Cu Ce Masina Ati Schimba Carisma?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Mar Iun 01, 2010 10:09 am

pt mine singurul lucru cu care as schimba in momentul de fata ar fi cu ceva care merge pe sleauri, bineinteles tot din gama japonezelor... ma gandeam la pinnin, pajero, terano2 sau chiar la nissan patrol..
(sincer nu prea ma lasa inima sa o dau ca si-a facut treaba pana acum super bine... dar deh..)

ma enerveaza la culme cand mai plec la peste pe rauri (deh miscrobul:) ) si tre sa stau la c..ul altora cu garda inalta la masina..

cand e vb de drum normal cu asfalt nu as dao pe nimik si cand zic asta o zic din tot sufletul

problemele apar in week la mine cand plecam ) , in rest e ok

acum intreb si eu , voi cu ce ati face un uppgrade ?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 01, 2010 10:24 am

Duster daca avea alt interior si ceva mai multe elemente de siguranta. Fara gluma, exteriorul Dusterului nu ma deranjeaza.

Idem ar merge o Skoda Break dar cu pachet drumuri grele (sa fie inaltata).

Sa vedem ce e cu ASX-ul asta nou....

Am incercat sa nu ma arunc la masini scumpe ca in principiu cine are Carisma, nu da 30.000 de euro pe o masina, parerea mea... Si oricum, in nici un caz nu as schimba masina pe una din 2004-2006 sa zic asa, adica dau o rabla pe alta... Daca tot o innoiesc, nu urmaresc un Pajero din 2000 (e vechi) dar nici unul nou (n-am bani de asa ceva si nici nu imi place sa ma amanetez la banca)

PS> Si eu o voi schimba dar cred ca o tin si pe Carisma. Adica vor fi 2 masini in parcare, Carisma are fun-ul ei si e o masina pe care te poti baza... Urmaresc daca mai schimba astia ceva la Duster (un facelift dar la interior si ceva optiuni de siguranta in plus: ESP pe toate motorizarile, mai multe aribaguri). Altfel, voi sta cu ochii si pe Duster si pe o buburuza. Complicata viata, deah...

Nu sufar de complexul Dacia.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mar Iun 01, 2010 10:28 am

QUOTE Idem ar merge o Skoda Break dar cu pachet drumuri grele (sa fie inaltata).

Octavia Scout 2.0DI-D si 140CP ??

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 01, 2010 10:29 am

As evita motorul ala. E cam loterie cu injectoarele...

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mie Iun 02, 2010 11:32 am

as schimba-o cu un colt 1,5 diesel cutie automata - vrea si sotia sa conduca si nu stie decat automat (eventual tot carisma automat)

sau varianta a doua 100% Pajero Pinin tot cu motor GDI + dif de 2,3 mii eur

alte upgrade-uri mai bune ar fi : Accord cu dif 4,5 mii... Corolla dif 3mii
restu pt mine nu reprezinta interes

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Joi Iun 03, 2010 11:53 am

salutare....in momentul de fata as schimba-o cu niste bani ca sunt impotmolit....dar daca ar fi sa o schimb cu ceva de teren,as lua pininul,am condus unul in Sinetereag,chacha stie unde e , din 95,si am ramas placut impresionat de masina...eu zic asa,daca e mai veche nu trebuie neaparat sa fie rabla,daca zici chacha ca din 2004 e rabla,atunci a mea din 95 e deja casata glumesc....
in principiu nu prea ma uit la anul masinii,sa imi incante privirea la exterior,si sa aiba performante bune la drum,ca interiorul daca nu imi place il schimb eu

sincer sa fiu,eu nu as schimba carisma,as face ca si chacha,as tine-o si as lua alta pe langa...dar cand te impinge ala cu coarne cu furca de la spate nu ai ce sa faci

ca alta masina,asta ca parere personala,as lua evo 8, echipat cu tot tacamu,dar aici doar sa poti visa la masina asta,iti trebuie bani....dar una mai pe buget cat de cat rezonabil daca e sa o iei second,ar fi grandisul .... dar cum spuneam,vise tata

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Vin Iun 04, 2010 11:27 pm

Da ... si eu as schimba-o pe-a mea cu o Carisma noua !

... sau cu o Honda Accord de 2.4 benzinar , nr.1 in topul fiabilitatii ...

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Joi Iun 17, 2010 8:24 am

pt chacha in general si pt restul ..am scris pajero pana in 2000 pt ca are grupuri + diferential+ cutie + reductoare ADEVARATE pt off road... asa imi iau dreaq x5...

apropo, am mers cu un nisan de prin 2006 si... m-a lasat rece, nu stiu eu nu prea sant de acord cu anumite chestii pe teren , cum ar fi benzina si cutie automata (asta avea cutie automata)

referitor la pinnin am bagat si eu in unu pe teren cu motor de 2.0 gdi, e alta mancare de peste e un fel de vitara,
e un suvulet care isi face treaba si pe drumuri forestiere si punct... nu te faci de ras dar il omori pe unde ma bag eu..
si daca cu dinamycul am facut TRANSAPLPINA cand inca era drum de offroad iti dai seama ce pot face cu o masina
de teren

eu cam fac off-road nu merg pe drumuri

sambata am plecat la peste de ex si am fost la treierat, semanat..etc am mers de la grau, proumb, si alte plantatii + padure salbatica fara drumuri , si nu s-a facut de ras un galopper wagon (dala lung) ce e drept are "caramele" (cauciucuri cramponate) , am trecut chiar si prin rau cu ea ) ca nu mai aveam pe unde sa mergem pe partea noastra si a trebui sa o dam "la apa"



ps: nu cumpar suv de fite ca se poarta )

apropos de dacia logan break, am una de la munca si.. se "catara" bine , mi-au zis astia de la munca ca e cam zgariata
dar le-am zis ca nu stiu de unde e )

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Iun 18, 2010 8:39 am

QUOTE (mayer_maryus @ Jun 17 2010, 08:24 AM) asa imi iau dreaq x5...
ps: nu cumpar suv de fite ca se poarta )

eu banuiesc ca mai toti mitsubishtii si-au luat mitsu tocmai ca nu vor o masina buna si nu fite ...altfel ne vorbeam pe cluburi gen audi, volsvagine etc..
cat despre Pinin - da ! si eu as cumpara masina asta tocmai pentru calitatile sale offroad

Avatar utilizator
Marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:08 pm

Mesaj de Marius » Mie Iul 14, 2010 10:23 pm

Eu as schimba-o doar cu un Accord.De 3 luni a aparut un 2.2 in familie si e demential!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori