Computerul De Bord

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
liroi_iasi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 08, 2010 11:39 am
Contact:

Mesaj de liroi_iasi » Vin Iun 04, 2010 7:16 pm

salut,fratilor spuneti-mi si mie voua computerul de b. va arata consumul instant sau face el o medie?ca al meu imi arata aiurea,dau resetare si-mi arata dupa citeva secunde un consum si ramine asa nu mai misca nimic in plus sau in minus.e oare defect al meu?

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Vin Iun 04, 2010 9:43 pm

Nu arata instantul ci doar o medie care devine din ce in ce mai exacta cu cat se merge mai mult dar nu se va compara niciodata cu metoda ''plin-plin''.

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Sâm Iun 05, 2010 2:27 am

Adevar grait-ai !!!!! Oricum e bun doar in eventualitatea cand nu stii unde mai gasesti o pompa . Eu tin setarea pe busola, altimetru, ca sa nu mai fie curioasa sotia, daca o forjezi un pic la un deal dupa un reset de asta o sa vezi cifre de alea cu 25-30 l% si iti faci sange rau de pomana. Ca sa fii oarecum lamurit eu i-am dat ultimul reset prin toamna si acum scrie ceva de genul 11,2 l%, dupa alimentari parca e mai putin un pic, ma rog conteza foarte mult stilul de conducere.

Avatar utilizator
liroi_iasi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 08, 2010 11:39 am
Contact:

Mesaj de liroi_iasi » Mie Iun 09, 2010 9:54 pm

salut baieti,deci sa inteleg ca e un fel de comp. de bord mai de mina a doua , nu?ai dreptate cristian_sen ,cel mai bun consum il stabilesc cu ,,plin-plin,, Oroles te-am vazut pe la Bogonos la testul celor de la mitsubishi.M-am jucat si eu cu Pajero,e tare!

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Joi Iun 10, 2010 7:16 am

Da ai zis bine ''un fel de'' pentru ca este rudimentar fata de ce ofera alte computere actuale,chiar si de pe logan, al nostru stie putine dar stie bine. De exemplu la plin imi arata 860km ramasi iar 780 intru pe rezerva deci compenseaza prin relativa exactitate . Nu are consum instant (bun totusi doar pentru a ''linisti '' piciorul la acceleratii),nu arata consumul/distanta parcursa de la utltimul reset sau intr-un anumit interval,etc.La unele masini prin activarea unui meniu secret apar si mai multe infomatii,viteza dupa senzorii abs,temperaturi aer int-ext sau fluide motor,chiar si coduri de erori. La Mitsu nu am auzit sa fie posibil asa ceva dar totusi daca vrei ceva mai mult decat ce ofera actulaul poti cauta un ''scangauge'' care se conecteaza direct la mufa obc ,era vreo 200 euro ultima oara ...
Nici consumul plin-plin nu este absolut relevant,cand eram obsedat pe tema asta am facut niste teste ...am prins odata 3 drumuri consecutive Constana -Bucuresti tur-retur,intre aceleasi locatii,aceesi motorina,acelasi stil de condus si de fiecare data mi-a dat alte valori cu destule diferente intre ele:ptr 550km a halit prima oara 49L apoi 46 si ultima oara 54,repet pentru aproape aceleasi conditii de mers,de atunci nu mi-am mai batut capul si cat consuma aia e...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori