Mitsubishi Outlander Sau Ce?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Mar 25, 2009 9:32 am

Clar nu poti emite pretentii de la ele in offroad extrem , dar te pot ajuta in situatii in care un turism nu te ajuta.

@kahn , acum am vazut ca ma intrebai de un review , nu de un comparativ intre ele . Sorry , my bad .

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mie Mar 25, 2009 2:12 pm

QUOTE (COObra @ Mar 25 2009, 07:42 AM) parte de design e subiectiva la ambele marci (as lua forester 2,5 turbo dar mi se pare mai frumos outlanderul)
la partea de tractiune avantajul outlanderului e ca are selector de tractiune. doar fata - 4x4 - 4x4 cu diferentialul mijloc blocat.
nu stiu exact ce poate face un forester in offroad, dar prin prisma gabaritului, garzii la sol si al celor spuse mai sus despre tractiune nu cred ca poate fi mai bun ca un outlander.
pe de alta parte ca tot vorbim de offroad, nimeni nu isi cumpara una din aceste masini pentru offroad extrem.

Mda, Foresterul de 2.5 e altceva, deja incepem sa vorbim despre "monstri"! Sa fi fost singur (sau macar fara copii) si dispus sa platesc pretul benzinei (eventual, sa nu fiu nevoit sa fac cca. 12-15k km/an numai in Bucuresti) probabil m-as fi gandit sa ma bucur de motorul ala!
Dupa cum spuneam mai sus, insa, am luat Outlanderul pentru ca mi se pare masina de familie ideala. Pe de alta parte, motorul de 2.2 este suficient de puternic si de sportiv, iar tinuta de drum suficient de buna (sau, daca vreti, mai mult decat suficient!), astfel incat sa nu am senzatia ca m-am sacrificat prea tare
Recunosc, totusi, ca m-a interesat mai mult comportamentul on-road si cred ca aici Outie exceleaza. Faptul ca pot sa ma gandesc fara emotii prea mari si la niste drumuri forestiere, sau la zapezi si noroaie, e important si a reprezentat un plus in luarea deciziei, dar eu nu as incerca mai mult de atat.

QUOTE (cristibna @ Mar 25 2009, 09:32 AM) Clar nu poti emite pretentii de la ele in offroad extrem , dar te pot ajuta in situatii in care un turism nu te ajuta.

@kahn , acum am vazut ca ma intrebai de un review , nu de un comparativ intre ele . Sorry , my bad .

Pai, de fapt, ma asteptam la ceva egalitate de sanse... Dar, din ce spui tu, Impreza aia e, de fapt, un WRX - clar ca nu se pune problema de comparatii

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Mar 26, 2009 10:36 am

Primul lucru la care te uiti, este design-ul, corect? Outlander are un aspect exterior placut, pe langa asta cand iei un Outlander, iei 3 masini in 1, ai un MPV, un break si un SUV. Forma masinii duce la un coeficient aerodinamic foarte scazut(cel mai scazut din gama, singurul ce se apropie de el este CX7), frecarea cu aerul este f mica, ceea ce duce la un consum redus. Apoi, vine spatiul interior, fiind cel mai maricel(la nivel de caroserie) din gama, ai spatiu interior pentru toata lumea(pasageri, bagaje, tot ce vrei). Motorizarile, daca privesti economic, iti iei 2.0(consum bun, nu platesti taxa de prima inmatriculare si ai si putere relativa). Dotari, nici aici nu ai ce sa bagi de vina, ai MASC+MATC din standard si AC'u, dar sa fim seriosi, cine isi ia Outlander doar cu AC? Chestia interesanta acum este garantia si pachetul de asistenta(5 ani garantie si 3 ani asistenta moca). Pretul, aici fiecare isi gospodareste buzunarul, la fel si intelegerea cu dealer-ul, mai pe fata, mai prin accesorii, toti primesc cate ceva. Daca le pui cap la cap pe toate, ai un break plantat pe suspensie inalta, tractiune inteligenta 4x4 cu selector(ti-e usor sa te dai pe strada si daca vrei, sa iesi de pe drum, ca ti-a placut tie drumul ala, pe care te dadeai cu bicicleta cand erai mic si visai sa conduci o masina 4x4 cand esti mare..asta in limita bunului simt, ca Outlander'u nu-i de 4x4 extrem, pentru asta isi lasa verisoru`), sisteme active de siguranta, spatiu interior si portbagaj cat sa bagi 2 custi de ciobanesti germani, dotari suficiente sa incante si pe cei mai pretentiosi si garantie de 5 ani "bara la bara".

Ce-mi place mie mult, este haionul cu deschidere divizata, parchez in panta, si deschid partea superioara a haionului, nu mi-e frica domne ca-mi cade lada pe picioare, ca deh, am usa inferioara inchisa, care-mi suporta mie greutatea si a nevestei, cand ne schimbam claparii in Poiana, iarna la schi.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Mar 26, 2009 4:04 pm

Asta e de prin mapa de presa a voastra ? ...

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Mar 26, 2009 7:54 pm

si eu vand masini da' asa rau nu am ajuns

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Mar 26, 2009 8:03 pm

QUOTE (ligla @ Mar 26 2009, 07:54 PM) si eu vand masini da' asa rau nu am ajuns

Rautacios comentariu,n-am ce zice

Da' totusi mi se pare ca mister Danyutz nu minte/exagereaza. Outllander chiar mi se pare o masina corecta
Datele date de el sunt corecte. Pana la urma diferenta dintre un 'vanzator' bun si unul mai putin bun o face capacitatea acestuia de-asi "vinde" marfa.

Spor

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Mar 26, 2009 8:08 pm

Daca o sa vii cu acelasi speach la fiecare client cu siguranta nu esti un vanzator bun.Daca pui intrebari intai, vezi ce urmareste omul stii si tu ce trebuie sa scoti in evidenta..sunt atatia oameni pentru care nu conteaza siguranta si o gramada de alte kestii..si primeaza look-ul sau de cele mai multe ori discount-ul..
Fiecare isi face treaba asa cum stie

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Mar 26, 2009 9:23 pm

QUOTE (ligla @ Mar 26 2009, 08:08 PM) Daca o sa vii cu acelasi speach la fiecare client cu siguranta nu esti un vanzator bun.Daca pui intrebari intai, vezi ce urmareste omul stii si tu ce trebuie sa scoti in evidenta..sunt atatia oameni pentru care nu conteaza siguranta si o gramada de alte kestii..si primeaza look-ul sau de cele mai multe ori discount-ul..
Fiecare isi face treaba asa cum stie

Doar nu crezi ca vand masini cu astfel de speach ... si nici nu mi-am laudat abilitatile ... era un plus pt masina ... sau mai multe?

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Joi Mar 26, 2009 9:51 pm

QUOTE (ligla @ Mar 26 2009, 07:54 PM) si eu vand masini da' asa rau nu am ajuns


De ce, tu vinzi loganuri?

Rai mai sunteti! Omul nu minte cu nimic, a subliniat foarte bine calitatile Outlanderului, asa ca nici nu mai conteaza daca o face in scop comercial. Ba chiar as zice, e foarte bine ca mai compenseaza cineva indiferenta (sau nepriceperea?) inexplicabila a Mitsubishi in a-si face reclama. Sunt pur si simplu varza, la capitolul asta, fata de Toyota, Honda, Subaru sau Mazda (ca sa vorbim numai de japonezi), care au reusit sa faca adevarate legende din unele modele ale lor, altfel cu nimic mai bune decat omoloagele made by Mitsu. Parca le-ar fi rusine sa-si laude marfa! Interesant, totusi, este ca japonezii, care probabil cunosc mai bine ce le creste in curte, considera Outlanderul mai bun decat rivalele si il plaseaza pe primul loc in topul vanzarilor de suv-uri din Japonia!
Cu un singur lucru nu sunt intrutotul de acord in postul lui Danyutz - si anume cu alegerea motorului. Este adevarat ca 2.0 este mai economic si suficient de puternic pentru nevoi "normale"; dar, daca vrei un condus ceva mai sportiv, 2.2-ul merita toti banii!

@Danyutz: spune-mi, te rog, unde ai gasit informatii privind coeficientul aerodinamic al lui Outie? Chiar m-a interesat subiectul, dar n-am reusit sa aflu nimic.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Mar 26, 2009 9:57 pm

QUOTE (Kahn @ Mar 26 2009, 09:51 PM) De ce, tu vinzi loganuri?

aha..din alea pt politia romana ..n-am negat deloc calitatile outlander-ului doar ca felul telegrafic de a le expune nu a dat extrem de bine.si nu am fost singurul care a remarcat asta..daca omul nu s-a aprins asa nu inteleg tu de ce ai face-o?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori