Jante L200

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Iun 06, 2009 11:51 pm

Nu stiu producatorul ca nu scrie pe ele. Scrie numai marimile, pe care le-am pus mai sus. Din auzite, ar fi varianta OZ Dotz Dakar, varianta HD (heavy-duty). Poza asta este de cand avea et -20, inainte de modificare.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Dum Iun 07, 2009 9:52 am

QUOTE (Dan Suciu @ Jun 6 2009, 11:21 PM) Problema este ca aceste jante de aliaj pe care le-am gasit pe internet nu au precizari exprese daca sint sau nu indicate pentru off road.
Am intrat chiar si pe site-ul producatorului atunci cind am gasit un model interesant dar tot nu am gasit precizari pentru domeniul de utilizare cum gasesti la cauciucuri.
Nu cred ca orice janta de aliaj poate fi folosita in off road pentru ca solicitarile sint mult mai mari.
Doar sa gasesti pe cineva care utilizeaza un anumit model si sa incerci sa gasesti acel model testat gata.
Poti sa-mi spui, te rog, ce model de jante ai, poate le gasesc pe net. (Producator, model, daca mai stii.)


Parerea mea e ca tipul de off road pe care aceasta masina il poate face nu poate dauna unor jante - de aliaj sau nu.
Daca doresti ceva m-ai extrem trebuie sa te orientezi spre alt vehicul. Am si eu acelasi model de L200 si stiu ce poate si ce nu. Nu am reusit sa indoi, sa sparg (poate doar sa zgarii) jantele de aliaj pe care le am in acest moment.

Avatar utilizator
Dan Suciu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 03, 2009 12:51 pm

Mesaj de Dan Suciu » Dum Iun 07, 2009 10:43 am

Eu am un L200 single cab si habar nu aveam cind am luat-o cit poate duce.
Asta iarna am fost la vinatoare si am bagat toti vinatorii in spate, vreo 20 imbracati bine, cu arme, bagaje, tot tacimul. Peste tona. Si dupa aia am luat-o prin padure, prin zapada si am urcat pante de peste 30 grade. Nici circ nu a zis.
Acum car lemne cu ea, cam o tona, una si un pic la cursa, prin padure. Se duce mai bine decit goala.
Singurele limitari au fost din partea cauciucurilor ca am cauciucurile din fabrica, de sosea, si cind pierd aderenta pe noroi am pus-o.
In rest, zilnic bat padurea cu ea pe toate felurile de drumuri sau mai mult pe linga.

Avatar utilizator
liroi_iasi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 08, 2010 11:39 am
Contact:

Mesaj de liroi_iasi » Lun Mai 10, 2010 4:26 pm

salut ,sint nou intre voi ,am un L200 varianta SAM din 2009 si as vrea sa ma sfatuiti ce sa fac.Am jante de aliaj de 17 cu gume de 245 /65/17 si as dori sa schimb ceva sa nu mai ,,topaie" asa tare.am presiune 2 pe fata si tot 2 pe spate .astept un sfat de la voi : jantele sau cauciucurile ,si ce marimi si la jante si la gume .Multumesc.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mar Mai 11, 2010 5:26 pm

Salut
''Topaitul'' este de la suspensia destul de proasta a masinii. Poti lasa si jantele pe care le ai, eventual daca inca ai cauciucurile originale sa le schimbi cu Good Year sau BF Goodridge. Oricum nu vei scapa de topait daca schimbi rotile. Incearca sa schimbi telescoapele.

Avatar utilizator
liroi_iasi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 08, 2010 11:39 am
Contact:

Mesaj de liroi_iasi » Mar Mai 11, 2010 8:39 pm

cauciucurile pe care mi le-ai recomandat sint mai elastice?acum am bridgestone de 245/65/17 .ce marimi imi recomanzi? multumiri!

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mie Mai 12, 2010 3:13 pm

Pentru sosea sunt ok. Daca mergi pe drumuri desfundate se recomanda un balonaj m-ai mare 70, 75. Cred ca pe jantele de 17" poti pune cauciucuri de 70 fara sa iti atinga sub aripi (ex. 245/70/17 daca gasesti marimea asta).

Avatar utilizator
kkllmm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 30, 2010 2:48 pm

Mesaj de kkllmm » Joi Dec 30, 2010 2:51 pm

salut,

am un l200 si as vrea sa comand anvelope de iarna pt.el.
m-am gandit la pirelli scorpion ice&snow 245/65/r17

ce ziceti despre acestea?

astept pareri...

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Mie Ian 05, 2011 9:51 pm

Am si eu modelul asta.
E ok pe drumuri acoperite de zapada si pe sosea pe timp de iarna
acoperita mixt zapada + gheata + asfalt.
Daca vrei pe langa drum iti recomand Pirelli scorpion AT sau BFgoodrich AT.
mult mai bune. Daca nu faci off-road e ok si au o aderenta foarte buna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori