Mici accesorii pentru Carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Mar 22, 2008 8:01 pm

Dupa cum am mentionat si in alt topic, mi-am cumparat si eu o Carisma 2002, 1.6 16V. Ideea e ca as face niste completari la ea si nu stiu preturile iar daca cineva stie sau lucreaza la Mitsu raman indatorat de informatii:

- masina e dotata cu radio casetefon si l-as schimba cu mp3 dar dupa cum se stie, casetofonul comunica cu displayul si computerul de bord si as dori o solutie originala Mitsubishi integrata si nu un Sony sau altceva. Stiti cumva cat ma costa o operatiune de asta la Mitsu?

- ea vine cu jante cu capace si pentru vara i-as cumpara niste jante aliaj originale sau compatibile. Dimensiunile sunt 195/60 R15. Aceeasi intrebare: cat costa la Mitsu un set de asemenea jante?

- proiectoare de ceata merita montate si daca da cat costa? Mentionez ca masina e versiunea Comfort si nu are proiectoare in dotare. Masina e in stare originala, nu are modificari deci o integrare a proiectoarelor ar fi exact pentru modelul tipic, nu ceva cu tunning pe ea.....

- o cotiera pentru ea stiti cumva cat costa? Toate mentionate m-ar interesa eventual si cu un pret de service (montare) daca se stie.


Motivul pentru care nu merg la un dealer Mitsu este pt ca sunt din Bistrita si aici e unul singur si sincer, incerc sa aflu un pret mai mic al pietii, aici avand impresia ca sutn niste adaosuri cam mari si prefer sa aflu niste preturi din Bucuresti sau alti dealeri care poate sunt mai mici....

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Lun Mar 24, 2008 11:24 am

daca te ajuta cateva pareri ce stiu si eu :
-casetofonul il lasi acolo unde e poti cumpara un cd 'special' gen cel de navi original mitsu sau fara sa te complici
iti poti pune o magazie de cd exista un up-date ca se citeasca magazia cassu:D (chestia asta o sa o fac si eu pe viitor)
-eu de exemplu am jante originale pe 17 215x50 (specific modelul este dynamics)
-pt proiectoare se merita in sensul ca se vad extraordinar de bine dar sant cam piperate:( in primul rand trebui sa-ti cumperi
capacele din bara cu gauri de proiectoare care costa undeva la 170 de ron bucata:((
pretul proiectoarelor nu il stiu din pacate
-cotiere gasesti sa cumperi dar nu sant cine stie ce..... mai bine te duci si iei din dezmembrari o cotiera nu un kitch nou:)

sper sa-ti fie de ajutor sfaturile mele

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mar 28, 2008 11:19 am

Multumesc mult pentru sfaturi. Niste rugaminti:

- casetofon: poti sa imi dai mai multe detalii despre upgrade sa vad ce implica solutia?
- jante: mai dau si eu telefoane, nu e o graba si sa avd ce gasesc
- proiectoare: astept vreme urata sa vad daca le duc lipsa si in cazul in care da, voi instala.
- cotiere: am cautat prin Vitan si Colentina la dezmembrari si la toti cand le ziceam de Carisma ori dadeau din umeri ori imi recomdau calduros daca am vreun prieten in Italia sa imi aiu de acolo ca acolo gasesc la dezmembrari piese de Carisma Daca stii vreun loc unde gasesc o cotiera, as fi recunoscator.

Ca o mentiune, am contactat pe cei de pe Expozitiei pe mail si nici un raspuns. Acum am contactat si pe cei din Cluj si din Baia Mare si sa vad ce rezultat primesc de acolo.

Mersi mult inca o data.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Noi 11, 2008 10:11 am

La cele postate de mine anterior cu mult timp in urma am primit urmatorul raspuns de la Mitsu Cluj:
- Cotiera 160 euro
- Capac roata 15": 73.1 euro ( nu am inteles daca setul sau un capac dar ar fi absurd sa fie pretul pe capac si nu pe set)
- Janta aliaj 15”x6J –206.2 euro sau 302 euro (in functie de model)

- MP3 player nu merge decat CD audio daca vreau functiile de la CB si pretul este undeva intre 200-300 euro (nu mai retin exact).

mentionez ca toate preturile sunt fara TVA ceea ce m-a facut sa ma las pagubas.

Cand voi pleca pe dincolo, daca o sa am sansa o sa cumpar capace pentru bara (proiector ceata) si proiectoare de ceata + cotiera de la dezmembrari daca gasesc undeva in drum, altfel nu stiu. Nu sunt dispus sa arunc atatea bani pe niste plastice.


O alta intrebare, poate pare stupida dar prefer sa intreb pentru ca imi plac lucrurile bine facute:
- s-au uzat stergatoarele de parbriz iar pe cele care le am nu scrie decat Bosch, fara dimensiuni. Am fost la un magazin auto si mi-au spus ca pe fata am nevoie de 51 si 53 iar pe spate (Hatchback) de 55. O recomandare va rog, stiti cat costa originalele, are sens sa ma arunc la ceva scump (Valeo - 200 ron toate 3) si ceva important, stiti cumva daca asta este sigur dimensiunea lor. Alte ponturi de stergatoare de parbriz bune stiti? Adica 200 RON nu as da pe niste stergatoare decat daca stiu ca ma tin pe masura banilor, ca asa iau niste "universale" de 18 RON setul de doua si le schimb de 10 ori in banii aia....

Ca d eobicei, Multumesc anticipat 8)

Avatar utilizator
carisma_gdi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 8:07 pm

Mesaj de carisma_gdi » Mar Noi 11, 2008 7:56 pm

Salut,

As putea sa ofer urmatorele:
- 4 roti din aluminiu original Mitsubishi pe 15 cu cauciucuri Goodyear- de pe Carisma
- Mp3 player Kenwood

- Eventual daca te intereseaza cauciucuri iarna + roti pe 14 - Bridgestone ( aproape noi )

La pret ne intelegem sigur.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Noi 11, 2008 8:22 pm

Posteaza te rog o poza cu jantele (sincer cauciucuri am dar daca e ok la pret vedem...) si vorbim si de pret. Eventual da-mi un PM cu pretul cerut pe jante.

MP3 nu ma mai intereseaza, multumesc, am preferat sa cumpar un modulator si e mai practic sa zic asa. Adica nu e Kenwood si nu e unitate interna dar deja m-am obisnuit cu compromisul acesta si nu as vrea sa modific bordul masinii...


Cauciucuri pe iarna am de iarna trecuta Pirelli pe 15 deci sunt ca si noi asa ca partea asta nu ma intereseaza, multumesc. Eventual alte lucruri pentru Mitsa dar zic eu sa continuam pe mess povestea ca e mai lejer daca nu are legatura cu topicul ca sa nu il poluam.


Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
carisma_gdi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 8:07 pm

Mesaj de carisma_gdi » Mar Noi 11, 2008 8:27 pm

Ok.. ti-am trimis un mesaj pe Yahoo

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori