Carisma Ce Nu Va Mai Place

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Vin Aug 09, 2013 2:16 pm

QUOTE (ZTV @ Sep 5 2011, 04:56 PM) Eu as vrea sa aiba motor de Mercedes, fiabilitate de VW si pret de Daewoo. Nu pot sa zic ca exista ceva ce imi place la ea. Masina este OK, dar pt mine este primul si ULTIMUL mitsupishi.

Fiabilitatea VW e duar un mit si e intrecut cu mult de Daewoo-oricare dintre modele ! Daca era asa fiabil ar fi trebuit vedem numai Taxi-uri VW,mai ales ca si parcul second e plin de ele ! Gandestete ca la taxi se utilizeaza auto care sa mearga mult cu cheltuieli reduse si a procura elemente din dezmembrari reprezinta un bonus.

Avatar utilizator
bluecarisma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:37 am

Mesaj de bluecarisma » Lun Sep 16, 2013 8:31 am

Am reusit sa parccurg si eu vreo 3000 km la bordul unei Carisme,dar sincer sa fiu nu am fost prea incantat .
Masina e din 2001, 1.9di-d 102 cp COmfort.
Ca minus ar fi asa:

-stabilitate cam proasta la viteza mai mare,probabil din cauza echiparii "Comfort"
-telecomanda merge cam greu,butoanele sunt cam mici
-comanda de actionare a geamurilor electrice,in special cel de la sofer,prost concepute..am ramas de 2 ori cu geamul jos si nu stiam ce sa i mai fac.
-trage cam aiurea..cu toate ca este un motor de Reno! ma asteptam sa traga uniform ,de la 2000 rpm la 4000,dar nu a fost sa fie.tragea de la 2500 pana la 3200 rpm ,inainte de 2500 di dupa 3200 abia se misca!
-becurile de la ceasuri,inclusiv cele de la comp de bord mi se par cam slabe,dar acolo se poate interveni
-farurile H4,pff o catastrofa!! lumina foarte slaba comparativ cu alte marci,iar din ce zice gugalu' producatorul ar fi Depo,right?!

Cam atat pentru moment .

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Dum Sep 22, 2013 3:00 am

Salut

Daca ai faruri de la Depo atunci nu le mai ai pe cele originale Mitsu. Depo e doar un REproducator.
Becurile le poti regla in intensitate .. ai dat la maxim??
La fel ca si la cele pe benzina, la Carisma ii place la turatii mari .. dar Puterea Maxima o are intre 1700 si 3250 .. si anume de 215 Nm la modelul tau.
Butoanele ptr geamuri sunt cam proaste si se strica repede daca apesi sau tragi mai tare ..
Ce priveste stabilitatea aici pot spune ca e mult mai buna decat la alte marci ..

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Sep 29, 2013 6:33 pm

de acord cu wartech24,in ce priveste stabilitatea masinii,am condus masini mai noi,alte marci,si sincer la carisma asta e un mare plus.

Iar in ce priveste butoanele interioare,indiferent actionare geamuri sau alte treburi,pot spune sigur ca sunt marci la care se strica mai repede,si sunt mai prost gandite,din experienta spun asta.
Eu am faruri hella,nu stiu daca sunt originale sau nu,dar bat bine,un motiv pentru care un far nu ar bate senzational ar fi vechimea lui,insa vizual vorbind,compara farurile originale la passat acelasi an ca si carisma,cu cele de pe carisma.sunt sigur ca si pe drum e o diferenta in cazul asta,la multe passaturi am vazut faruri matuite grav.

nu vad de ce a fost deschisa discutia asta,e normal la o masina sa ai plusuri si minusuri,nu cred ca alte marci exceleaza unde carisma este criticata.si mai ales criticam o masina care a incetat sa fie produsa din 2005,si in plus MITSUBISHI ,dupa parerea mea,inseamna mai mult motosport,daca vrei lux iti iei MERCEDES,daca te uiti la performante atunci eu zic ca japonezii sunt in frunte

Singurul lucru care nu imi place la Carisma ar fi calitatea drumurilor ,pentru ca daca la drumurile actuale tin piesele foarte bine,imi imaginez cum ar tine la drumuri mai bune
"problemele" pe care le are Carisma la varsta ei,pentru mine sunt nesemnificative,motiv pentru care inca tin o masina care a implinit 18 ani,nu mananca bani degeaba,schimbi o piesa si stai linistit.

cunosc in olanda un patron care are la firma proprie masini mai noi si mai scumpe decat masina personala,o Carisma din 97.Cand l-am intrebat de ce nu isi ia alta mai noua raspunsul lui a fost asemanator:-La una noua o sa trebuiasca sa bag bani mai multi in ea,la carisma trece cate un an in care nu fac decat schimbul de ulei,masina avea in primavara 548 000 km,desigur aici o mare diferenta o fac drumurile pe care acea carisma umbla.

e ciudata mentalitatea asta umana,la o masina,pe care in sinea ta o sti masina buna,cauti cu lumanarea si la prima vibratie dai cu bota si zici :-MITSUBISHI face masini proaste,se generalizeaza totul.Si asta e valabil la toate marcile.
Daca te legi de o anumita marca,atunci mergi cu ea in continuare,cu bune cu rele,nu ii tot cauti nod in papura de ce se strica.E normal sa se strice,sunt metale modelate,imbinate cu tampoane de cauciuc,cred ca diferenta o face pasiunea noastra pentru o anumita marca.
sper ca nu am suparat pe nimeni,vorbesc in general nu fac referire la nimeni
toate bune


cu respect
calv ree

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Sâm Oct 05, 2013 12:39 pm

Foarte bine spus.
Daca ne uitam la alte marci cu modele actuale si facem o lista cu toate problemele ce le au dupa 2-3 ani si compari cu cairsma, atunci nu iti mai cumperi alta masina decat carisma.
Fiecare pune accent pe anumite lucruri care pentru el ar trebui sa mearga perfect. Daca acest lucru nu corespunde cu ceea ce el asteapta atunci toata masina e KK pentru el.
Eu am Carisma de 5 ani. Clar sunt anumite lucruri care ar putea fi mai bune, ca de altfel si la masinile noi, dar o am de atata timp fiindca nu am probleme cu ea. Inca nu m-a tinut o masina asa de mult si nu am avut o masina asa de rentabila ca carisma. Nu bag bani in ea ca in alte masini, defapt deloc in afara de piese care oricum se uzeaza in timp, si asta e un punct pentru care pot spune ca e o masina foarte buna.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Oct 05, 2013 3:11 pm

Legat de stabilitate: echiparea Comfort am avut si eu la ea, toti se mirau cat de bine sta in curba insa a mea fiind benzinar, o tineam in zona de cuplu cand abordam cate o curba cu viteze la care altii nu visau, si evident, fara scartait de roti sau taieri de curbe. Eu zic sa verifici amortizoare, brate, etc...ce o tine de stabilitate, nu as fi sigur ca o Carisma Comfort cu piese bune nu ar avea o stabilitate peste medie.

Plasticele (relativ butoanele de pe usi. senzori usi si altele) imi pareau si mie cam slabe, se uzau contacte la ele sau pur si simplu nu mergeau insa aia sa fie o problema la masina, se schimba si e mai ieftin decat turbina, egr, injectoare, ambreiaj, etc....ce e plin forumul grupului care detine marca care o am acum

Legat de faruri, ale mele erau originale si erau Valeo, nu aveau nici o treaba cu matuirea si vorba aia, aveau ceva vechime fata de Passaturile de pe drumurile noastre. Cumpara niste becuri bune si regleaza-le.

Telecomanda verific-o la contacte de asemenea.

Legat de motor, nu ma bag, eu am avut benzinar, era superb, nu am condus Carisma diesel, las pe altii sa spuna ce si cum.

Cand cumperi o masina SH, poate fi ea si Accord 2008 (monstru de fiabilitate la vremea ei), tot proprietarul anterior (sau proprietarii anteriori) stabilesc ce durata de viata va avea.

Avatar utilizator
bluecarisma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:37 am

Mesaj de bluecarisma » Joi Oct 10, 2013 6:43 pm

@wartech24
-farurile arata cam rau(sunt matuite),o sa incerc cu un polish sa vad ce iasa si un osram ceva
-in "intensitate" nu stiu daca pot regla farurile,in schimb sus-jos merg,dar lumina tot slabuta mi se pare.O sa incerc,mai studiez problema.
-despre butoane spun ca sunt mult mai slabe ca cele de golf3 de ex,dar se poate rezolva si asta,vb unui coleg "mult mai ieftin".
-stabilitate mult mai buna decat la alte marci?hmm la ce marca/marci faci referire?Ca fost posesor de volvo s40 din 1998(timp de 5 ani),ma asteptam sa fie peste,datorita faptului ca Carisma e mult mai noua!

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Vin Oct 11, 2013 8:26 pm

Despre reglare in intensitate vorbeam la becurile de la ceasuri.
Carisma si Volvo S/V 40 sunt construite pe aceasi baza .. de aceea multe piese pe poti comanda de la Volvo.
La faruri .. slefuiesti cu foaie de 1200 cu apa .. apoi cu una de 2000 tot cu apa .. apoi dai cu pasta de slefuit .. cand sunt gata poti da und polish ptr Plastic .. asa am facut eu.
Nu la Carisma ci la un Audi A3 .. dar tot acolo duce.

Faruri mate .. inainte si dupa

Avatar utilizator
bluecarisma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:37 am

Mesaj de bluecarisma » Sâm Oct 12, 2013 4:26 pm

Stiu ca sunt construite in aceeasi fabrica,dar difera putin mai mult .
In legatura cu farurile o sa incerc o polishare sa vad ce iasa,mersi mult pentru informatii.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Oct 14, 2013 9:54 am

QUOTE (bluecarisma @ Oct 10 2013, 05:43 PM) -stabilitate mult mai buna decat la alte marci?hmm la ce marca/marci faci referire?Ca fost posesor de volvo s40 din 1998(timp de 5 ani),ma asteptam sa fie peste,datorita faptului ca Carisma e mult mai noua!
Octavia 1, Octavia 2, Opel Astra, Opel Vectra, Golf 4. Nu stiu Focusul din perioada aia, dar compar cu celelalte mentionate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori