probleme si rezolvari pt mitsu carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Scrie răspuns
Avatar utilizator
scorp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 11:27 pm

Mesaj de scorp » Vin Sep 17, 2010 1:12 pm

pai motor 1.6 16 v 1998 berlina ! pai ma intereseaza deocamdata piesele ca manopera am gasit la cineva un prieten cu 150 lei ! daca accepti acelasi pret la manopera mai discutam dar pesele ma intereseaza mai mult !

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Sep 18, 2010 4:43 pm

[quote name='mayer_maryus' date='Sep 16 2010, 02:17 PM' post='71366']
man discuri nu e o pb , banii sant o problema ) , daca nu te grabesti s-ar putea sa-ti dau eu neste discuri
dar tre sa le dau jos dupa a mea ...(mai merg destul)

salutare...imi cer scuze ca intru asa de tarziu sa raspund,dar am fost ocupat zilele astea,si nici nu a mers mitsu.ro,adica nu ma puteam loga....oricum vestile din partea ta sunt foarte bine venite,o sa incerc si varianta cu borna luata,iar despre discuri,cam asta e problema,banii,asta ma tine si pe mine in loc sa nu le schimb dar daca ai u pentru modelul 1995 atunci le cumpar de la tine,sa ma tina inca vreo 2 ani si e mai mult decat suficient
am avut probleme si cu esapamentul,cu teava mai exct,ruginea si se rupea de la o luna la alta in toate locurile,de ziceai ca cineva intentionat o gaureste si,satul fiind,am mers in bistrita la un prieten care are o firma de balustrade de inox si fier forjat si toate cele,si mi-a schimbat zonele defecte su teava de inox,si acum stau si eu linistit
daca te hotarasti cu discurile ti le iau sigur,numa sa imi zici inainte ca sa ma pregatesc si eu financiar nu de alta da am ceva nunti programate de la care nu pot lipsi,si na
dar sa fie de fata discurile ca alea de pe spate sunt f bune...pe spate daca ai cumva ma intereseaza sistemu de franare,la amandoua roti,nu strange bine placutele si nu e eficienta frana,nici nu se vede pe disc aproape deloc ca se franeaza,iar cand pun frana se aude doar un frecat de fier enervant,si un mecanic,cel care mi-a schimbat placutele,mi-a zis ca sistemul de franare trebuie schimbat,chestia aia in care intra placutele daca ai asa ceva si functioneaza,atunci ma intereseaza si alea
in rest toate bune,si mersi inca o data pentru ajutor


ssTour ce toba iti iei? tot stoc sau vrei ceva mai sport de inox,daca iei de inox,sa imi spui cum se comporta si cum suna...mersi

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Sâm Sep 18, 2010 4:58 pm

am rezolvat-o ... trebuie acuma sa schimb si eu distributia... ma ajunge 1000ron cu tot cu manopera

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Sep 19, 2010 12:42 am

QUOTE (calvaree @ Sep 18 2010, 03:43 PM) ..,si un mecanic,cel care mi-a schimbat placutele,mi-a zis ca sistemul de franare trebuie schimbat,chestia aia in care intra placutele
cred ca se referea la etrieri, asta in eventualitatea in care vrei sa cauti concret piesa...

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Sep 19, 2010 11:43 am

mersi chacha,exact asta cautam,dar nu mai stiam cum le spune...

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Lun Sep 20, 2010 8:22 am

QUOTE (calvaree @ Sep 19 2010, 11:43 AM) mersi chacha,exact asta cautam,dar nu mai stiam cum le spune...


daca pe spate ai discuri sant etrieri si se cumpara una bucata spray wd40 si la un magazin de vopsele auto intrebi de pasla de matuit (arata ca un burete de bucatarie si e foarte bun pt dat gradele de rugina jos
se desfac rotile se dau jos etrierii si se scot pistoanele prin rasucire (asta sper ca stia al tau mecanik ca daca nu stie el ti ia blocat)
mai pe romaneste il desurubezi pana iese afara si il cureti cu wd40 si cu pasla sau cu smilgher (nu stiu cum dreaq se scrie parca glass paper) cu granulatie de la 800-1000 chiar mai mult 1500-2000 daca ai rabdare dupa care le pui inapoi
problema consta in faptul ca trebuie aerisita instalatia de franare nu e greu dar e un pic de migala si trebuie 2 oameni

daca e pe tambur se da jos cilindrii si tot la fel se curata pistonasele

daca ai nevoie de ajutor da-mi un pm sa vb pe mess sau scrie aici ce pb ai si iti explic ca nu e greu . doar sa ai cateva cunostinte de mecanica minore si sa stii cum arata cheile )

eu de 7ani nu mai las pe nimeni sa umble la masinile mele deoarece am avut evenimente neplacute .ana si la vulcanizare am un sg baiat care are "dreptul" sa umble la roti si dupa tot eu le mai verific o data ...

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Lun Sep 20, 2010 8:31 am

QUOTE (scorp @ Sep 17 2010, 01:12 PM) pai motor 1.6 16 v 1998 berlina ! pai ma intereseaza deocamdata piesele ca manopera am gasit la cineva un prieten cu 150 lei ! daca accepti acelasi pret la manopera mai discutam dar pesele ma intereseaza mai mult !


o sa vb azi cu un tov cu piese auto , sa vedem la ce pret le aduce... adik la ce pret mi le da "mie" dar tu te duci sa le iei si nu ma incurci ca iau mereu piese de la el ...

eventual vad cum fac si va pun in legatura , la 150 lei nu te supara nu cred ca se baga ...

dar sa fii sigur de baiat ca se pricepe ca daca nu o s..gi rau de tot si nu prea e de joaca,
apropo daca tot schimbi distributia nu uita pompa de apa si curelele de accesorii (sau cureaua daca e una) ca tot o da jos si o pune inapoi deci manopera e gratis

din pacate si eu tre sa o dau jos la a mea ca am un simering de la fulie (palier) care musteste putin ulei si o da pe distributie , lucru nu tocmai ok ...si daca ma apuc sa ajung la el , daram distributia si pun noua ca e pacat daca tot umblu..

Avatar utilizator
scorp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 11:27 pm

Mesaj de scorp » Lun Sep 20, 2010 12:08 pm

nu te incurc ! daca pretul pieselor e bun le iau ! dar acum nu stiu ce imi trebuie ... masina mea are 80 000 km nus cand trebuie schimbata si ce trebuie , e silentioasa oricum nu se aude pompa de apa sau role ! dar intai trebuie sa se uite cineva la ea si apoi sa imi zica ce sa schimb !

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Lun Sep 20, 2010 12:26 pm

QUOTE (scorp @ Sep 20 2010, 12:08 PM) nu te incurc ! daca pretul pieselor e bun le iau ! dar acum nu stiu ce imi trebuie ... masina mea are 80 000 km nus cand trebuie schimbata si ce trebuie , e silentioasa oricum nu se aude pompa de apa sau role ! dar intai trebuie sa se uite cineva la ea si apoi sa imi zica ce sa schimb !

APROPO AI CHIMBAT FILTRU DE BENZINA ? )

Avatar utilizator
scorp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 11:27 pm

Mesaj de scorp » Lun Sep 20, 2010 12:35 pm

nop ! am si uitat de el ! oricum eu 90 % merg pe gaz ! si deaia nu sunt asa alarmat ! dar trebuie si ala schimbat dar e cam dificil si mie sa nu fac vreo prostie !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori