ALTUNING - tuning de performanta

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Mar 04, 2008 4:57 pm

QUOTE (goangaus)QUOTE (SEBASTIAN)Nu pierzi garantia e nedetectabil la benzina.
Chipul de la raliart oricat de raliart este e un powerbox care minte semnalele. Nu e un tuning corect.
De ce nu e tuning corect chipul Raliart si ce inseamna ca minte semnalele?
Care e diferenta intre tehnica voastra si cea Raliart, in afara de faptul ca voi lucrati cu fiecare masina separat?

Daca am inteles eu bine, Sebastian face doar o serie de ajustari a parametrilor din software-ul cu care vine masina. Nu se intervine cu nici un dispozitiv hardware suplimentar. Probabil ca din acest motiv nu poate fi detectat de service-uri.
Oricum, sunt si eu curios sa vad o explicatie mai amanuntita de la Sebastian.

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Mar Mar 04, 2008 7:20 pm

cipul ralliart e un powerbox?Am crezut ca se modifica softul

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Mar 05, 2008 11:33 pm

QUOTE (paul.todea)cipul ralliart e un powerbox?Am crezut ca se modifica softul

:-D
Aaaa powerbox ?
Si eu care credeam ca i se administreaza steroizi care ii modifica softu'

Si uite asa mai aflam si noi una, alta...
Asteptam sa ne spui impresii le 170CP/TDI...

170CP cu un cip, 250 cu doua cipuri.

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Vin Mar 07, 2008 12:28 am

Nu imi place sa recunosc dar din pacate de data asta cred ca ai avut dreptate cu cipul asta ralliart

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Vin Mar 07, 2008 12:58 pm

SEBASTIAN .. ca offtopic - Daca la service mitsu au tester sau cum dumnezeu i-o zice ... si sunt niste baieti meticulosi ... chiar nu ar putea sa iti detecteze modificarea asta a softului? Mai ales ca cel putin de un baiat de la litex din ploiesti stiu ca e cu geana pe forumul asta )

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mar 07, 2008 8:22 pm

....................

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Vin Mar 07, 2008 11:44 pm

are de castigat indirect ... de genul "shefu'! .... prin sondaj am luat masina la puricat si hai sa ii luam garntia ca si-a bagat nasu' - urmat concis de o flegma ( cel putin asa as face eu )" )
Intreb si eu ... nu stiu daca omu saracu s-ar baga sau nu ca nu are cine stie ce interes .. dar .. teoretic .. daca vrea si are cu ce .. poate nu ?

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Mar 09, 2008 8:59 pm

Nu stiu ce au de castigat cei care supravegheaza garantia si nici ce pierde serviceul, insa asa cu George Calinescu:"invidia e sunburele raului din om".
Oameni mici si rai care nu stiu sa-si dea importanta decat prin a face rau si a speria,doar asa pot ei sa atraga atentia.
Diferenta intre soft si powerbox, pai nu prea au nimic in comun.
Softul se face fara sa se intervina mecanic si se "altereaza " parametri motorului intr-un algoritm bine pus la punct, iar masina stie ce sa comande si cum avand la dispozitie semnalele senzorilor nealterate.
Powerbox e un cacat indiferent de cine e facut si vine pe firele de injectie si senzori iar la ce comanda corecta da calculatorul dupa cum ii este lui dinainte dictat modifica semnalul ca intensitate sau ca durata. Rezulta o crestere de putere dar motorul creierul nu stie de ea si nu o poate gestiona corect, nu poate face corectile pe care fabricantul le-a impus. Adica ii spun ca are 4000rpm si ea merge cu 4500, ii spune ca are 1,3 bari in admisie si ea merge cu 1,5, ii spune sa injecteze xxmilisecunde si ea baga xx+-yy milisecunde, nu ar fi nimic grav la o masina de acum 10ani ina acum softurile tin cont de tot sunt adaptive ca masina sa mearga perfect si sigur in toate conditile.

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Lun Mar 10, 2008 12:08 am

totusi Sebastian nu ai raspuns la intrebare.Se poate detecta in service softul sau nu?

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Mar 11, 2008 12:40 am

buna observatie ... ca daca se raspunde ca da ... ar fi frumos din partea lor sa stearga atot puternicul "NEDETECTABIL" si sa il inlocuiasca cu .. detectabil daca e service vigilent !

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori