Probleme Din Cauza Drumurilor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Iun 01, 2011 9:04 pm

salutare stimati colegi
de aproximativ o ora am ajuns la Bistrita de la Sighisoara
dupa cum cei care au facut vreodata drumul asta stiu bine de situatia jalnica a tronsonului Reghin-Bistrita,tin sa va anunt ca acum e aproape impracticabil.
eram dupa un tir si ploua destul de tare,si cand din sens opus a venit o masina,neavand ce sa ocolesc,am luat din plin un crater,impactul a fost foarte tare,a fost o bubuitura ca de accident,iar masina a scazut brusc in viteza,aveam 70 KM/h in momentul impactului,am vazut ca merge mai departe nu am oprit,am injurat autoritatiile pana mi-au iesit peri albi,si am mers mai departe,masina tragea dreapta foarte tare,dar afara ploua si nu am oprit.
dupa vreo 10km/alta masina din sens opus alta groapa,nu asa tare ca prima,dar a lasat urmari mai grave,de acum nu numai ca trage dreapta dar volanu merge stanga dreapta ca nebunu,iar la viteza mai mare scutura de zici ca mergi pe pietris.Problema e cu atat mai mare,deoarece telescoapele nu au multi km pe masina,si acum suna ca trebuie schimbate iar pe fata dreapta suna tot,nici nu stiu ce sa ascult capatul de bara,telescopul sau stabilizatoarea...imi vine sa intru in pamant de ciuda,pe sistemul corupt care conduce tara asta
stie cineva daca exista vreo posibilitate sa dau statul in judecata? sa imi faca ei masina,gropile sunt foarte mari si pot lua probe ca sunt un pericol pentru viata celor care trec pe acolo,la o viteza mai mare se putea rupe bratul si sa ma arunce in sant sa mai grav in alta masina de pe contrasens.
intrebarea mea este urmatoarea:-pe langa partea mecanica(telescop,capat bara,stabilizatoare,in cel mai rau caz bratul) un astfel de soc,poate afecta ceva la motor?
intreb asta deoarece cand am ajuns la Bistrita motorul la relanti mergea ca si cand cineva lovea puternic in motor de misca masina
si colac peste pupaza,cred ca trebuie sa refac si galeria de evacuare,undeva a aparut iar o fisura in urma socului
imi cer scuze pentru greseli gramaticale,sau alte greseli , sunt intr-o stare de spirit cazuta sub pamant.pentru ca asta nu a facut decat sa completeze un lant de necazuri,pierderi si probleme
doresc tuturor posesorilor de Mitsubishi si nu numai sa ii fereasca Dumnezeu de asa ceva si sa aveti multi km fara sa stiti de astfel de incidente



cu respect
calvaree

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Iun 01, 2011 9:19 pm

Mda, chiar imi pare rau pentru ce ai patit.
De dat statul in judecata, nu stiu ce sa zic ca nu sunt in domeniu. Dar gandindu-ma la birocratie si sistem, greu, greu de tot.
Sper ca facturile sa fie... decente si sa-ti revii din toate cele rele cat mai repede!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Iun 01, 2011 9:29 pm

Deci cum poti lua 2 gropane in 10 km FIX in acelasi scenariu? Masina sigur trebuie revizuita bine, dar si abilitatile tale de condus. Nu anticipezi, nu calculezi, nu stiu ce faci, dar desi imi pare rau pentru tine si pentru masina, tot ma ia rasul cand ma gandesc....

Cu statul...ce sa zic. Trebuie ambitie multa, sa nu te priponesti in idei (e greu, n-am sanse, etc).

Eu am luat ceva gropita la viteza mare pentru ca eram orbit de un far de la un camion din fata, far care trepida excelent in bara de protectie. N-am vazut groapa si am luat-o in viteza.
Rezultat? Mi-a disparut pentru zile bune un troncanit care il aveam de ceva timp la suspesia fata Iar masina nu a patit nimic ....

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Iun 01, 2011 11:20 pm

driverx,iti multumesc pentru sesizari,dar,inainte sa zici ceva despre abilitatile mele in condus,poate ar trebui sa faci drumul respectiv pe ploaie torentiala,toate gropile sunt pline su apa,in fata ta e un tir care lasa in urma un nor de stropi marunti,pe contrasens vin masini,iar singurul drum pe unde poti merge e banda ta,drept in fata fara macar sa ai o banda intreaga,drumul e rupt efectiv pe margini,nu e o linie continua ci una intrerupta de alte gropi.
gropalanele pe care le-am luat eu sunt doar 2 din cateva sute de genul,care sunt asezate foarte bine incat cu greu sa le ratezi,mai ales in conditiile in care esti obligat sa te inghesui intr-o juma de banda(nu ma crede pe cuvant probeaza drumul)
conduc de 7 ani,am condus si masini de marfa pe trasee lungi,nu am provocat nici un accident,si mai ales nu am patit nimic de genul asta pana azi
da e ciudat ca e in acelasi scenariu,tocmai de aici iti poti da seama ca sunt obligat sa iau groapa,nu mai am ce sa ocolesc,iar frana a fost inutila,spatiul pana la groapa fiind prea scurt
ai spus ca ai luat si tu o groapa la viteza mare,pentru ca erai orbit de un far,asta inseamna ca nu ai stiut sa calculezi sau unde sa te incadrezi? conditiile de vizibilitate erau restrictionate si la mine,si din gramada de gropi de pe drum ma straduiam sa le iau pe alea mai putin grave(sa nu le iei nu ai cum)
nu vreau sa isc o cearta acum nu ma intelege gresit "driverx" dimpotriva,vreau sa ne intelegem si sa fim prieteni,sunt un om de pace si vreau totulsa se desfasoare in armonie,dar e deranjant uneori cand citesc pe forum,si vad ca unii cer sfaturi si in loc primesc prima oara critici si apoi cu scartait si ceva sfaturi,banuiesc ca asa e lumea in ziua de azi,mai nerabdatoare si impulsiva(la general vorbind)
referitor la idea cu statul (Cu statul...ce sa zic. Trebuie ambitie multa, sa nu te priponesti in idei (e greu, n-am sanse, etc).) e un sfat bun si imi dau seama din asta ca exista totusi si castig in astfel de cauze.ma temeam sa nu bat la porti inchise si sa nu am nici un rezultat




cu respect
calvaree

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Joi Iun 02, 2011 12:44 am

of calvaree

daca ar fi fost drumurile si vizibilitatea mai bune ai fi mers cu viteza maxima .. doar ca sa scapi de valul de ghinioane ce te urmareste ..

e drept dupa ce am fost anul trecut prin patrie mi-am zis ca mai bine plecam cu avionul si imi inchiriam o masina, caci la cat mi-a trebuit de la vama bors pana la sighisoara mi-a trebuit sa trec prin austria si ungaria. am crezut ca nu mai ajung ..

de la Iernut am zis ca nu o iau pe Tg. Mures si merg pe Medias .. a fost cea mai proasta decizie pe care am luat-o vreodata ..
si apoi se mai aprinde becul la benzina si la nici o benzinarie nu au vrut sa imi dea pe euro .. lol

sper sa nu ai probleme prea mari si sa le poti rezolva

cat despre judecata .. mai bine investesti banii in masina decat sa dai la avocati pentru nimic .. nu te pune cu statu .. daca e vb sa dea bani poti sa uiti .. daca e vorba sa dai tu bani la stat iti intinde amandoua maini si mai are si un sac pregatit ...


salutare

andy

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Iun 02, 2011 11:03 am

Ca sa ii dai in judecata, trebuie sa ai probe. Adica te duci la fata locului faci poze la gropi din mai multe unghiuri, apoi faci poze la masina avariata, iei hartie de la politie si de la service prin care se certica ca acele avarii au survenit in urma acelor gropi, iti repari masina cu factura ar apoi intentezi proces administratorului drumului si pui la dosar toate probele(poze, hartie politie, hartie service, factura reparatii, cheltuiei de judecata) te judeci cam 1-2 ani, ai sanse mari sa castigi mai ales daca iti angajezi un avocat. Administratorul drumului nu iti va da banii chiar daca ai sa ai o hotarare judecatoreasca favorabila si va trebui sa il executi silit, procedura care iar dureaza ceva timp.

Cam asta ar fi pasii in mare, acum tu decizi daca merita sau nu.

EU de exemplu pentru o amarata de amenda cu supendare de permis ca cica as fi trecut pe rosu m-am judecat 1an si vreo 2 luni, dar am castigat si fara sa imi angajez avocat.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 02, 2011 1:24 pm

Posibil sa fie terminata caseta de directie, vreun brat stramb sau amortizor stramb de zici ca iti tremura volanul si trage intr-o parte. Poate s-a rupt si vreun suport motor si de aia bate motorul?

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Joi Iun 02, 2011 1:58 pm

flipper si alex44
va multumesc foarte mult
daca atat de mult va dura un astfel de proces,mai bine cred ca ma scutesc de stres si umblatura,si o sa o repar eu,asta daca nu cumva le pot cere si despagubiri,pentru ca mi-au pus viata in pericol,atat mie cat si sotiei mele care e insarcinata in luna a VII-a,nu stiu cat de bine prinde un soc unei femei insarcinate,cu atat mai mult fatului.Ce zici flipper,exista vreo sansa?
si alex,mersi tare mult,nu m-am gandit la suport motor,primul gand a fost la distributie,sa nu fi sarit ceva,dar oricum o sa verific si suportii
multumesc pentru ajutor



cu respect
calvaree

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Iun 02, 2011 3:24 pm

CU placere
EU zic ca merita numai daca reusesti sa strangi aceste dovezi si apoi ai rabdare 1-2 ani cat va dura procesul si inca nusitu cat timp executarea silita.
Eu zic ca ai sanse peste 50% sa castigi. Acum tu decizi ce faci.

Eu in locul tau as face casco la masina ca sa dorm linistit si apoi treaba celor de la asigurari cum se judeca cu administratorul drumului. MAi ales ca masina ta e destul de veche si nu ar costa faorte mult casco.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Iun 02, 2011 10:32 pm

Drivere, am fost pe drumul ala si asa e cum zice calvaree.
Cand e uscat, mai merge cum mai merge insa cand ploua, e vai si-amar de capul tau. Se formeaza balti si nu stii unde-i groapa, iar dimensiunile unora sunt suficient de mari sa-ti ingroape roata cu totul. Am prins odata ploaie pe acolo si multumesc sfintilor ca n-am nimerit nici una, insa a fost o loterie. Iar ca numar, sunt peste tot si pe dreapta si pe stanga si uneori pe centrul strazii. Ti-as sugera sa nu sari asa repede cu concluzii despre stiluri de condus daca nu stii despre ce este vorba.

calvaree, imi pare rau pentru ce ai patit, cred ca a doua groapa ti-a pus capac lovind fix in acelasi loc.
Despre datul statului in judecata si primit despagubiri suplimentare, poti sa-ti iei gandul. Ai sanse sa castigi daca ai rabdare, perseverenta si dovezile de care zice Flipper insa doar despagubirile pentru reparatii si chiar si aici te vei lovi de tot felul de chichinete si termene lungi si noi cereri de dovezi incat iti vei toca creierii de nervi.
Anul trecut au murit 2 motociclisti de la o groapa in Bucuresti si tot ce s-a obtinut a fost astuparea rapida a gropii si-atat. Asta doar ca sa-ti faci o idee despre statul in care traiesti.
Eu te sfatuiesc sa privesti partea buna a lucrurilor - esti sanatos si sper sa nu fie devizul mare la reparatii, de lamurit cu statul in slujba noastra sunt lamurit de mult.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori