Transmisie Fata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Apr 17, 2011 8:32 pm

Salut,
Va prezint o problema de transmisie fata aparuta la L200 cu transmisie easy-select.
Am trecut o treapta de 20cm in oras pe 4H cu rotile bracate 80%.
Rezultatul dupa ce am trecut peste treapta masina a iesit greu de pe 4H pe 4L si a ramas cu
o trepidatie cand e pe 4X4 din partea dreapata.
La verificare am gasit burduf planetara dreapta interior usor fisurat inauntru vaselina ioc.
Pe elevator totul e OK cupleaza - decupleaza, in sarcina pe sosea trepideaza pe 4x4
are un zgomot pe dreapta .
Concluzia cap planetara interior dreapta bulit.
Sper sa nu fie si alceva .
Pret cap planetara 1100 RON
Asa ca verificati burdufele foarte atent. Eu le-am verificat cu doua saptamini inainte de eveniment
si pareau OK intregi si fara urme de vaselina.
A mai avut cineva problema asta?

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Lun Apr 18, 2011 10:12 am

Sincer ..nu,dar e bine de stiut daca urcarea treptei era pe beton sau pe macadam.Stim cu totii tendinta de torsionare a planetarelor pe asfalt ,mai ales cind sant virate,....oricum multumim pentru avertizare...maine ii fac o verificare la burdufe-ala consider ca a fost si motivul principal la ceea ce ai patit...vds

Avatar utilizator
Roland
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 02, 2009 11:14 am

Mesaj de Roland » Mar Apr 19, 2011 4:30 pm

"Rezultatul dupa ce am trecut peste treapta masina a iesit greu de pe 4H pe 4L si a ramas cu
o trepidatie cand e pe 4X4 din partea dreapata"

Nu e clar, erai pe asfalt si ai trecut din 4H pe 4L?

In alta ordine de idei, ai cumva masina din Germania, e cumva masina fabricata pentru Emirate?
La anumite loturi de masini pentru Emirate, in fabrica au gresit montajul planetarelor fata si la Easy Select si au pus planetare de Super Select, care sunt cu 1,5 cm mai scurte. La viraje,denivelari, planetarele fiind mai scurte, ies din tripoda...

Avatar utilizator
WorM T.T.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 04, 2010 11:20 am

Mesaj de WorM T.T. » Joi Iun 02, 2011 7:40 pm

QUOTE (jjiacobuta @ Apr 17 2011, 05:32 PM) Salut,
Va prezint o problema de transmisie fata aparuta la L200 cu transmisie easy-select.
Am trecut o treapta de 20cm in oras pe 4H cu rotile bracate 80%.
Rezultatul dupa ce am trecut peste treapta masina a iesit greu de pe 4H pe 4L si a ramas cu
o trepidatie cand e pe 4X4 din partea dreapata.
La verificare am gasit burduf planetara dreapta interior usor fisurat inauntru vaselina ioc.
Pe elevator totul e OK cupleaza - decupleaza, in sarcina pe sosea trepideaza pe 4x4
are un zgomot pe dreapta .
Concluzia cap planetara interior dreapta bulit.
Sper sa nu fie si alceva .
Pret cap planetara 1100 RON
Asa ca verificati burdufele foarte atent. Eu le-am verificat cu doua saptamini inainte de eveniment
si pareau OK intregi si fara urme de vaselina.
A mai avut cineva problema asta?

Eu am mici urme de vaselina pe burduf stg fata ,m-am interesat la reprezentanta in Bucuresti cat costa un burduf planetara stga fata exterior, cu tot cu reducerea de 10% la piese si 26,66 la manopera pt ca am card de fidelitate la ei costa asa : 304-lei burduful ,200 -lei montajul.....in aceste conditii vroiam sa intreb daca are cineva habar,cat costa trasportul din anglia pana la noi poate ati mai comandat ca am gasit la ei burduf cu 7 lire adica 32 lei ,fata de 304 ai lor ....te doare mintea cu astia platesti de 10 ori pretul de afara pe o piesa ....

Avatar utilizator
dchiper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 07, 2009 9:57 pm

Mesaj de dchiper » Joi Iun 02, 2011 10:47 pm

Bulgaria, Mainland Greece, Romania,
DHL 5-9 days. ?29.00 up to 10kg, ?1.50 per kilo thereafter


poate ar trebui sa mai cumperi cate ceva sa-ti merite transportul

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Iun 02, 2011 11:21 pm

Gasesti la orice magazin de piese de import. Pretul e pana in 20 de lei pe bucata, cu tot cu coliere si vaselina.
Manopera de schimbat la un service normal, nu ar trebui sa sara de 200 ron toate 4 burdufe.

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Mar Iun 07, 2011 4:12 pm

Imi permit sa profit de topicul deja creat pe tema transmisiei si sa spun ca si eu am o problema, in sensul ca la planetarele spate, toate 4 burdufurile imi arunca stropi de vaselina afara pe langa colierele mari, dar numai daca merg tare, peste 100km/h. Si eu am intrebat la magazin de japoneze in Italia si toate 4 costa pe original 360 euro fara TVA. In schimb in Romania am gasit cam cu 20 lei/buc.
Ce vroiam eu sa intreb de fapt: sunt coliere speciale, sau pot pune orice colier mai zdravan (de metal sau plastic), pentru ca as incerca intai sa schimb colierele si daca nu tine sa pun burdufuri noi?

Avatar utilizator
DarkDaemon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 25, 2011 11:29 am
Contact:

Mesaj de DarkDaemon » Mar Iun 07, 2011 9:33 pm

buna tavi
sunt mai nou proprietar de mitsu...dar vechi sofer cu multe patanii, asa ca din umila mea experienta indraznesc sa ofer un sfat: burduful daca nu e fisurat sau gaurit nu are rost sa te gandesti sa schimbi...caci vorba legii lui murphy (nu umbla la ce functioneaza), asa ca incearca sa vezi de ce cedeaza colierele la viteza specificata. Clar la coliere trebuie sa te gandesti caci eu acuma am schimbat la mitsu la mine burduful de pe fata stanga interior ca era fisurat si mi-a venit in set cu colierul aferent... desigur ca era original si colierul si burduful. In acceleratie cand actioneaza fortele centrifuge si centripete e posibil sa cedeze un pic colierul si pe langa el sa se prelinga vaselina..dar asta din cauza ca metalul din care e confectionat colierul s-a intins si prin simpla lui strangere nu isi face treaba.
Sper din inima sa iti fie de folos experienta mea

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Mar Iun 07, 2011 11:33 pm

Multumesc de raspuns. Sincer nici eu nu am de gand sa schimb burdufurile, pentru ca le-am controlat si sunt inca bune, si cu siguranta mai bune si mai "precise" decat altele no name de 20 lei/bucata! O sa incerc sa schimb colierele, eventual cu coliere de plastic (fasete) mari si de calitate, de-alea care permit sa le si desfaci fara sa le tai. Bineinteles o sa ma sfatuiesc si cu mecanicul meu, si cu siguranta vom mai adauga si vaselina. O sa incerc sa fac asta saptamana viitoare daca e posibil.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mie Iun 08, 2011 10:39 am

Foarte frumos raspuns si la obiect,multumim pentru informatii...vds.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori