Outlander 2.2 Vs Dodge Nitro 2.8crd Vs Lr Freelander2 Td4

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Vin Dec 25, 2009 1:44 pm

Avand in vedere ca familia mea se va mari cu inca un membru am decis ca este cazul sa trec la o alta clasa de masini si anume un 4x4. Vreau o masina mai mare, cu spatiu destul pentru 4 persoane si bagaje gen carut, genti s.a. + o mai mare siguranta in trafic si un sistem 4x4 bun care sa ma avantajeze in micile escapade la munte.

Avand in vedere ca bugetul este limitat la maxim 22.000 Euro m-am decis la un SH intre cele 3 modele mentionate in titlu. Ca si caracteristici, la pretul asta toate vin cu dotari generoase poate mai putin navigatie, trapa si piele care nu ma intereseaza.

Mitsubishi Outlander 2.2 HDI 6 trepte manuala 156hp/4000rpm si 380nm/2000rpm
Dodge Nitro 2.8 CRD 5 trepte automat 177hp/3800rpm si 460nm/2000rpm
LR Freelander 2 TD4 6 trepte automat 160hp/4000rpm si 400nm/2000rpm

Avand in vedere ca merg cam 25.000km pe an si majoritatea in oras as prefera o cutie automata.
Rolul acestui post este sa aflu de la cei care sunt in cunostiinta de cauza mai multe despre aceste modele deoarece despre ultimele 2 nu prea am gasit mare lucru pe net.
Mentionez ca am facut test-drive cu toate si cel mai mult mi-a placut Dodge singurul minus pe care l-am gasit au fost materialele din habitaclu dar se pare ca sunt foarte durabile.
Freelander pare putin sub-motorizat pt masa sa 1.8 tone, si spatiul nu e cel mai bun.
Outlander e Ok dar lipsa cutiei automate ma face sa il clasez la final. Asta, si faptul ca bordul e acelasi ca la Lancer-ul pe care il am si nu prea ma incanta.

M-am oprit doar la aceste modele dupa ce am studiat atent piata SH atat din RO cat si din DE si as vrea sa rezumam discutia doar la cele 3.

Astept opinii si pareri care sper ca ma vor ajuta sa ma decid.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Vin Dec 25, 2009 2:14 pm

In ce sistem vrei sa iei masina, leasing sau cash?

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Vin Dec 25, 2009 2:18 pm

Cash

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Dec 25, 2009 3:26 pm

Cutia automata si masina SH inseamna sa urmaresti cati km are masina. Banuiesc ca nu te intinzi la una cu vreo 200.000 km reali. Freelanderul are intretinerea mai scumpa (cel putin primul model stiu ca nu era prea ieftin la intretinere) insa Dodge-ul are motor de 2.8 ceea ce nu cred ca e nici el prea ieftin de intretinut.
Probabil prima data stabileste prioritatile, ce e mai important la ea: dotarile, motorizare, intretinere, design (aici oricum tu alegi), fiabilitate, siguranta. Cred ca e bine sa mentionezi ce e mai important si apoi restul....

PS> Ma manca sa te abordez legat de Lancerul tau de vanzare dar mai aman achizitia de alta masina plus ca vreau alta motorizare.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Vin Dec 25, 2009 3:41 pm

freelander - nu ma pricep
outlander - imi place cum arata + e mitsu
nitro - 2.8 in 4 cilindri = tractor, plastic jalnic la interior, zgomotos, arata ca naiba la exterior, intretinere scumpa (daca ai garantie), o parte din piese care vin doar din state

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Sâm Dec 26, 2009 7:38 am

chacha, caut o masina cu pana in 80.000km si cu istoric de service, poate de aia ma gandesc sa o iau de la un dealer din RO care mai au si SH-uri chiar daca poate platesc mai mult un pic. Freelander-ul este scump la intretinere si service nu am in GL. Dodge-ul e OK chiar daca e 2.8 (am avut si 3.0 si nu ma sperii) nu sunt costuri asa mari.

ligla, eu am mers cu Dodge si nu mi s-a parut tractor in comparatie cu un diesel VAG non-commonrail. Legat de plastic am spus mai sus parerea, iar in ceea ce priveste design-ul exterior parerile sunt impartite, dar eu sunt unul dintre admiratorii lui.
Spui ca intretinerea e scumpa. Stii ceva concret? Poti sa-mi dai mai multe detalii?
Legat de piese care sa vina din State, sunt obisnuit cu cei de la Mitsu sa astept asa ca..., chiar daca se lauda ca au depozit in EU, o bara tot in 2 saptamani ajunge.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Dec 26, 2009 10:23 am

Allexino, mie mi se pare ca ti-ai cam raspuns singur . Urmeaza acum sa rupi forumurile despre Dodge si sa te convingi ca e ok ca fiabilitate, etc.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Dec 27, 2009 9:48 am

despre freelander nu stiu ce sa zic ca nu prea am dat ochii cu el, dar daca tie iti place cotetul ala de dodge nitro....

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Dum Dec 27, 2009 10:57 am

Am primit o oferta noua de la un coleg : Mazda CX-7 2.3 260CP automata 5 trepte 2008 38.000km, importata din SUA, full option fara NAVI si cu A/C in loc de clima, ca asa sunt in America, 16.000 Euro.
Masina e OK, o stiu de cand a luat-o ca ne-am dat nervos cu ea atunci , singura problema ar fi consumul care in GL nu prea scade sub 14%.

Si, Coobra, cotetul ala de Nitro arata mult mai bine decat peste 50% din SUV-urile existente pe piata. Dar parerile sunt impartite, tine de gustul fiecaruia!

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Dum Dec 27, 2009 11:42 am

Uhm, cu Freelander 2 am mers, destul de mult, ca am vandut asa ceva si nu l-as alege deloc in defavoarea unui Outlander, mai ales 2.2. Dupa drumuri cu Freelander, ma dureau picioarele, nu-mi placea pozitia, nu-mi placea bordul si nici lumina aia verde ieftin. Dar dupa cum zici tu Allexino, tine de gustul fiecaruia.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori