se ard de cam de 4 ori mai repede fata de becurile clasice de firma si sunt si cel puti nduble ca pret. Deci parerea mea e ca nu reteaza deloc si vorbesc din experienta.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Sep 01, 2011 9:05 am

Tot la xenon vei ajunge. Dar recomand a fi montate doar pe lupe, nu pe faruri cu lentile.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Sep 01, 2011 11:02 am

Vrei sa spui sa nu fie montate pe faruri cu oglinda, nu cu lentila. Farurile stoc de la Lancer clasic sunt cu oglinda.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Sep 01, 2011 11:14 am

Fratilor lasati farurile asa cum sunt ca am vazut destui tarati cu xenonuri aftermarket care mai sunt si prost reglate si care te chiorasc mai ceva ca o faza lunga clasica.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Joi Sep 01, 2011 11:17 am

Pai tocmai de aceea nu vreau sa imi montez xenon pe farurile mele cu oglinda, pentru ca am mila de ochii celorlalti participanti la trafic. In plus, risc sa imi pierd garantia la masina (o am doar de o luna si jumatate si deja sa renunt la garantie ). Iar sa imi schimb tot farul, adica sa imi pun un far cu lupe si xenon este o investitie prea mare. Ca sa nu mai spun ca pentru a-mi pastra garantia, ar trebui sa le pun la reprezentanta, unde m-ar costa mai multe mii de euro. Si nici nu sunt sigur ca mi-ar pune fara autoleveling si spalator de faruri, care inseamna alti bani....

Am mai citit si prin alte forumuri ca becurile care ofera mai multa luminozitate se ard mai repede si ca din acest motiv nu sunt o alegere buna din punct de vedere financiar. Insa, sincer, prefer sa schimb becurile tot la 6 luni (asta inseamna 80 ron o data la 6 luni), insa sa lumineze mai bine masinuta.
Ce ma enerveaza este faptul ca acele x-treme vision de la Philips nu exista si pentru HB3 si HB4. Iar variantele care exista pe HB3 si HB4 - bluevision si premium - nu ofera o diferenta suficienta de luminozitate. Bluevision nu imi plac pentru ca nu lumineaza bine pe ploaie, iar premium....acea +30% luminozitate cred ca e insesizabila. Eu am folosit cu alte ocazii (pe alte masini) niste x-treme vision care se laudau cu +100% si abia acolo am vazut diferenta. Bineinteles ca nu era o imbunatatire cu 100% (e doar marketing....eu apreciez ca era un plus de vreo 30-40% doar), insa se vedea o diferenta clara. Ma indoiesc ca Premium, care se prezinta doar cu +30%, vor fi diferite de cele pe care le am acum.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 01, 2011 12:55 pm

Incearca Osram Nighbraker. Ar mai fi varianta sa alimentezi becurile la un voltaj putin mai mare, dar trebuie vazut cat de eficient/economic ar fi, fiind nevoie si de ceva putere..

Avatar utilizator
DaFabolous
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 23, 2009 12:19 pm

Mesaj de DaFabolous » Joi Sep 01, 2011 2:22 pm

Sal

A montat cineva dintre userii de pe forum bixenon pe un Lancer sedan 2008 echipare intense?
Vreo recomandare?

Multumesc

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Sep 01, 2011 3:29 pm

Nimeni nu a pus si nu recomandam xenoane fara lupe, cine vrea frigiderul plin sa isi puna...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 01, 2011 3:59 pm

Eu am mers cu o masina care avea xenon pe far oglinda (volvo V40) si pe langa flasurile pe care ti le iei de nu mai stii ce e cu tine, nici nu vezi nimic cu ele, pt ca lumina nu e focalizata, nu face o pata clara pe sosea, e imprastiata peste tot, cu pete intunecate, altele luminoase, dungi, reflexii, oribil. Foarte obositor si periculos. Mentionez ca avea sticla transparenta la far, nu striata, deci nu era cel mai prost scenariu posibil

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori