Ce Ulei Pt Motor Este Cel Mai Bun

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Apr 05, 2012 11:57 am

Cauta Motul cu indicatiile pentru Carisma. Se gaseste pentru orice tip de masina. Eu am uleiul asta si sunt multumit. Em zis si eu o parere....

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Vin Apr 06, 2012 11:53 am

QUOTE (radu-lancer @ Apr 3 2012, 11:45 AM) Salut

Eu am pus Motul 5w-30 50400 50700 la 2.0 DID. Merge ok, nu am ce sa i reprosez.

Salutare tututor si va urez sarbatori fericite!
Acum ca am reusit sa intru pe mitsu, as dori sa va impartasesc din experienta mea - frumoasa vis-a-vis de revizia Outlander si uleiul de motor.
stati! nu va impancientati, povestea nu incepe cu << a fost odata in Bucuresti...>>. ci incepe cu << a fost odata in Oradea..>>.
In Decembrie 2011 - Martie 2012 am tot strabatut Bucuresti-Oradea (aprox.620 km dus) si tot facand km Outlanderul mi-a zis s-o duc in service
de 3 revizii incoa, de cand am inceput sa schimb placutele de frana, am pus Textar. pt ca cei de Mitsubishi is vand marfa foarte scump si nu sunt transparenti (cu info asupra producatorului de consumabile etc) te indeamna sa-ti iei soarta in brate si sa-ti cumperi piesele singur. Textar placute sunt bune dar ATENTIE ca "papa"discul" daca nu e si el original Textar.
Si cum va spuneam eram in Oradea, venise vremea de revizie, simteam ca placutele tre schimbate cat si discurile, asa ca ma duc la Mitsubishi Oradea doar sa ma informez:
aveti ulei? aveti placute si discuri? aveti filtre? ... oamenii de acolo mi-au cerut politicos talonul, s-au uitat in baza de date, iar in 3 minute mi-au spus ca le au pe toate- BUN!
Cat ma costa?
doua variante mi-au propus:
var.1 produse marca Mitsubishi, inclusiv ulei Mitsubishi...
eu am replicat: cine sunt producatorii? raspunsul a venit: Mitsubishi - ei produc tot!!! wow...mi-am zis...si cat costa: raspuns dupa 2 minute: 3500 lei
dupa cateva "discutii" am ajuns la 3000 lei cu TVA inclus. (bun...am zis eu si var.II)
var.2 tot produse marca Mitsubishi, dar placute si discuri - Textar cost = 2200 lei cu TVA: am zis bun merg pe varianta asta DAR cu uleiul nu sunt convins
am intrat pe net...n-am vazut nimic despre uleiul asta Mitsubishi, am intrat si pe germania ...la fel...nimic,
un alt ulei pe care il ofereau ei era Mobil1 formula ESP-la butoi, (care ar fi ok daca nu scrie made in EU sau Turcia....naspa!!)
asa ca am gasit ulei Mobil 1... facut in Belgia - deci am venit cu uleiul meu si m-a costat 1700 lei cu TVA si 50 lei la mecanic - cum vi se pare?
mecanicul nu se compara cu cei din Bucuresti (foarte atent la cea facea si cel mai important - GANDEA!) scuze, poate ca se supara cei de la service bucuresti, dar este adevarat.
Am avut oprtunitatea sa fac service in Oradea si nu mi pare rau. foarte promti si seriosi si flexibili.
Azi am fost la ei si ziua urmatoare au facut revizia care a durat aprox.2 ore jumate, mecanicul a stat max 10 minute....se compara cu Bucurestiul?

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Sâm Apr 07, 2012 12:14 am

3500 RON uleiul? Mi se pare nebunie! E incredibil...

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Sâm Apr 07, 2012 7:28 am

QUOTE (radu-lancer @ Apr 3 2012, 11:45 AM) Salut

Eu am pus Motul 5w-30 50400 50700 la 2.0 DID. Merge ok, nu am ce sa i reprosez.
e motorul de vw? Si uleiul?

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Sâm Apr 07, 2012 7:37 am

QUOTE (neophitus @ Apr 7 2012, 12:14 AM) 3500 RON uleiul? Mi se pare nebunie! E incredibil...
eronat!! Pe ulei am platit 320 lei pt 6 litri. Atentie la Carrefour!!! Am vazut ulei Mobil 1 Esp cu etichete smanuite

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Dum Apr 08, 2012 9:33 pm

Lancer 2.0 DID este motorul de la Passat .Dar nu se compara.
Am comparat ambele motoare, am condus in aceiasi zi ambele masini deoarece am schimbat rotile de iarna cu cele de vara, iar Lancer-ul trage mult mai bine, din toate punctele de vedere. Frane , distanta, inclinarea in curbe, desi am condus Passat, penultimul model 2.0 TDI, nu se poate compara cu Mit Lancer. Japonezul este indiscutabil.


Asta cu comparatia intre masini. In ceea ce priveste uleiul , am luat indicatiile de la uleiul cu care a venit masina din Japonia adikaMobil 1 ESP FORMULA 5w -30 50400 50700.

Luand aceste indicatii am cautat uleiul Repsol sau Motul , preferandu l pe cel din urma, am intrebat daca are Motul 5w-30 50400 50700 la reprezentanta Motul si astfel in ultimele 2 revizii am pus numai Motul. Acum, la revizia de 60.000km vazand ca Mitsu a scos ulei original am pus la masina acest ulei, am doar 800 km cuacest ulei, nevazand modificari semnificative. Parca, Parca, cu celalalt ulei, motorul merga mai uns, se auzea mai putin, nu mai facea precum tracotrul. Pana la urmatoarea revizie o sa ti spun cum se comporta si daca o sa merg pe uleiul original Mitsu sau o sa pun Motul.


Placute am pus fata -spate after market Textar, sunt ok, le am testat pe toate terenurile posibile.

Acum am la masina ulei original Mitsu si placute Textar Fata-spate. Recomand aceste produse.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Apr 08, 2012 10:21 pm

Hello, acesta e topic de Carisma, deja o dam in placute de frana de Lancer.

Please, back on topic ca am luat-o pe aratura

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Apr 08, 2012 11:10 pm

salut...
stie cineva si un pret informativ la uleiul mitsubishi?
in viitorul apropiat trebuie sa fac schimbul si m-ar interesa un pret informativ
va multumesc



cu respect
calvaree

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Apr 09, 2012 1:09 am

Mitsubishi 10w40 sau Castrol Magnatec 10w40?

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Lun Apr 09, 2012 9:34 am

imi cer scuze
mitsubishi 10W40
castrol am avut si nu o sa mai iau niciodata




cu respect
calvaree

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori