Alegere Carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
nadiusha8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 15, 2011 7:39 pm

Mesaj de nadiusha8 » Joi Iun 12, 2014 11:30 am

QUOTE (ssTour @ Mar 24 2013, 12:28 AM) Problema cu tachetii eu am rezolvat-o cu uleiul Eneos - masina japo -ulei japo:)
La itp au iesit gazele mari dar era de la sonda Lambda
Eu am vandut Carisma vara trecuta - si dupa 4 ani pot spune ca e o masina ff fiabila dar are si multe defecte - adica:

Pro :
- fiabilitate motor
- cutie de viteze super - schimbatul vitezelor e o placere
-consum mic vs putere mare
- spatiu generos -pasageri- portbagaj-
- siguranta mare - tabla groasa si masiva- tare ca un tank

Contra:
- arhicunoscuta problema cu cdplayerul/comp de bord (daca vrei un mp3)
- butoane actionare geamuri fragile- se rup usor
-volan prea mare
- incomfortabila la drum lung din cauza reglajelor limitate ale scaunului soferului si a suspensiilor rigide
- pretentioasa cu benzina (vrea de aia mai scumpa )
- greu manevrabila in oras sau curbe multe
- directie imprecisa - de multe ori am avut surpriza sa ma vad nevoit sa trag brusc de volan in unele curbe-
- depreciere - am dat pe ea 6000 si am vandut la jumatate

Sper sa iei in calcul ce e important - asa am facut si eu cand am cumparat-o - o masina fiabila care sa nu consume mult si care sa imi ofere siguranta familiei. Eu unul am fost ff multumit de ea.
Ca sa nu mai zic ca atunci am vrut sa imi iau a4 (n-aveam bani) si a luat-o un prieten - si in astia 4 ani el a bagat bani de inca jumatate de masina-
eu mai nimic.


Salut
Am o carisma sunt de accord cu hibele pe care le are si pe care le-ai specificat mai sus.Insa la unele te contrazic.
In curbe se comporta extraordinar.Am condus un Peugeot 308 prin serpentine si credeam ca ma rastorn cu ea.
Carisma se aseaza bine la drum pentru ca greutatea masinii este foarte bine proportionata si la curbe poti intra lejer cu viteza.In rest da butoanele sunt praf de pe usi.Confortul la drum la a mea e super ok ca am scaune piele pe ea si sunt ff confortabile.
Plus gasesti piese bune la bani putini pt ea,tabla este super buna,ca s-a urcat unu cu basculanta pe ea si nici macar nu a clintit-o din loc doar mi-a indoit table un pic,la benzinica bag benzina normal plus din cand in cand bag de aia mai buna.In rest ce sa zic..a mea are 200000km si motorul se aude super bine ,merge perfect masina.
Masina este extraordinara.A stiut japonezul ce face:)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori