Xenon Pe Carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Dum Oct 11, 2009 6:32 am

Si-a pus careva xenoane pe Carisma ? ... sa ne impartaseasca si noua niste impresii / informatii ...

Avatar utilizator
bebe.bebe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 08, 2009 10:02 am

Mesaj de bebe.bebe » Lun Oct 26, 2009 5:41 pm

Am pus Bi-Xenon si sunt foarte multumit.

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Lun Oct 26, 2009 6:12 pm

Ok bebe.bebe , dar da-ne si noua mai multe informatii , de cit timp le-ai montat , ce fel de marca de bi-xenon , detalii de montare , de ex. ai gaurit sau nu capacele ce etanseizeaza farul in spate , ti se aburesc sau nu farurile , cum lucreaza pe faza lunga si mai ales daca poti sa dai flash-uri cu ele , unde ti-ai montat balasturile , se incalzesc sau nu acele balasturi sau firele/mufele , cum se leaga la Carisma in mufe faza lunga si faza scurta la bi-xenoane H4 , ti-ai facut reglaj la faruri dupa ce le-ai montat , pe ce pozitie ai nivelul , cum se vad in fata si in laterale comparativ cu ce-ai avut pina la xenoane , ii deranjeaza sau nu pe ceilalti participanti la trafic , orice detaliu e binevenit , chiar si niste poze ar fi binevenite si etapele instalarii etc.

Avatar utilizator
Danut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 02, 2009 12:22 pm

Mesaj de Danut » Mie Noi 11, 2009 12:02 pm

ma abonez si eu la info despre xenon - am pus faruri noi si cred ca sparg normele de intensitate luminoasa daca pun xenon ... totusi farurile mele sunt reglate si nu bat in sus ... ca la niste masini noi gen Logan ... toate Reanulturile.. VWurile... alea fara xenon ..

Avatar utilizator
djliasi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 20, 2009 4:25 pm

Mesaj de djliasi » Lun Noi 30, 2009 9:14 pm

AM MONTAT DE 2 LUNI BIXENON CARGUARD ..SA POTRIVIT PERFECT ...FARURILE NU SE ABURESC ...LUMINA 100% MAI BUNA ...AM MONTAT SINGUR KIT-UL ,E FOARTE SIMPLU ....NU A TREBUIT SA MODIFIC NIMIC LA FAR ....KIT-UL L-AM GASIT LA DEDEMAN SI A COSTAT 460 LEI...RECOMANDAT

Avatar utilizator
bebe.bebe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 08, 2009 10:02 am

Mesaj de bebe.bebe » Mar Dec 01, 2009 2:11 am

Am un kit Bi-Xenon Siemens HID cu garantie 1 an. le am de 4 luni montate,pana acum nu am avut probleme decat cu modulul care schimba faza scurta pe lunga,modul care a fost inlocuit in garantie !
Parerea mea este ca merita pe deplin montat ,diferenta fiind enorma.
La montare sa gaurit capacul de la far cel din spate ,dar in kit este inclus burduf de cauciuc care inpiedica aburirea si mizeria sa intre in far.
In rest se trag cablurile ,se fixeaza balasturile ,personal le-am montat cu dubluadeziv pe filtrul de aer si tine perfect,pe partea cealalta am prins-o sub bidonasul de servo cu 2 coliere de plastic si nici nu se vede !
Dupa montaj ,am reglat farurile cu aparat de reglat faruri omologat .
Merita schimbate si becurile de pozitie cu unele Led !

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Dec 01, 2009 12:38 pm

QUOTE (Danut @ Nov 11 2009, 12:02 PM) ma abonez si eu la info despre xenon - am pus faruri noi si cred ca sparg normele de intensitate luminoasa daca pun xenon ... totusi farurile mele sunt reglate si nu bat in sus ... ca la niste masini noi gen Logan ... toate Reanulturile.. VWurile... alea fara xenon ..


de unde ai luat farurile noi?

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mar Feb 09, 2010 5:25 pm

oameni buni,am luat shi eu instalatie xenon,intradevar lumina e ireprosabila,mai ales ca farul e facut bine,in sensul ca nu se umple cu lumina,arata aproape ca lupele,nu e deranjant pentru cei din fata,asta in situatia in care nu am primit nici un flash de la cei din fata,dar aveti grija de firma pe care o luati,eu am luat thunder la insistentele unui dealer,dar sunt degeaba rau de tot,prima instalatie dupa ce am montat-o am constatat ca e moarta,mam dus si am schimbat-o,iar cea de a doua am zis ca o incerc inainte,dar nu merega nici asta,mergea doar un bec,dar nu se mai stingea din faza lunga,mergea faza scurta bine dar cand schimbam faza lunga ramanea blocat, surpriza mai mare a fost faptul ca am mers sa o schimbe si mia zis sa ma descurc cu ea,ca si el are de un an si nu are probleme,asha ca e treaba mea,deci aveti grija de unde o luati,si ce firma...momentan merg cu ea asha,balasturile sunt bune becul cred ca e baiu,ca la fel face pe amandoua balasturi,o sa imi cumpar alte becuri,ceva mai renumite decat astea...daca stiam imi luam philips de la inceput,cunosc care au si nu au avut deloc probleme cu ea...multa bafta

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Feb 09, 2010 9:08 pm

mi-am pus si eu un kit de 5000k cu 'ajutorul' lui VCN..adica eu m-am uitat si am dat berea la urma ...prima oara un balast a fost dus dar cel de la care le-am luat a fost super prompt si mi-a trimis altul..mai naspa e ca nu am burduful respectiv pt a scoate cablurile si a trebui sa peticesc pe acolo.
in schimb ele merg super..nu-i deranjeaza pe cei din fata si nici pe cei care vin din fata..daca dau un blitz zici ca e esti la fotograf ..cel putin asa zicea seful meu care si-a luat-o de vreo 2 ori..
problema mea o reprezinta insa farurile care sunt zgariate pe dinafara si murdare pe dinauntru, dar cu ajutorul unor prieteni sper sa le rezolv

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mar Feb 09, 2010 9:20 pm

eu am luat de 6000 k lumina e buna si farurile sunt super bune,avand in vedere varsta masinii,nu stiu daca sunt alea din fabrica dar sunt bune...acuma mai tre sa iau becuri bune... ca nu a vrut sa imi schimbe instalatia ala de la care am luat-o

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori