Pajero Sport/Montero

Tractiune integrala, motoare puternice si multa distractie pe coclauri.
Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Iun 15, 2010 10:52 pm

Si tu sa traiesti bine !

Nu e tocmai naravasa (125 cc), dar e ok pt oras (110 kmh max). Vreau sa-mi iau cat de curand posibil un Dominator de 650

Daca mai ai nelamuriri in legatura cu pajerosul tau, anunta-ma si vedem ce solutii gasim.

Avatar utilizator
Mulderel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 08, 2010 8:56 am

Mesaj de Mulderel » Joi Aug 25, 2011 8:10 pm

Salut prieteni !
Revin la problema jocului in transmisie ...
Mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la un atelier ce dispunea de un elevator capabil si le-am povestit alora ceea ce ma doare si ce mi-au spus "profesionistii" din 2 service-uri MITSU. din Bucuresti.
Pt. ca nu cerusem decat o verificare a transmisiei (contra cost, evident ), astia s-au bagat sub ea si dupa 10 minute au venit zambind si m-au anuntat ca jocul provine in primul rand de la un tampon deteriorat al cutiei de viteze si mai putin din jocul cardan-diferential.
Deci eu am mers 7000 km linistit ca jocul e normal, am bagat masina pe unde "mi s-a sculat" mie si numai providenta a facut sa nu crape ceva si sa raman ca un mierloi pe coclauri....
Tamponul este ovalizat deja, de la atatea socuri.
Baga-le-as ratonu'n amigdale cu service-urile lor si cu profesionistii p.lii...

Ah, era sa uit: cica mai e posibil sa fie o uzura si-ntr-o piesa culisanta de la iesirea din cutia de viteze dar despre asta va anunt dupa ce trec la verificarea completa si schimbarea pieselor defecte .

Traiasca Legiunea !

Avatar utilizator
Mulderel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 08, 2010 8:56 am

Mesaj de Mulderel » Lun Aug 29, 2011 12:18 pm

Salut, am revenit .
Azi am schimbat tamponul respectiv si kitul de rulmenti fatza dreapta (ca au descoperit si un joc la roata...)
Dupa schimbarea tamponului (care de fapt e un colier de cauciuc cu un alt inel in centru), a disparut jumate din jocul pe care-l simteam sub masina. Acum, am rotit cu manutza mea cardanul, cand masina era pe elevator si pot sa spun ca acel joc nu depaseste 5 grade. Deci, tamponul era buba !
Ca sa umblu la iesirea din cutia de viteze spre cardan, unde mai exista un joc si unde s-a presupus existenta acelei piese culisante (sau glisante cum spune Klez), am nevoie de o schema de service, pe care inca n-am gasit-o. Mecanicii nu se baga la ea pana nu stiu exact ce este acolo.
Acum umblu dupa scheme...

Va tin la curent...

Traiasca Legiunea ! Si Capitanul ... ( stiti voi care... )

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Aug 29, 2011 1:14 pm

5 grade... e un joc normal. E un minim care e si necesar pe deasupra. Daca ar fi totul fix, ar crapa.
Gandeste-te ca de la motor, pana la roata (spate), miscarea de rotatie trece aproximativ prin urmatoarele piese, care au un joc mai mic sau mai mare in ele:
- Vibrochen-ax CV- sincroane- pinion CV- lant transmisie-pinion CT- alt set de pinioane si sincroane din CT-glisanta cardan spate- 2 cruci cardanice - pinion de atac grup- sateliti grup- coroana grup- planetare.

Prin tot acest lant cinematic, e aproape imposibil sa nu apara un joc minim, care de altfel, e necesar, drept pt care si la o masina noua cu 0 km, il gasesti. Jocul de care spuneai tu, nu era de rotatie a cardanului in gol, ci mai debraba sus-jos-dr-st, atata timp cat tu ai schimbat tamponul CT si acum e ok.

Asadar, parerea mea, e sa lasi cum e acuma, daca piesele de la vedere sunt ok (cruci cardanice, glisanta), si piese care nu sunt la vedere nu sunt deteriorate si scapa momentul motor (lant transmisie, grup spate).
Pentru manual de service, cauta in sectiunea Pajero, primul topic, care chiar asa se numeste "Manuale de service".

PS: Daca tot te mananca curiozitatea sa desfaci CT, ai grija la ce mecanicosi te duci, ca sa nu strice mai tare decat repara. Sunt niste "chestiute" delicate, care daca le ignori, nu mai faci niciodata puzzle-ul inapoi la montaj.

PPS: CV = Cutie de Viteze // CT = Cutie de Transfer

Avatar utilizator
Mulderel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 08, 2010 8:56 am

Mesaj de Mulderel » Lun Aug 29, 2011 4:39 pm

Acum, sa fiu sincer, nu mai am dureri la mecla si nici limbrici. Asa cum e, ma simt mult mai bine la volan, dar... dracu' stie cat m-o tzine ? Luna asta tre'sa-i fac ITP-ul si dupa aia mai vad. Ce-a fost mai enervant, s-a rezolvat acum.
Multumesc pt. detalii, Klez.

Traiasca Legiunea si Capitanul !

Avatar utilizator
floringrecu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 03, 2011 11:49 am

Mesaj de floringrecu » Sâm Dec 03, 2011 11:52 am

ce mult imi place Mitsubishi Pajero:X:X

Scrie răspuns

Înapoi la “Offroad Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori