Bucse Cauciuc Poliuretanic

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 10, 2011 8:19 pm

cand trebuie sa scimbi bucsile? adica care sunt simptomele?

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Joi Noi 10, 2011 9:35 pm

nu stiu cum fac pe fata... nu erau uzate tare, eu o simteam mai ... flexibila sa zic

pe spate le aveam uzate tare, si le-am carpit cautand o solutie mai buna ca bucsa originala.
carpit= date bridele jos si puse bucati de curea de distributie pe langa bucsa uzata.

inainte sa fac asta, scartaiau destul de tare (cauciuc pe metal) si parca sa zic ca si trancaneau.
dupa carpeala, doar acum pe frig, mai trancaneau putin de tot. Pana la frig nu mai faceau zgomot. Insa chiar si asa, masina nu statea cum vroiam eu, sau cum simteam ca poate sta pe viraje.

bara stabilizatoare (si bucsile ei) are rolul de a "lega" comportamentul rotilor de pe aceeasi punte, si de a limita zic eu, diferentele mari dintre oscilatiile rotiilor pe aceeasi punte. (nu stiu daca sunt coerent - daca nu va rog corectati)

cand le-am dat jos iar, acum, bucsile spate erau foarte uzate. (foarte deformate, orificiul pentru barea stabilizatoare, foarte largit, si neuniform, etc)


Diferenta de duritate dintre bucsa originala si asta este foarte mare, iar in masina o simti foarte tare. Mai ales de la volan.

Acum sunt curios sa le vad in timp. Sper sa reziste bine. Chiar si asa, pretul mi se pare ok, si de aceea eu l-am rugat pe Marty sa imi rezerve inca un set, sa il pun deoparte.


Nu stiu daca am fost coerent, si sper ca te-am ajutat !!!

Nu e asa mare cheltuiala, si eu zic ca merita sa incerci, si sa fi tu cel care evalueaza diferentele!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 10, 2011 10:53 pm

mersi de informatii.
pana acum recunosc nu am mai schimbat bucsile la nici o masina si de aceea nu stiu simptomele.
acum trebuie sa fac revizia, placute, etc, dar la inceputul anului cred ca o sa le schimb si eu.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Oct 16, 2013 12:58 pm

aveti idee unde pot gasi si eu bucse din cauciuc poliuretanic pentru lancer 2.0 did?

am intrebat si la racing nick, coasta de est si nu au asa ceva pentru acest model

i-am dat si lui marty un mesaj sa vad daca are ramase, dar nu a intrat inca pe forum

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Mie Oct 16, 2013 4:18 pm

Se pot confectiona la coanda avand bascula sau bucsele vechi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator