Modificari Carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Scrie răspuns
Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Mai 05, 2011 1:43 am

Salutare tuturor!!!
Proaspat posesor de Carisma 1,8 GDI LX 1999.am achizitionat masina acum trei zile insa urmaresc de ceva timp acest forum si unul din lucrurile care m-au impresionat a fost interiorul Carismei facute de Calvaree.dupa mai multe cautari legate de interiorul masinii am observat ca se poate face si interior de piele sau se gasesc din fabrica variante care au piele la interior(cele EXE in special) si de aceea m-am decis sa imi confectionez propria tapiterie,insa am unele nelamuriri.
1-cum sa imbin pielea sub tetiera?prin lipire sau cu fermoar?care e cea mai simpla varianta?sau ce variante mai sunt?
2-cum ar putea ramane airbagul scaunului functional,excluzand varianta cu intepatul pielii sau subtiatul ei?emblema(SRS airbag) este din cauciuc moale si se sparge sau se rupe cusatura?trebuie pastrata emblema?ce rol are?
3-cum scot bancheta din spate?
4-cum lipesc piele pe portiere acolo unde este material asemanator cu cel de pe scaun?trebuie indepartat materialul vechi?a mai incercat cineva?merge lipit cu prenadez sau trebuie lipici industrial?

Multumesc anticipat!!!

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Vin Mai 06, 2011 9:54 pm

salut korn84
te pot ajuta cu unele idei
la tetiere,nu stiu daca ai desfacut una din fabrica,sar e un sistem cu 2 plastice care intra unul in altul,e ok,dar cu toate astea,eu tot am lipit cu picatura materialul,pentru ca va avea un aspect mult mai atent finisat,sfatul meu,daca nu ai de gand sa schimbi curand din nou tapiteria,lipeste cu picatura

la airbagul scaunului,daca reusesti,taie o gaura in tapiterie,si pe urma fa-i un tiv roata,exact cat plasticul unde scrie airbag,apoi dupa ce ai tras tapiseria pe scaune lipeste in jurul airbagului,va arata si bine,si nici nu vei pune in pericol declansarea airbagului.eventual daca nu-i graba,pot face din ceva material un fel de schita pentru ce am spus aici,in cazul in care nu ai inteles ce am spus

bancheta e foarte simplu de scos,inarmeaza-te cu o tubulara de 12 si rabateaza spatarul,ridica marginea mochetei care da in portbagaj,si desfa toate suruburile,tapiteria vine deabea dupaia jos,ca e prinsa cu fermoare,daca sunt bune inca,eu zic sa le salvezi pentru noua tapiterie,eu asa am facut,pentru ca e inutil sa cauti fermoare asa lungi si de calitate.dupa ce dai jos spataru va trebui sa vezi restul suruburilor cu care e prins sezutul

referitor la materialul de pe panourile usilor,e un pic complicat,materialul actual e bagat pana sub restu de invelis de cauciuc,si pe urma e presat la cald,pentru a se imbina perfect,cand vei da jos materialul vechi(care trebuie dat)vei vedea ca se va strica ici colo caucicul ,si cand vei pune la loc,vei avea probleme de estetica,eu deja am trecut prin ele,dar oricum vreau sa modific radical panourile,asa ca sfatul meu e sa tai pe langa cauciucul ala vechiul material,si sa tivesti bucata noua exact pe marginea respectiva,apoi la lipire sa petreci putin si peste cauciuc,si asa va araata ca si cum e cusut acolo
sper ca am fost destul de explicit....
daca mai pot ajuta cu ceva,cu toata placerea o voi face



mult succes in modificari
cu respect
calvaree

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Sâm Mai 07, 2011 11:24 am

Salutare tuturor!!!
Multumesc Calvaree pentru sfaturi.mi-au fost de folos si m-au scos din dubii ,insa astept si pozele tale cu schita ca sa imi fac o idee despre cum ar arata gaura la airbag.inca o data multumiri si daca totul merge bine o sa atasez si niste poze pe saptamana viitoare

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Sâm Mai 07, 2011 11:36 am

Aproape ca uitasem.o intrebare pentru Calvaree.se ataseaza un strat de burete de 1 cm grosime pe spatele pieleii(materialului)?tu cum ai facut?

Multumesc anticipat!!!

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Mai 07, 2011 9:00 pm

salutare
referitor la buretele de pe spate,eu am avut pielea pentru tapiterii si avea deja buretele,la scaunele la care lucrez acum,nu voi mai pune burete,pentru ca pielea(ecologica) pe care o voi folosi nu are,si in plus nu e neaparat necesar,dupa parerea mea,rau nu e,dar daca nu e,eu zic ca e prea mult de lucru sa il aplici,si pe urma,daca nu ai o masina pentru piele,o sa ai surpriza neplacuta sa nu se coase,eu asa am patit,masina singer pentru piele pe care o aveam,m-a lasat cand aveam mai mare nevoie de ea,si a trebuit sa termin tapiseria cu o masina pentru materiale medii,cred ca am facut 1000 de fire albe...
parerea mea e ca nu e necesar,numai sa ai grija,daca nu pui burete si vrei sa iei tiparul dupa vechea tapiserie,sa scazi aprox 1 cm fata de vechea tapiterie la linia de coasere,daca nu iti va iesi mai mare,si te chinui mai mult pe urma sa rectifici
mult succes la modificari,si astept sa vad cum iti iese


cu respect
calvaree

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Sâm Mai 07, 2011 11:37 pm

Salutare!!!
Eu m-am gandit sa fac tot cu piele ecologica pentru inceput pentru ca nu am masina de cusut piele si nici experienta nu am prea multa (cred ca se cere la asa ceva) .pana la urma o sa atasez buretele pe spatele pielii pentru ca am vazut ca iese destul de bine asa.probabil ca o sa regret dar trebuie sa incerc.momentan astept sa vina pielea ca sa ma pot apuca de treaba.daca mai este valabila oferta cu schita aia pentru airbag ar fi primita cu mare placere.si daca termini tapiteria inaintea mea(am si unele probleme la masina si e posibil sa mai aman un pic) ataseaza niste poze sa vedem ce a iesit.

Salutari si numai bine!!!

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Mai 08, 2011 4:21 pm

salut....
e ok cu piele ecologica,sincer sunt foarte multumit de calitatea ei,de regretat nu o sa regreti daca atasezi buretele,e foarte ok,eu ziceam doar ca e mult timp de investit in atasarea lui.
mai e valabila schita pentru airbag,nu imi iau cuvantul,dar din pacate va trebui sa astepti un picut,pentru ca azi dimineata am trecut printr-o experienta foarte urata si am nevoie de ceva timp pentru a aduna resturile urgiei
deci nu cred ca voi termina mai repede tapiteria,mai ales ca trebuia sa torn primul scaun in matrita,si sa calibrez matrita in caz ca nu iesea,si deabea apoi urma tapitat
imi pare rau daca te incurc,o sa ma revansez


cu respect
calvaree

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Lun Mai 09, 2011 1:15 pm

Salutari!!!
imi pare rau sa aud ca ai trecut printr-o experienta neplacuta si sper sa o rezolvi cat mai repede.sper ca nu a fost nimic grav.iti multumesc pentru raspunsuri si ma gandeam sa ma apuc prima data de scaunele din spate si sa termin cu cele din fata.nu te grabi in legatura cu shita.eu mai pot astepta.salutari si spor la treaba!!!

Avatar utilizator
gigi_2011
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 23, 2011 11:18 pm

Mesaj de gigi_2011 » Joi Iun 23, 2011 11:30 pm

QUOTE (calvaree @ Mar 4 2010, 12:54 PM) aici aveti noile schimbari aduse masinii mele, am scos toate plasticurile din portbagaj si am inlocuit cu ceva mai stilat,sincer nu imi prea place dar pana o sa mai am timp de altceva e ok inca nu e gata trebuie sa imi ajunga mocheta asta poate dura vreo luna ca e dupa masurile care au ramas
ce parere aveti?
e frumos portbagajul la carisma ta dar o idee mai buna cred ca ar fi fost daca i-si fi imbracat in piele si muchiile suportului

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori