Probleme Cu Oglinzile Retrovizoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Dum Dec 20, 2009 3:31 pm

Am o mare problema, oglinzile mele nu sunt electrice deci implicit nu sunt incalzite, acum in Cta este un cancer, ploua si a dat si gerul de mi-au inghetat oglinzile retrovizoare si nu mai vad nimic in ele. Aveti idee ce a-si putea face?
Si o alta problema, stie cineva daca se poate monta pe bena stergator ptr ca nu vezi nimic in spate daca mergi mai multi km si un stergator ar face minuni.
mersi

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Dum Dec 20, 2009 8:50 pm

Ai luneta cu macara sau fixa? Daca e fixa te rezolvi cu un motoras de la dezmembrari, de fapt ar incapea si pus deasupra. Eu am un motor pt. stergator spate de la un WV care intra exact,cu un brat f.scurt mere la fix; nu mi-am batut capul ca a fost suficienta dezaburirea. Pt oglinzi o solutie ar fi sa deschizi putin geamul si dai aerul cald mai tare, "bate"oarecum spre ele, pana prinzi viteza, altfel se aplica solutia de mai sus pt.oglinzi cu incalzire. Vazusem niste solutii care chipurile topesc gheata, dar eu am avut acum cativa ani o problema de acest tip si nu s-au meritat banii.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Dec 20, 2009 9:50 pm

QUOTE (Oroles @ Dec 20 2009, 08:50 PM) Vazusem niste solutii care chipurile topesc gheata, dar eu am avut acum cativa ani o problema de acest tip si nu s-au meritat banii.
Am cumparat ieri cea de la Sonax (de dezghetat - varianta lichida, nu spray) si am si pus-o de doua ori la treaba. SIncer, multumit. Intentionat am cautat de la Sonax pentru ca imi iau mai des produse de intretinere de la ei si pana acum nici unul nu mi s-a parut prost. Deci la o adica ar merge si varianta asta cu lichid/spray de dezghetare desi mi se pare aiurea.
Da un Google sa vezi variante improvizate de oglinzi incalzite si care au iesit chiar bine. Oamenii si le-au facut singuri si a fost OK. Asta ca varianta B si cu mai multa bataie de cap.

Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Lun Dec 21, 2009 8:46 pm

Am gasit fratilor o alta solutie, am gasit sticla de L200 varianta electrica si imi conectez sticla care are dezaburirea in sticla la dezaburirea centrala si merge de nu se poate.
La stergarot e o mica problema, asa arata spatele de la bena mea, cum sa atasez stergatorul?
Fişiere ataşate
pic2.php.jpg
pic2.php.jpg (46.81 KiB) Vizualizat de 7018 ori

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Mar Dec 22, 2009 12:18 am

Eu am vazut sergatoare de luneta iesind direct prin geam, ma voi interesa mai exact despre ce este vorba.

Avatar utilizator
tezeu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 29, 2011 2:53 pm

Mesaj de tezeu » Vin Dec 02, 2011 4:07 pm

QUOTE (Garsia @ Dec 21 2009, 08:46 PM) Am gasit fratilor o alta solutie, am gasit sticla de L200 varianta electrica si imi conectez sticla care are dezaburirea in sticla la dezaburirea centrala si merge de nu se poate.
La stergarot e o mica problema, asa arata spatele de la bena mea, cum sa atasez stergatorul?

Salut,
Stiu ca post-ul e vechi, dar ma gandeam ca ati gasit careva o solutie ca sa transformam oglinzile simple in oglinzi electrice. Stiti cumva daca sunt deja trase pana in carcasele oglinzilor firele ptr. dezaburire si ptr. reglaj?

Multumesc anticipat,

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Dec 02, 2011 4:25 pm

La Lancerul Inform sunt trase firele, in principiu ar trebui sa fie si la L200 dar nu este o certitudine. Cred ca un telefon la dealer ar elucida misterul.

Avatar utilizator
tezeu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 29, 2011 2:53 pm

Mesaj de tezeu » Joi Dec 08, 2011 1:52 pm

Ma gandeam ca vreun coleg de forum a desfacut deja carcasele (poate Garsia?) si stie deja raspunsul. Mi-e teama ca dealerul nu are stiinta de chestiile astea mai tehnice.

Multumesc!

Avatar utilizator
tezeu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 29, 2011 2:53 pm

Mesaj de tezeu » Vin Apr 20, 2012 9:25 pm

Va rog sa nu ma uitati cu intrebarea mea legata de oglinzi.
Multumesc inca o data!

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Dum Apr 22, 2012 9:31 am

De ce nu desfaci fata la portiera si atunci te convingi si tu,noi le avem electrice si nu stim ce sa-ti comunicam,...e cel mai eficient....vds.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori