Bec Icarcare Palpaie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
oliver88
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:03 pm

Mesaj de oliver88 » Vin Aug 15, 2014 11:24 am

Salut,
Revin cu alta problema la voi,din ce cauza palpaie becul la incarcare(ba se aprinde, ba se stinge)avand in vedere ca incarcarea e Ok.
cea ce am observat ca fisele de la bujii sunt cam imbatranite.
Poate fi oare acesta o cauza?
Mersi

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Aug 17, 2014 6:03 pm

salut
Palpaie becul la incarcare?
te referi la becul din bord?cel care spune cand nu se incarca bateria?
Doar la asta ma pot gandi.Insa fisele nu au nici o legatura cu asta.Problema asta am avut-o si eu in trecut,se tot aprindea si se stingea,pana s-a aprins si a ramas asa.Am mers la electrician si totul era ok,bateria era buna,iar alternatorul incarca in normal.Problema am descoperit-o intamplator dpa ceva timp,erau 3 mufe corodate,din legatura de cabluri care trece pe deasupra cutiei de viteze(la MPI ).
Daca incarca normal,si bateria e ok,atunci eu zic ca e probabil tot ceva de genul fir intrerupt,sau mufa corodata.
Sper ca informatiile sa-ti fie de folos.





Cu respect
Calv Ree

Avatar utilizator
oliver88
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:03 pm

Mesaj de oliver88 » Lun Aug 18, 2014 4:27 pm

Salut,
mersi de raspuns,intradevar si eu asta banuiesc ca ar fi,avand in vedere ca la drumuri cu denivelari sau pe piatra cubica face.
Si am amai observat inca un lucru :
Dau jos borna,o pun inapoi si incepe sa palpaie becul, fac ceva KM si palpaie tot mai rar pana nu se mai aprinde doar cand e in sarcina,pana cand intrun final nu se mai aprinde deloc.
Ciudat fenomem avand in vedere ca si acumulatorul e nou.
Toate astea decurg cam pe o distanta de 100km.
a mai patit cineva asa?

Avatar utilizator
catalin76
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 31, 2013 11:42 am

Mesaj de catalin76 » Joi Dec 25, 2014 9:08 pm

Calmativa va rog nu e nici un fir problema sau mufa problema este din alternator ori periile colectoare ori oxidaj contacte la releul de incarcare situat pe alternator.vb de alternatorul de la bosch de 95 amperi

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori