Turbina si Intercooler pe Lancer 2008 benzina?

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Lun Mai 26, 2008 2:19 pm

Imi vine in curand masinutza, un Lancer 1.5 pe benzina si vreau sa-i pun turbo. Ce ziceti, se poate? e mare bataia de cap? cam care ar fi cheltuielile?
Din discutiile cu un vanzator de la reprezentanta a rezultat ca ei ar putea face o lucrare rin care sa-mi monteze turbo de Colt, cred ca sunt cam aceleasi motoare... Nu l-am intrebat cat ma costa ca nu stia amanunte.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Mai 26, 2008 2:25 pm

de ce nu iti iei 1.8 direct? Eu zic ca e mare bataie de cap. motorul de czt nue la fel cu motorul de 1.5 de colt nu stiu cat de usor s-ar potrivi. si mai ales nu stiu cine ti-ar face aceasta modificare. M Car? as baga mana in foc ca nu

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Lun Mai 26, 2008 11:25 pm

Motorul de 1,5 nu e la fel cu cel de pe CZT. Sunt diferente mari d.p.d.v. constructiv.
Din cate pricep eu,ca sa transformi un motor aspirat intr-un motor turbo iti trebuiesc:
-alt calculator de motor (sau macar alt soft)
-alta instalatie electrica
-modificarea raportului de compresie
-turbina
-senzori
-macar o electrovalva
-intercooler(eventual)
-tubulatura pt dirijarea aerului spre admisie
-modificarea galeriei de evacuare
-sistem de ungere pt turbina
-sistem de racire pt turbina(eventual)
-etc
Merita?

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Mar Mai 27, 2008 8:55 am

In cazul asta probabil vanzatorul a facut doar reclama Nu mi-am luat 1.8 pentru ca dura mult mai mult pana sa vina, era ceva mai scump, un cumul de motive care m-a facut sa renunt din start. Poate daca stiam ca-i asa mare diferenta ma gandeam de doua ori, dar abia acum mi-a trecut prin cap sa va intreb.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Mai 27, 2008 11:57 am

QUOTE (Prime)Imi vine in curand masinutza, un Lancer 1.5 pe benzina si vreau sa-i pun turbo.
Eu zic sa-i pui doua, nu de alta da' nu stii cind ai nevoie asa ca mai bine sa fie acolo decit sa-ti lipseasca!

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Mar Mai 27, 2008 1:52 pm

Oooo domnu moderator, ce-mi place cum luati peste picior un nou venit, poate neinitiat in tainele masinilor. Si eu care credeam ca pentru asta exista forumul, sa aflu mai multe informatii despre masini si in special mitsubishi. Pai in acest caz va las pe dvs si minunatul site sa faceti misto si imi vad de drum, or mai fi forumuri despre mitsubishi si in strainatate.
Cu respect!...sau nu

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Mai 27, 2008 7:39 pm

Suparacios ...

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Mar Mai 27, 2008 11:04 pm

Hey,Prime! Eu cred ca se incearca si o buna dispozitie.Nu cred ca ti-a raspuns asa din rautate.
Revino si tu peste 2 luni si spune-ne ca ti-ai pus turbo si ne inchizi gura la toti. :wink:

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Mai 27, 2008 11:17 pm

Nenea Prime,

Dar eu vorbeam serios, pacatele mele! Uite, sa nu spui ca sunt malitios:

- Cumperi masina noua da' vrei s-o "turbezi";
- Adica pierzi garantia la masina;
- Si bagi mai multi bani in ea decit daca ai lua modelu' de 1.8;
- Pentru care ai astepta o luna-n plus,

pai in cazu' asta, daca tot faci atitea sacrificii, eu zic sa pui doua turbine, sa nu te trezesti mai incolo ca mai vrei una si trebuie sa te apuci iar de treaba de la capat. Oricum, dupa ce termini treaba cu "turbatu", eu zic sa-i pui si la toba o fofeaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori