Lancer 2008 1.5 vs Skoda Octavia Tour 1.9TDI

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
cfc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 7:21 pm

Mesaj de cfc » Joi Mar 11, 2010 10:03 pm

Salutare,
Recent M-am decis sa achizitionez o masina prin leasing. Mentionez ca masina va fi in principal pentru drumul bucuresti - ploiesti si eventualele iesiri prin oras.
Pana acum am identificat urmatoarele variante:
- Skoda Octavia Tour 1.9 TDI 12.727 euro cu tva
- Mitsubishi Lancer 1.5 M/T 12.999 euro cu tva
Amandoua masinile vor necesita plata taxei de inmatriculare (inca nu stiu cat este, daca puteti sa-mi spuneti as fi fericit).
Ma intereseaza ca masina sa fie fiabila, sa nu necesite service prea des sau prea scump si sa aiba consum decent.

Ce sa aleg ? (puteti sa mentionati si alte variante daca doriti, eu sunt deschis la sugestii).

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 10:10 pm

si tu vrei sa iti recomandam skoda octavia pe forumul Mitsubishi ?

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Mar 11, 2010 10:20 pm

Ar consuma mai putin fiind 1,9TDI, desi Lancer-ul e muuult mai frumos si banuiesc ca si mai spatios

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mar 11, 2010 10:24 pm

QUOTE (cfc @ Mar 11 2010, 10:03 PM) - Skoda Octavia Tour 1.9 TDI 12.727 euro cu tva
- Mitsubishi Lancer 1.5 M/T 12.999 euro cu tva
Deci topicul este de Lancer Classic si Nu Lancer 2008.
Daca era sa alegi intre Lancer Classic 1.6 si Octavia 1.9TDI, desi suntem pe forum Mitsu, iti recomandam Skoda. Exceptan ca pica mai des la senzori (dar si sunt mult mai ieftini), Skodele tour sunt masini rastestate facandu-se de mai bine de un deceniu si ai avantajul de a gasi piese pe toate santurile. La fel de bine, tinand cont ca suntem in 2010 si analizand cele doua caroserii, cat si interiorul (chit ca unii nu suportul plasticul dur japonez), as opta clar pentru Lancer 2008.
Sunt mai multe de analizat: faci peste 30.000 km pe ani? Lasa pragmatismul sa aleaga si mergi pe Octavia, altfel costurile de intretinere diesel nu prea se merita. Stai in zona de deal/munte cu multe pante, eu personal as merge tot pe Diesel (cuplu conteaza), insa daca vrei o masina de 15-20.000 km pe an, fancy, fiabila (motorul de 1.5 e un motor chiar corect) si iti plac calutii peste 3500-4000 rpm, clar mergi pe Lancer.
Intrebarea ta este defapt legat de pragmatism sau sentiment din cate vad eu. Pragmatismul din mine ar zice Skoda pentru km multi insa daca te plimbi moderat precum fac 90% din romani, as merge clar pe Lancer (avantajele benzinarelor se cunosc deja in fata dieselului). Oricum o dai, nu le poti compara ca design, ca interior (e totusi cam mohorat la Tour pentru 2010), iar ca service, poate sa urle cei de pe SkodaClub la mine, parerea mea e ca Lancerul va vedea service-ul mai rar decat Skoda. Lancerul e o masina cu design peste majoritatea concurentei, fara bube serioase in cap si cu puncte slabe cunoscute (insonorizare, vopsea "ecologica", service-uri "bune" - ca toti altii defapt dar nu prea ai nevoie de ele, si consumbile totusi mai scumpe, e o japoneza si nu o ceha...). Daca vrei sa mergi pe gura majoritatii (nu de pe forum), "Ia-ti Skoda , frate!!!" doar au toti aduse de pe afara si se stiu ca sunt bune. Ambele masini sunt bune insa greu de comparat diesel cu benzina (cam asta face diferenta, fiecare au avantaje) si nivelele de echipare (iar conteaza mult).

Multumit de raspuns, bikule?

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Joi Mar 11, 2010 10:25 pm

ai incercat si lancer 2.0 diesel?...poate cei de la showroom iti pot face o oferta daca te gandesti ca e mai scump si ai ales sa pui 1.5 benzina...ce zici?

Avatar utilizator
cfc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 7:21 pm

Mesaj de cfc » Joi Mar 11, 2010 10:26 pm

Eu sunt deschis la orice varianta, puteti sa propuneti si voi. Scopul meu nu este sa imi fie recomandata marca X cu modelul Y ci sa gasesc varianta optima (nu este o suma neglijabila).

Stiu ca octavia are un consum mai mic, dar nu sunt prea incantat de platforma pe care este facuta (cca 1996 fara prea multe schimbari).
Lancer sedan / sportback mi-se pare superb la design dar nu stiu cum sta la capitolul finisaje si fiabilitate; este cu mult peste / sub skoda la capitolul calitatea materialelor ?

Inca o data daca aveti alte idei puteti sugera. Criteri ar fi:
- masina pt naveta
- pozitie comoda la volan (nu prea ma intereseaza bancheta spate)
- consum decent
- AC
- MP3
- cat mai sigura
buget: pana in 13k euro cu tva

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mar 11, 2010 10:31 pm

Topicul s-a splituit, e vorba de comparare noul Lancer cu Octavia Tour si nu Lancer Classic. Ce a scazut pretul Mitsu...

Avatar utilizator
cfc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 7:21 pm

Mesaj de cfc » Joi Mar 11, 2010 10:38 pm

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Multumesc pentru mutare.

@Marius_EVO inca nu am reusit sa ajung la dealerul mitsu din orasul meu, sper sa pot sa dau maine o fuga.
Cat despre motorizarea propusa de tine, nu am gasit-o pe configuratorul mitsu-moto.ro, si da m-am gandit ca are un pret mult peste buget. Daca ai putea sa-mi dai un pret orientativ as fi recunoscator. (ma intereseaza varianta de baza sau ceva putin peste).

Le. cred ca o sa fac peste 26000km/an numai cu drumurile zilnice excluzand munte/mare/weekend-uri deci cam sar de 30k.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mar 11, 2010 10:51 pm

QUOTE (cfc @ Mar 11 2010, 10:38 PM) Le. cred ca o sa fac peste 26000km/an numai cu drumurile zilnice excluzand munte/mare/weekend-uri deci cam sar de 30k.
Mergi pe Diesel. Arunca un ochi si pe la Kia C'eed (diesel), merita luat in calcul, desi daca o iei pe ani multi si peste 30.000 km/an, atunci nu te mai uita, inca nu e testata la fiabilitata Kia ca sa putem vorbi asa departe. Toti proprietarii au 2-3 vechime dar nu sunt multi care au sarit suta de mii la kilometraj.

Avatar utilizator
cfc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 7:21 pm

Mesaj de cfc » Joi Mar 11, 2010 11:14 pm

Imi place foarte mult Ceed-ul. In legatura cu fiabilitatea nu cred ca exista probleme majore avanad in vedere garantia de 7 ani (parca) a producatorului. Cu toate acestea cred ca eu inclin (din cauza / datorita motivelor pragmatice) spre Skoda. Nu am luat o decizie 100% dar multumesc tuturor pentru informatii. Daca permit moderatorii as dori ca topicul sa ramana deschis, poate mai vine cineva cu o idee noua.

Multumesc,

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori