LANCER 1.6 RACINGCODE

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Mar 18, 2008 3:47 pm

Nu inteleg intrebarea. Fii mai clar.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 18, 2008 4:19 pm

QUOTE (Adriancar)Cred ca aici este o confuzie.Nu a a fost o verificare a softului ci doar a existentei DTC-urilor.
Daca exista un up-grade de soft ,ce se intampla cu cel vechi.Nu se pierde tuning-ul?

Se cam confunda diagnoza cu upgrade-ul softului...
In caz de upgrade de soft se pierde tuningul.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mar Mar 18, 2008 5:10 pm

QUOTE (Cristi)QUOTE (Adriancar)
Cred ca aici este o confuzie.Nu a a fost o verificare a softului ci doar a existentei DTC-urilor.
Daca exista un up-grade de soft ,ce se intampla cu cel vechi.Nu se pierde tuning-ul?

Se cam confunda diagnoza cu upgrade-ul softului...
In caz de upgrade de soft se pierde tuningul.

Corect.Multumesc !

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 18, 2008 5:36 pm

Cu placere dom' profesor!
Insa care e ideea cu intrebarea asta:

"Daca exista un up-grade de soft ,ce se intampla cu cel vechi.Nu se pierde tuning-ul?"

gen "nu-i asa ca pamantu se invarte?"


Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mie Mar 19, 2008 9:35 am

QUOTE (Cristi)Cu placere dom' profesor!
Insa care e ideea cu intrebarea asta:

"Daca exista un up-grade de soft ,ce se intampla cu cel vechi.Nu se pierde tuning-ul?"

gen "nu-i asa ca pamantu se invarte?"


Nu-i chiar asa.Up-grad-ul poate fi doar pentru un anumit modul nu pentru intreaga functionare a ECU.
De altfel intrebarea era pentru colegii care se ocupa de resetari(chip tuning).Poate reusim sa intelegem pe de-a-ntregul operatiunea.

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Sâm Oct 18, 2008 7:19 pm

La upgrade de soft se pierde tuningul.
In general RacingCode primeste aceste versiuni de serie de upgrade al fabriicii si daca le are la momentul resoftari introduce si pleaca mereu de la varianta de serie imbunatatita.

Ca un caz concret la masina lui Andrei chiar e cazul sa ne contacteze sa ii introducem noi varianta resoftata pe noua baza a softului trimis de fabricant.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Sâm Oct 18, 2008 9:57 pm

QUOTE (SEBASTIAN)Ca un caz concret la masina lui Andrei chiar e cazul sa ne contacteze sa ii introducem noi varianta resoftata pe noua baza a softului trimis de fabricant.

Din ce scrii inteleg ca a aparut o versiune noua de soft pentru Lancerul cu motor de 1,6. Oare cei de la reprezentanta mitsubishi de ce nu ne-au anuntat?

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Sâm Oct 18, 2008 10:03 pm

Pai asa se face, nu te anunta da ti se face update-ul la urmatoarea revizie.

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Oct 19, 2008 11:27 am

In mod normal te anunta si te intreaba daca esti de acord cu modificarea de soft. Daca masina este a ta sau tu dispui de ea asa e normal altfel poate fi o fapta penala la mijloc.
Nu primesc tot timppul update-ul de soft, nu mereu e obligatorie schimbarea fiind optionala si de multe ori la modele iesite din productie daca nu au avut probleme de frica nu le mai schimba.
Mai ales cu sculele de service exista posibilitatea, sub 1% sa pateasca calculatorul ceva, atunci ei treuie sa remedieze si de ce si-ar batea cuie in talpa daca nu au reclamatii?
Cum e sa mergi cu masina la revizie schimb de filtre ulei... si cand vi sa iei masina sa-ti spuna stiti am vrut sa va inlocuim softul si s-a blocat comunicarea, trebuie sa comandam calculator si dureaza o luna...
Nu intelegeti ca acolo sunt fabrici de facut bani, pasiune, responsabilitate zero?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Oct 23, 2008 4:21 pm

oare la urmatoarea revizie sa intrebam daca, asa printr-o minune, a aparut o noua versiune de soft? sau ce aduce nou?

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori