Octavia 1.8 TSI vs Lancer 1.8 MIVEC

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Iul 26, 2008 9:13 pm

Ca sa va linistiti un pic (asta ca citat dintr-un mare clasic, amic de-al meu)...luati de aici:

http://carscoop.blogspot.com/2008/01/de ... ancer.html

Eu zic ca 343 Nm sunt arhisuficienti si cred se vor incadra in segmentul specificat de tine.
Dac imi aduc bine aminte cred ca si eu am zis ca preturile vor fi pe undeva pe acolo.
Sa asteptam si sa vedem..

Practic este un Evolution (ca sa pastram denumirea oficiala) dar cu mai putine acarete sub caroserie.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Iul 26, 2008 9:46 pm

Clasici din astia sunt la fiecare colt de ...scara de bloc.
Avem si noi.

Nu ai inteles, nu am spus ca performantele ralliart sunt insuficiente, mici sau sub segementul specificat de mine. Dimpotriva!
Am spus doar ca nu se incadreaza in clasa de torbo(ate) enumerate de tine mai sus...e net superior si ca pret, dotari, target.
Nu e corect sa se compare lancer 1.8 cu octavia tsi, dar e mai ridicol sa se compare lancer ralliart cu skoda R5...chiar daca ambele au turbo.
E o comparatie fara termeni de comparatie.

Segmentul specificat de mine nu exista la Mitsubishi...raliartul e ceva peste, din toate punctele de vedere, incepand cu pretul si terminand cu ..ce vrei tu.
As vrea eu ca ralliartul sa aiba preturile undeva pe acolo... )
Nu spun ca nu isi va merita banii dar tocmai pentru ca e o masina beton va avea niste preturi pe masura.

Citez:
"Conform estimarilor americanilor, modelul Ralliart ar fi intre 27665 si 29415 de dolari, diferenta ar fi de scaune Recaro"

Cat crezi ca va fi la noi ? )

Avatar utilizator
dogy_10
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 20, 2008 2:17 pm

Mesaj de dogy_10 » Dum Iul 27, 2008 3:49 pm

mda, ce am vrut eu si ce a iesit, mah fratilor eu am vrut o comparatie intre doua masini cu preturi aproape identice (diferenta de cateva sute de euro) pana in 21 de mii, nu sariti repede cu versiunile modificate, eu ma refeream care dintre astea doua ati alege, nu doar din pdvd al performatelor

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Iul 27, 2008 5:26 pm

dogy_10, am inteles care e ideea cu comparatia asta, sunt doua masini care se incadreaza intr-un anumit buget si se pune problema alegerii uneia dintre ele.

personal as alege lancerul.
intr-adevar octavia are o motorizare mai spre gusturile si preferintelor mele, dar 160CP (chiar si turbo) la masa si caracteristicile ei...nu pare sa fie mare lucru...numai cu motorul care nici el nu e prea fortos pentru un turbo, nu se face primavara.
eu zic ca decat un turbo zlabut ca perfomante, gurmand, mai predispus la defectiuni (ca orice turbo), samd, mai bine un aspirat mai echilibrat din punct de vedere al pretului, costurilor de intretinere, ceea ce ofera.

depinde ce se doreste de la masina.
decat o masina finisata bine, dar veche si batraneasca, mai bine una concept nou, de care sa nu te plictisesti...atat cu bune cat si cu mai putin bune. )
macar la mitsubishi, motoarele pe benzina sunt fiabile si facute cu un scop, sa tragi de ele pana la refuz.
mai au si alte calitati care sunt in ...scadere din cate imi pare, dar per total sunt masini bune.

Bafta!

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Iul 27, 2008 8:49 pm

Bravo Cristinel !!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Iul 28, 2008 1:54 am

Multumesc Maestre, multumesc !

Cand iti iei o masina pentru firma e una, dar cand iti iei o masina pentru tine, trebuie sa-ti mai si placa.
Sincer, nu prea mai exista masini slabe, toate stau destul de bine la capitolul fiabilitate si exceptii de la regula se intalnesc la toate marcile.
Sigur ca sunt marci care si-au format o anumita imagine, au excelat cu anumite modele/motorizari pe anumite segmente si trebuie tinut cont de toate acestea aspecte.
De exemplu nu mi-as lua turbo de la skoda si dizel de la mitsubishi.
Invers cam da!

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Mie Iul 30, 2008 10:21 pm

Si eu sunt tot pentru Lancer... mult mai tanar si mai nou ca model.. mai stabil si mai rally inspired nu!?
O2 daca nu stiati nu mai e la fel de fiabila ca O1 .. are ceva probleme pe la haion si suspensia spate..
mp..

NU INTERESEAZA PE NIMENI CA ITI IEI TU CHIP RALLIART PE TOPICUL ACESTA, AICI SE DISCUTA DESPRE OCTAVIA VS. LANCER.

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Sâm Sep 27, 2008 11:53 am

As lua Octavia fara nici o retinere. Avand in vedere ca detin O2 dar diesel 4x4 ma gandesc ca nu are cum sa fie mai slab calitativ TSI-ul decat modelul asta. Ca si sportivitate clar este peste lancer iar la directie si stabilitate nu fiti asa siguri ca lancerul este net superior. Balena de 1650 kg pe care o conduc sta foarte bine pe drum si in curbe.
Nu as alege altceva ca masina de familie iar 160 CP sunt suficienti si pt performante incat sa nu te faci de rusine.
Oricum este o chestiune de gusturi si fiecare alege ce crede de cuvinta.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Sep 29, 2008 11:42 am

Am mai revazut odata ceea ce vrei tu si am incercat sa configurez cele doua modele cat mai asemanator - plecand de la datele problemei date de tine - adica laureate, 1.8 tsi si am comparat cu un Lancer 1.8 Intense.
Ca sa aiba cam aceleasi echipamente, nu zic grad identic de echipare pentru ca e imposibil de configurat asa ceva - octavia ajunge la 18302 euro (fara tva), versus lancer 17118 (fara tva) - considerand si vopsea metalizata.
Recunosc ca la banii astia obtii un surplus de spatiu de depozitare (portbagaj) de 160 de litri, o viteza maxima mai mare cu 18 km/h, o acceleratie pana la 100 km/h mai buna cu 1.6 secunde...si o masina europeana.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Sep 29, 2008 12:45 pm

Sa ma dau si eu cu parerea:

1. Nu intrebi de Octavia pe un forum Mitsu sau invers. Este imposibil sa nu fim subiectivi.
2. Tehnic ambele sunt OK, e normal, ideea e ca turbo inseamna (din cate stiu eu) belele in plus la service.
3. Designul conteaza pentru unii mult (si pentru mine :-D )
4. Optiunile daca sunt la fel, inseamna ca ajungi la punctul 5 si 6.
5. Ai nevoie de caii aceia in plus pe drumurile noastre din romanica?
6. Test-drive obligatoriu si iti vei raspunde singur, masinile sunt super ok ambele (eventual ca imagine as da niste puncte suplimentare Lancer-ului + un mic tunning exterior de bun simt da alta perspectiva Lancer-ului cand il privesti decat la Octavia).


Sper sa iei decizia corecta :-) desi ambele sunt decizii corecte in situatia comparata.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori