Filtru Benzina 1.8 Gdi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
emitsubishi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 06, 2014 1:36 pm

Mesaj de emitsubishi » Vin Oct 31, 2014 11:42 am

Saptamana asta am curatat clapeta de acceleratie ca murea la relanti avea niste depuneri mai ceva ca la diesel acum relantiu e perfect pompa nu cred ca a schimbato am desfacut eu capacu ala de sub bancheta cautand filtru si acolo suruburile nu au mai fost desfacute . Am sa fac cumva sa pun filtrul ca ma tot gandesc sa nu strice injectoarele . Oricum deja eu am facuti 30.000 km cu ea si cine stie de cand nu il mai are e posibil sa fie pe carisma pompa fara filtrul?ar fi o ipoteza cine stie am sa sun proprietarul ce a avuto sa-l intreb daca isi aduce aminte ceva

Sau poate asa trebuie sa fie eu am modelul facelift modelu ce este facut si in 2003 si parca citisem undeva pe fourum ca nu are filtru?

Avatar utilizator
shmen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 02, 2008 9:42 am

Mesaj de shmen » Vin Dec 12, 2014 8:19 am

Salut, si eu am incercat sa gasesc filtrul de benzina la mine, dar nu este si nici nu pare sa fie facuta vreo modificare. M-am tot uitat pe diverse scheme si nu pare pe nicaieri vreun filtru in a fara de cel din capatul pompei de benzina de la sorb.

Avatar utilizator
emitsubishi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 06, 2014 1:36 pm

Mesaj de emitsubishi » Vin Dec 12, 2014 9:24 pm

Sa fie oare unele care nu au?totusi eu cred ca trebuie sa fie sub panou de sigurante de la motor ca m.am uitat si am vazut ca sunt gauri in lateral ptr. Suruburile de la suportu pentru filtru si cred ca la scos vreun mecanic ... ai cautat in compartimentul motor nu?

Avatar utilizator
shmen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 02, 2008 9:42 am

Mesaj de shmen » Sâm Dec 13, 2014 10:06 am

Am dat jos filtru aer, cutia cu sigurante si cilindrul de sub sigurante.

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Ian 07, 2015 9:04 pm

salutare

emitsubishi imi cer zcuze,o vreme nu am intrat pe forum si nu am vazut mesajul tau,iti ofeream informatii cu poze daca intram,insa ma bucur ca ai primit raspuns pe forum si ai gasit rezolvare la problema.

Cat despre injectoare,stai linistit ca nu o sa se strice daca mergi fara acel filtru,deoarece in pompa de inalta presiune de pe motor mai ai inca 2 microfiltre care fac o treaba foarte buna.si in rezervor mai ai inca alte 2 filtre(site fine) inainte de pompa din rezervor,care iarasi opresc foarte mult din mizeri.

Acuma carburantii in Romania sunt cu semnul intrebarii,insa nu o sa bage nisip si noroi,ca sa iti strice masina.sunt doar de o calitate mai slaba.

Iti doresc succes in instalarea noului filtru,e pozitionat destul de aiurea acolo,si accesul e destul de greu,insa nu il schimbi in fiecare zi

Un an nou fericit si cu multi KM fara probleme tuturor



Cu respect

Avatar utilizator
emitsubishi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 06, 2014 1:36 pm

Mesaj de emitsubishi » Mie Ian 14, 2015 11:38 pm

Salut calvree
Pana acum am stat stresat de problema cu injectoarele iti multumesc de raspuns nu am reusit sa schimb inca filtrul dar cand am sa am timp incerc sa vad inca o data ce pot face trebuie sa caut suportul de la filtru prima data
Un an bun si lipsit de evenimente neplacute

Avatar utilizator
oliver88
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:03 pm

Mesaj de oliver88 » Mie Ian 21, 2015 12:25 pm

QUOTE (emitsubishi @ Oct 26 2014, 01:30 PM) De cateva zile tot incerc sa schimb filtru de benzina la carisma si nu il gasesc am tot cautat prin topicurile deja deschise dar la a mea nu este nici la motor nici sub bancheta. Filtru mi.au dat cei de la reprezentanta deci cred ca daca nu aveam nu imi dadeau. Ajutati-ma va rog cu o parere cei care au schimbat sau e posibil sa nu am ? Va multumesc!
Salut,
si eu am una identica ca a ta ,e ascuns sub filtru de aer si cutia de sigurante de la motor.Nu e asa greu de schimbat doar catrebuie sa dai jos filtrul de aer si panoul de sigurante,dupa ce le-ai dat jos uitandute atent trebuie sal vezi deja.
Mult succes.

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Vin Iul 03, 2015 11:51 am

nu toate masinile au

apropo de unde pot comanda microfiltrele pt inalte si dacca aveti un cod oem

alpadrino nu a auzit de ele sau cel putin persoana cu care am vb eu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori