Totul despre becuri

Modificari aftermarket ale instalatiei electrice
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 13, 2008 9:04 pm

...............

Avatar utilizator
shurub001
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 11, 2008 9:14 pm

Mesaj de shurub001 » Mar Mar 11, 2008 9:43 pm

buna sunt nou si nu prea cunosc lumea dar daca puteti sama ajutati cu o problema va sunt recunoscator.am o honda accord din '81 si tin mult la ea am incarcat-o cu 1000w de la mtx si acum vreu si niste xenoane pe ea dar problema e ca oglinda de la farul de pe partea soferului e praf si partea de sus e ciobita. cei de la magazim mi-au spus ca nu merita sa pun in starea asta, eu credeam ca kit-ul de xenon contine si tub cu lentila ca la modelele noi dar se pare ca nu, sau nu am cauta destul.
cum as putea remedia problema sau mai precis pe cine sa caut in arad care ma poate ajuta cu un kit cu tot cu tub si lentile???

va multimesc

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Mar Ian 18, 2011 5:23 pm

BECURI BORD

Caut si eu de cateva saptamani becuri bord ptr al meu Colt. Si ma refer aici la beculetele de 1,2W (sau 2W) care lumineaza butoanele din bord.
Mai exact, mi s-au ars cele 2 becuri de la butoanele ptr aprins proiectoare si lampa ceata spate.
Am fost la mai multe magazine din orasul meu si fie s-au crucit cand le-am aratat beculetul, fie m-au trimis la reprezentanta (unde nu ma duc ptr ca nu vreau sa dau o groaza de bani pe un amarat de bec, cum imi mai cereau ei 170 RON ptr batul de antena pe care mi-l furase cineva).

Am gasit pe net, resprectiv aici : PUNE CLICK AICI dar nu prea seamana ce e in poza cu ce am eu (corpul de plastic e mai scurt la mine), plus ca nu stiu de care sa iau daca s-ar potrivi, pe 2w sau 1,2W?

Daca se pricepe cineva, va rog sa ma luminati si pe mine ce sa comand...

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Ian 18, 2011 5:31 pm

Ma bine du-te la reprezentanta pentru un asemenea amarat de bec. Si daca ti-l dau la pret dublu, o sa fie 2 lei in loc de 1 leu. Nu se merita atata alergatura.

Cu antena stiu ca sunt exagerate preturile, dar mi s-a intamplat cu Clio sa mi se arda becuri de stop si le-am luat cu 5 lei de la reprezentanta, asa ca in acest domeniu nu cred ca vei primi preturi bomba.

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Mie Ian 19, 2011 1:49 pm

Da, ok, numai ca reprezentata nu e in oras la mine si e mai ieftin ptr mine sa comand pe net decat sa consum benzina pana in orasul vecin si inapoi (mai ales ca vreau sa comand si niste filtre, deci oricum platesc transportul).
Ideea era ptr cine s-a uitat pe linkul postat de mine, ca sunt acolo mai multe tipuri de becuri bord ptr Colt si vroiam si eu niste indicatii din partea cuiva care se pricepe sau care a mai inlocuit (la mitsubishi colt, ptr ca nu seamana cu becurile bord de la alte masini gen renault, vw, etc).

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Ian 19, 2011 3:28 pm

Becul se poate scoate din acel suport , nu se comanda cu tot suportul .
In cazul asta ai 2 variante : mergi cu becul si cauti - la benzinarii au tot felul de becuri , sau cauti sa le schimbi cu leduri - au acelasi sistem de prindere ( 2 pini lungi ) , sunt tot mici . Asta e parerea mea .
La reprezentanta ( vorbesc de ceva vreme in urma ) am schimbat becul de la scrumiera ...a fost primul si ultimul schimbat la ei . A costat cam 40 lei - becul + manopera .

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Ian 19, 2011 3:41 pm

Becul are niste picioruse lungi, care sunt impletite in suportul ala. Daca le scoti, ramai cu un beculet asemanator celor de la instalatiile de pom vechi. Dar nu te ajuta cu nimic, nu gasesti nicaieri beculete cu picioruse de sarma de 2 cm. Beculetele din discutie se schimba cu totul. De unde, n-am idee.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mie Ian 19, 2011 4:40 pm

O sa raspund si eu pentru ca situatia e asemanatoare si la lancer clasic.
Se poate monta led in locul becului, pur si simplu scoti atent piciorusele respective si pui ledul in acelasi mod, indoind piciorusele respective. 2dor a scris pe undeva parca cum a procedat cu luminile de la ac.

Daca nu vrei, rogi pe cineva sa te ajute cu reprezentanta si sa-ti trimita prin posta sau faci comanda din alta parte.

P.S. Topicul deschis nou se va inchide, eu consider ca ti-au raspuns suficienti oameni aici iar daca mai ai nelamuriri putem continua discutia.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Feb 23, 2011 4:28 pm

A4548200021 sau A4548201521. Ambele coduri sunt pt acelasi beculet, in jur de 4-6 lei bucata la mercedes.

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Joi Mar 17, 2011 2:08 pm

tiborg@:
incearca varianta data de gabitzu@, eu am facut acelasi operatie (acum vreo 3 ani) de inlocuire a becurior cu led-uri si sincer a fost o munca de maxim o ora.
rezultatul: toate butoanele, rotitele de la consola centrala lancer clasic au fost luminate in culoarea dorita de mine.
Iti recomand sa cumperi led-uri de 12v cu intensitate luminoasa ridicata.(poti intreba vanzatorul daca sunt dimmabile@:adica isi pierd din puterea luminoasa cand folosesti variatorul ).
la mine au functionat si cred ca mai sunt functionale si in momentul asta.
in scurt timp voi face aceasi operatiune si la colt.
daca esti pasionat de mesterit, ai rabdare si vi si la intalnirea de primavara, voi face lucrarea live pe masina mea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Electrica auto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori