Revizie 75 K

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Mie Feb 24, 2010 12:41 am

Salutare, deschid un alt topic. In curand fac 75 k , adica mai am 3000 de km pe care cred ca ii voi face in 2 saptamani. Va rog sa ma ajutati si pe mine, avand in vedere "criza economica" sa cumpar piesele ptr revizie mai ieftine ca la reprezentanta dar mai bune daca se poate. In lista va rog sa includeti si filtru de polen pe care il am in dotare . Multumesc.
Am rezolvat-o cu placutele de fana , a luat ETF de pe un site recomandat de biku. Sper sa fie mai bune decat alea de la reprezentanta care se consuma ca si creta.
Astept lista cu numele produselor si de unde le pot comanda baieti .
Multumesc

PS: Mi-a crapat aparatoarea de noroi interioara fata dreapta intr-o pacoste de zapada pietrificata, nu am apreciat bine distanta cand am intors si am crapat-o. Aveti idee de unde a-si putea sa o i-au mai ieftin , la reprezentanta este 220 ron fara montaj ca sa o schimb atunci cand merg la revizie. Multumesc

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Mie Feb 24, 2010 7:09 am

Spre deosebire de biku eu o sa pun linkul la comun ,poate ajut mai multa lume. Acesta este magazinul ,penultimul ultimul produs din pagina este kit filtre. La preturile afisate acolo se mai adauga tva 17.5% si transportul 30 lire pana in 10kg + 1,5lire pentru fiecare kg in plus. Chiar si asa iesi mult mai ieftin decat preturile de la magazinele din tara,nu mai zic de reprezentanta. Ex filtre motor:14 +vat=17lire x5 ron o strelina (estimativ)= 85 roni. Placutele frana costa exact la fel deci 85 x2+ trasnport= vreo 350 roni maxim ,set filtre motor si 4 placute fata.Ulei iti recomand calduros Castrol Edge din Metro sau de unde vrei.De cand am schimbat posirca aia de Mobil care o puneau ei,motorul se aude mai silentios si urca mai repede in ture. De aparataore nu stiu iti zic decat sa stai departe de reprezentanta ,or sa te jupoaie de viu. Daca nu gasesti sh de la vreo masina accidentata fa un mail la magazinul de mai sus e posibil sa fie in stocul lor.
Eu o sa fac luna viitoare o comanda acolo pentru un body lift discret,carlig si bineinteles consumabile. Magazinul nu e teapa,un prieten si-a luat mai multe piese pentru un nissan mai vechi. Marfa vine in 7 zile lucratoare.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mie Feb 24, 2010 9:53 am

spre deosebire de mine, nu ai pus linkul bun

iar pentru garsia, avem asa :

filtru aer
filtru ulei
filtru de polen cu carbon activ
filtru motorina

o sa vorbesc si cu un prieten care are magazin de piese import, adica de unde imi iau eu, si o sa iti dau un pret si de la el.

LE : am vorbit si cu el, nu e mare diferenta intre magazine.
La unix fac 225 Ron toate, la el fac 221.

Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Mie Feb 24, 2010 10:20 am

Adica toate alea din lista fac doar 221 ron???

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 10:23 am

Bine ai venit in lumea celor care nu cumpara de la reprezentanta . Distributie pe original la reprezentanta la masina mea costa aproape triplu (deci nu dublu) fata de alt kit cumparat de la magazin si tot de firma (dar vezi Doamne nu are sigla Mitsubishi la producator). De ce crezi ca sunt prodicatori ca si Kia care iti dau 7 ani garantie la masina? Doar sa faci revizii la ei pana iti dublezi/triplezi pretul de achizitie al masinii.

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Mie Feb 24, 2010 10:52 am

QUOTE (biku @ Feb 24 2010, 09:53 AM) spre deosebire de mine, nu ai pus linkul bun

Asa este,scuzele mele tuturor! Au un site dinamic si fiecare vizitator are o sesiune unica care expira dupa cateva minute de incativitate. Adresa corecta este http://www.milneroffroad.com/,magazin destul de cunoscut iubitorilor de offroad si destulor magazine de piese care se aprovizioneaza de acolo. Intrati la Mitusbishi UK>L200 2006>service interval.
Toate bune,
LE: din pacate pentru mine eu am aflat de piata libera DUPA ce am facut distributia la reprezentanta (3000 roni).

Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Mie Feb 24, 2010 1:44 pm

QUOTE (chacha @ Feb 24 2010, 10:23 AM) Bine ai venit in lumea celor care nu cumpara de la reprezentanta . Distributie pe original la reprezentanta la masina mea costa aproape triplu (deci nu dublu) fata de alt kit cumparat de la magazin si tot de firma (dar vezi Doamne nu are sigla Mitsubishi la producator). De ce crezi ca sunt prodicatori ca si Kia care iti dau 7 ani garantie la masina? Doar sa faci revizii la ei pana iti dublezi/triplezi pretul de achizitie al masinii.
Foarte tare...cat de bou am fost la cate placute am schimbat si discuri imi cumparam un kit sport de banii aia...
Deci chacha ma ajuti si pe mine cu lista de unde sa cumpar, te rog frumos.

QUOTE (cristian_sen @ Feb 24 2010, 10:52 AM) Asa este,scuzele mele tuturor! Au un site dinamic si fiecare vizitator are o sesiune unica care expira dupa cateva minute de incativitate. Adresa corecta este http://www.milneroffroad.com/,magazin destul de cunoscut iubitorilor de offroad si destulor magazine de piese care se aprovizioneaza de acolo. Intrati la Mitusbishi UK>L200 2006>service interval.
Toate bune,
LE: din pacate pentru mine eu am aflat de piata libera DUPA ce am facut distributia la reprezentanta (3000 roni).
Maica-mea ce preturi au astia la astea. Pai tu cand vrei sa faci comanda si ne combinam amandoi la comanda, ce spui?

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Mie Feb 24, 2010 3:08 pm

Da ,binenteles. Dar parca e mai ieftin de unde a zis biku. La Milner preturile nu au tva-ul lor de 17,5%. Eu luna viitoare imi comand de acolo un tow bar,consumabilele le pentru revizie si un kit de inaltare ca am promise niste cauciucuri mai sanatoase moka. Orice produs in plus este binevenit,scade trasnportul.

Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Mie Feb 24, 2010 3:54 pm

Pai nenea Biku...ma ajuti si pe mine sa cumpar consumabilele, iti trimit banii , cum putem proceda?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 3:54 pm

Deci niste site-uri de referinta ar fi (ma repet fata de mai sus deci scuze):
Unix
Elit - alege limba romana si te sare automat de user/parola

Recomand si un magazin din Bistrita (pana la urma nu conteaza de unde e) care are preturi mici, da-le un telefon si cu datele masinii cere-le un deviz, sunt foarte OK vanzatorii. Daca esti in ProLEX mai ai si reducere. Magazinul ar fi Alyon.

Arunca un ochi si aici la Maximizer.

Iar pentru elemente de caroserie, nu strica niciodata sa mai verifici si pe la dezmembrari...

Eu cam astea le iau ca referinta de preturi si daca e cu 10% mai mult in reprezentanta, iau din reprezentanta (exemplu rulmenti sarcina + flanse costau aproape la fel pe original din reprezentanta comparat cu celelalte magazine), daca nu ma reprofilez. Pana la urma sunt destule firme super pe piata. La distributie, cum ar zice unii, mama lor sunt SKF si Gates insa merita aruncat un ochi si la INA sau Contitech (Continental). Success la achizitii.

Completare: ca filtre, eu zic Mann sunt OK si la pret decent. Ulei e clar ca pui cu ce ai mers si pana acum. Oricum in principiu, mai sunt firme de genul Nipparts sau JapanParts despre care nu am auzit ca ar fi asa bune desi eu pompa de apa am gasit pe stoc doar Nipparts si pana la urma de aia am cumparat. Cand e vorba de consumabile, probabil schimbandu-le mai des iesi mai in castig decat rar si cele mai scumpe posibile, si aici ma refer la performantele/fiablilitatea masinii, nu neaparat la pret. Iar un chimb de ulei + filtru sa fim seriosi, gasesti multiple locuri unde cu 50 de ron le faci ca doar nu e mare filozofie. Filtru de aer si de polen banuiesc ca e accesibil si la L200 (cand cumperi filtre, primesti si schema de montaj) si le schimbi tu, trebuie sa dureze maxim 5 minute. Si deja ai pastrat cateva sute de ron pentru motorina Bujii idem, cu 20-30 de ron ti le schimba ori9cine, doar cheie sa ai...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori