Mitsubishi Outlander Sau Ce?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 24, 2009 1:34 pm

Kahn: Din moment ce Cristi detine si un Subaru, vrand-nevrand a fost vizat de ce ai spus tu acolo.

Nu cred ca sunt necesare astfel de "paranteze", oricat de mult nu ti-ar conveni atitudinea amicilor tai.

Da, poate s-a exagerat putin atunci cand s-a spus ca nu are rival, desi in acelasi post s-au prezentat si cateva minusuri ale sale. Da, am observat ca se incearca o supraestimare a marcii, dar in cu totul alte imprejurari; nu aici pe forum. Fiecare are dreptul la o replica, iar daca vine cineva si spune ca "X is the best", cred ca ii putem aduce contraargumente si pe un ton calm; nu e musai sa filosofam despre felul de a fi ai fanilor lui X.

N-as vrea sa imi imaginez ce discutii ar iesi in cazul asta referitor la "fanii" altor marci mai europene.

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Mar 24, 2009 1:49 pm

QUOTE (cristibna @ Mar 24 2009, 11:38 AM) Imi cer scuze ca mi-am expus parerea , parerea mea de proprietar de Mitsubishi Lancer de 3 ani si ceva , si, in paralel de Subaru Impreza de un an si ceva. Da , mi-am luat masinile astea cum spui tu Kahn , din snobism invers , sa fiu mai cu mot...
Hai ca o sa incerc sa nu mai ma bag in seama sa nu mai deranjez lumea , ca sunt un fanatic al unei marci.
Andrei , te rog sterge postul meu cu parerea personala de mai sus. Cum spuneai si tu , nu am argumentat de loc , e o parere personala.

Am spus ca nu ma refeream la tine, probabil scriai in acelasi timp cu mine. Oricum, discutia era despre Foresterul 2.0 diesel, nu despre Impreza. Cumpararea unei Impreza poate avea alte justificari, dar daca vrei tu sa extinzi, e problema ta.
Totusi, faptul ca esti posesor de Impreza nu ar trebui sa te faca automat aparator al Foresterului decat daca, intr-adevar, ai devenit un fan neconditionat al marcii.
Ma astept ca in aceste versus-uri oamenii sa vorbeasca in cunostinta de cauza, eventual sa comunice impresii de test-drive si argumente tehnice, nu sa faca recomandari din auzite sau din partizanat.


L.E. Ok, Andrei, am sa fiu mai retinut cu parantezele. Scuze celor care s-au simtit jigniti!

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mar Mar 24, 2009 2:15 pm

In primul rind, ma da-o dracului de imagine de exterior. Interiorul conteaza mai mult. Un exemplu tipic: fiat multipla : extraordinar de urita. Etalonul uriteniei la masini. Ia un posesor de asa ceva si intreaba-l daca ii place masina. Ai sa ramii surprins.

Ia un touareg zic eu. Desi R5 nu cred sa vina cu suspensie pneumatica fara costuri imense. Daca ai banii cash, mergi de culege oferte pentru un 3.0 tdi cu At si suspensie pneumatica.
Cauta pe site-ul vw la cele cu livrare imediata si cu siguranta vei putea obtine ceva reduceri de pret. Am auzit de oameni care au obtinut imens de mult.
Daca la asta nu te incadrezi poti incerca tiguanul, insa la spatiu interior nu stiu daca e chiar ce iti trebuie.
Forester reprezinta o optiune interesanta, insa nu cunosc atit de multe despre el. La consum sta ceva mai nasol, dar se cunoaste diferenta

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mar 24, 2009 2:23 pm

Nu am scris niciodata in acelasi timp cu tine , nici pe 20.03 cand mi-am expus parerea , si nici azi.
Nu sunt partizan al marcii , si nu cred ca era vorba doar de Forester vorba , ci te-ai referit la toti posesorii de subaru in mod direct , acei snobi aparuti hodoronc-tronc pe alte forumuri.
Cand se face un versus , fiecare isi spune parerea , pertinenta sau nu, iar daca are si impresii de la un test-drive sau are cunostinte in domeniu , sunt binevenite. Dar nu te astepta ca toti care posteaza sa fie doctori in ale automobilisticii.
Jignit....hmmm , m-ai bagat intr-o categorie fara sa stii nimic de mine , sau macar ce conduc sau ce fac. Nu , nu sunt . Scuze acceptate
Scuze Andrei de aceste offtopicuri .

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Mar 24, 2009 6:31 pm

QUOTE (cristibna @ Mar 24 2009, 02:23 PM) Nu am scris niciodata in acelasi timp cu tine , nici pe 20.03 cand mi-am expus parerea , si nici azi.
Nu sunt partizan al marcii , si nu cred ca era vorba doar de Forester vorba , ci te-ai referit la toti posesorii de subaru in mod direct , acei snobi aparuti hodoronc-tronc pe alte forumuri.
Cand se face un versus , fiecare isi spune parerea , pertinenta sau nu, iar daca are si impresii de la un test-drive sau are cunostinte in domeniu , sunt binevenite. Dar nu te astepta ca toti care posteaza sa fie doctori in ale automobilisticii.
Jignit....hmmm , m-ai bagat intr-o categorie fara sa stii nimic de mine , sau macar ce conduc sau ce fac. Nu , nu sunt . Scuze acceptate
Scuze Andrei de aceste offtopicuri .

@cristibna, stiu foarte bine ce am spus: m-am referit la Forester si la anumiti posesori - cei care au vocile cele mai puternice pe forumuri pentru a-si arata muschii. Nu am spus ca numai acestia au respectiva masina, ci ca ei fiind cei mai virulenti, au iesit in evidenta si au dat amploare fenomenului.
In fine, asta nu mai conteaza.
Nu pot fi, insa, de acord cu tine ca e suficient sa spui "Forester este la toate capitolele peste Outlander" si sa nu dai niciun argument.
E frustrant si pentru cel care intreaba (pentru ca nu afla nimic, de fapt) si pentru posesorii de Outlander (sau alt Mitsu) care, prin forta lucrurilor, sunt majoritari pe forum.
Pe mine chiar m-ar interesa parerile cuiva care a condus ambele masini. Din pacate, n-am gasit nicaieri asa ceva, se pare ca, asa cum zicea cineva mai sus, cele doua sunt incompatibile: cui ii place Outie nici nu se mai uita la Forester si invers. Deocamdata, ma multumesc cu articole, dar si acolo lucrurile sunt impartite: unii, mai furati de vraja, lauda tot ce misca la Subaru; altii, mai "reci", spun ca atat Forester-ul nou, cat si boxer-dieselul sunt mediocre.
(btw: nu am stiut ca ai si Impreza si Lancer. Sper ca ai scris un review comparativ pe undeva, am sa caut pe forum)

Despre Outlander, am sa repet ce am scris pe alt forum, replicandu-i unui coleg care a avut dauna totala cu un Outie si se intreba daca sa-si ia unul nou sau alta masina:

"Sincer, nici eu nu stiu daca as mai lua Outlander-ul...
E o masina buna dar, in 5 luni de cand o am, nu am reusit sa fac o mare pasiune pentru ea. Sunt lucruri care imi plac (motorul de 2.2 puternic si cu "nerv" , spatiul interior mare , tinuta de drum excelenta, comfortul pe scaunele din fata, instalatia audio, design-ul) si altele care imi displac (zgomotul interior, bancheta spate relativ incomoda, garda cam mica la sol si teava aia de esapament care pare improvizata, micile ciudatenii - amintite intr-un post precedent - ale sistemului de ventilatie/climatizare si ale sistemului de lumini, etc). Una peste alta, o masina destul de neutra - nu-ti creaza nici mari placeri (prin sportivitate sau lux), dar nici mari nemultumiri. Poate singura (mea) problema reala ar fi consumul cam mare - dar la asta voi reveni in alt post. (Nota: inainte am avut un vw 1.9 tdi, care consuma foarte putin)
Bun, recunosc, a fost o alegere facuta cu mintea, nu cu inima si, din acest punct de vedere, ramane cea mai buna masina de familie (potrivita si pentru drumuri lungi si pentru trafic urban) pe care o puteam cumpara.
Partea proasta (sau buna) e ca, daca analizez oferta de azi dupa aceleasi criterii, tot nu-i gasesc un concurent pe masura.
Asa ca, in lipsa de alternative..."

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mar 24, 2009 9:04 pm

Outlanderul e un pic mai spatios , dar pentru drumuri ( asfaltate si neasfaltate , chiar pe aratura ) Foresterul este mai ok. Mie unul nu mi s-a parut interiorul forestierului ca unul de Logan , desi mie imi place mai mult modelul anterior de forestier.
Si totusi , optez pentru Forester boxer diesel ( desi eu vroiam varianta turbo biggrin.gif a modelului anterior), poti sa mergi si mai sportiv cu ea , poti sa faci si un offroad decent , spatiu pasageri decent , si se incadreaza in bugetul tau smile.gif. . Acesta este postul meu. te intreb pe tine acum unde am scris ca foresterul este la toate capitolele peste outlander .
Adevarat ca nu am dat argumente pro sau contra , era DOAR o parere. O sa incerc sa ma documentez ( desi stiu ca si pandasan face asta ) si o sa postez. Practic , toti ne documentam in diferite moduri ( net , intrebam prieteni , forumuri ) dar de aici nu aflam decat niste pareri . Faci testdrive la masina si pe baza parerilor oamenilor ( sau nu ) iti iei masina potrivita tie.

Nu am facut un review la masini pentru ca nu am cum . Sunt clase diferite , sau ma rog , total diferite, una este 1.6 cu 98 cp si tractiune fata , iar cealalta este 2.0 turbo , 4x4 si 227cp.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 24, 2009 9:12 pm

Chill Cristi, uita-te la postul de dinaintea postului tau. Hai sa incheiem acest conflict ca nu-si are rostul.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mar 24, 2009 9:26 pm

Eu sunt calm , am incheiat . Doar ca nu intelegeam de ce eu

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Mar 24, 2009 9:43 pm

Pentru cei care vor sa se documenteze, recomand urmatoarele site-uri, pe care la consider mai obiective (adica, mai putin "platite" ):

http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/
http://www.parkers.co.uk/cars/reviews/b ... urers.aspx
http://www.honestjohn.co.uk/road_tests

Dar, intr-adevar, dupa cum zicea si cristibna, test-drive-ul e sfant!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Mar 25, 2009 7:42 am

parte de design e subiectiva la ambele marci (as lua forester 2,5 turbo dar mi se pare mai frumos outlanderul)
la partea de tractiune avantajul outlanderului e ca are selector de tractiune. doar fata - 4x4 - 4x4 cu diferentialul mijloc blocat.
nu stiu exact ce poate face un forester in offroad, dar prin prisma gabaritului, garzii la sol si al celor spuse mai sus despre tractiune nu cred ca poate fi mai bun ca un outlander.
pe de alta parte ca tot vorbim de offroad, nimeni nu isi cumpara una din aceste masini pentru offroad extrem.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori