Lancer 2008 1.5 vs Skoda Octavia Tour 1.9TDI

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mar 11, 2010 11:54 pm

QUOTE (cfc @ Mar 11 2010, 11:14 PM) Imi place foarte mult Ceed-ul. In legatura cu fiabilitatea nu cred ca exista probleme majore avanad in vedere garantia de 7 ani (parca) a producatorului.
Ai auzit de marketing si de revizii timp de 7 ani doar la reprezentanta. Inseamna sa mai platesti inca o data masina doar pe revizii (fara alte defecte inerente de "consumabile") deci povesti cu garantii pe decenii sau pe viata sunt valabile pana apare prima problema care se va "dovedi" ca este din cauza ta. Eu zic ca in cazul concret, nu garantia stabileste totul.

Revenim Skoda vs. Mitsu:
Ia in calcul cat conteaza si banii investiti dupa in combustibil in ecuatie: adica daca iti permiti moftul de a cumpara o masina faina dar sa pierzi un litru jumate de benzina in plus pe 100 de km de drum intins la Lancer (sa nu sara dieselarii in aer ca al lor 1.9 TDI consuma 4% si benzinarele 7% ca ies cu Matsa mea la test de consum cu orice diesel vrea - in aceleasi conditii de drum si de "talpa", si le arat ca al lor bate in 5 si al meu in 6.5 dar in acelasi ritm de mers), as merge si pe masina de conceptie mai noua, precum Lancerul. Imagineaza-ti in 5 ani cum arata Skoda conceptie '96 (+revanzare), adica precum o masina desenata de 20 de ani!! si cum va arata Lancerul care oricum este mai modern decat unele nemtoaice noi.
Sunt multe de luat in calcul, dar daca gandesti stricti la consum + revizii, deci cost pe 100.000 de km, mergi pe Skoda. Daca le iei si pe celelalte in calcul si poti pierde cateva sute de euro pe an la combustibil in plus pe benzina (castigi putin inapoi la revizii/piese), mergi pe Lancer.


Noah, sa nu ziceti ca nu am luat si apararea fratelui mai nou

Si crede-ma ca sunt destul de pragmatic cand ma dau cu parerea...

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Vin Mar 12, 2010 1:11 am

Apreciem, @chacha...

Ce sa zic, intre cele doua variante clar Lancer. Stiu ca ai precizat ca nu te intereseaza bancheta spate, dar la Octavia Tour este groaznica, nu poti sa iei pe nimeni in masina nici macar in oras. Iar consumul la 1.5 cred ca este decent, plus ca designul face mult (parerea mea). Oricum, nu puteai sa te astepti sa iasa Skoda pe forum Mitsu, nu ?

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Mar 12, 2010 3:47 am

clar Lancer, totusi skoda este o masina invechita ca sasiu, motorizare si design ... intr-adevar pt aproximativ 30 000 km/an trebuie sa alegi diesel isi va scoate banii pe care ii dai in plus.
in legatura cu varianta 2.0 DI-D de la lancer nu mai e inconfigurator, dar e posibil sa mai fie la dealer, deci intreaba acolo ... intre 2.0 DI-D si Octavia 1.9 TDI ?! Clar Lancer din toate punctele de vedere ...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mar 12, 2010 7:51 am

nu mai este de gasit lancerul de 2.0 si oricum era peste bugetul lui. ar fi fost 13 + tva.
pentru km exagerati de multi si mers linistit poate as alege si eu skoda, dar nu cred ca tour. vorba lui chacha, peste 5 ani o sa fie o masina cu design de 20 de ani. o sa ai un pret la revanzare.....

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Vin Mar 12, 2010 9:25 am

Salut cfc!
Si eu am avut Skoda octavia Tour in balanta. De fapt a fost si a treia : Ford Mondeo care tocmai aparuse!
Foarte multi factori am ales incepand de la pret de achizitie pana la costuri pneuri. Chiar mi-am facut un tabel in exel pentru a avea un grafic clar care e mai tare din parcare.
Skoda a avut nota cea mai buna mai ales ca Porche leasing imi ofereau scutire de taxa de inmatriculare si mai erau cateva chestii.
Masina care mi-am luata la final a fost pe locul 2 putin sub Skoda dar ....a aparut copilul din mine care mi-a adus aminte de ce-am promis cand ma jucam cu putza-n-tzarna pe la Palerma: "Nenea! ai zic ca cand o sa cresti mare o sa-mi iei si mie masina ca nenea Titi !!! " (cacofonia e intentionata)
Alege cu cap!

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Vin Mar 12, 2010 9:27 am

Mai pune la socoteala si motoarele, 1.9 ala e invechit si extra invechit, in schimb 1.5-ul de la Mitsu, e mai nou. Stie si benzina sa consume putin, daca stii cum sa mergi cu el.

Iar la leasing, incearca EFG sau Raiffeisen, care au cele mai mici dobanzi.

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Vin Mar 12, 2010 11:08 am

Except?nd consumul, Lancerul bate Octavia la fund la orice capitol (OK, Octavia are portbagajul mai mare....) dar daca e vorba de 30000 km/an alegerea e mai simpla: nu mai compara modele benzina vs motorina, ci numai modele motorina... ?n cazul asta Lancer-ul benzina a iesit din ecuatie.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Mar 12, 2010 12:51 pm

Grea alegere! Portofelul sau inima? Tine cont si de motorul de 1.9. O fi el vechi, dar e printre cele mai fiabile motoare diesel de la toti producatorii (pe termen lung, eu zic ca e foarte important). Tot in favoarea Skodei ar fi si costurile pieselor si al consumabilelor. La design si siguranta nu are rost sa discutam; aici Lancerul este totusi o masina din zilele noatre pe cand Skoda e din mileniul trecut.

Intra pe la VW pe forum si vezi exact care verisune de motor e pe skoda si ce probleme exista. Fata de motorul diesel de 2.0 de pe Lancer (tot de la VW; pe care il am si eu pe Outlander), vechiul 1.9 (sunt totusi mai multe versiuni) este mult mai fiabil. Pe de alta parte, motorul pe benzina de la Mitsu ar trebui sa fie la fel de fiabil.

Pentru o masina de alergat si de facut treaba ieftin si fara multe batai cred ca e mai potrivita skoda. Cred ca vine "by default" cu pachetul drumuri grele, Personal insa, as alege Lancerul oricand.

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Vin Mar 12, 2010 1:19 pm

Ce spune-ti de un Chevrolet Cruze? Eu zic au niste oferte interesante la ora actuala, benzina si chiar motorina. Succes in alegere.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Vin Mar 12, 2010 9:39 pm

Daca omu spune ca are 13k cu tva, de ce dracu ii mai recomandati voi 2.0 lancer nou ?
Eu zic asa: daca esti pregatit sa astepti cel putin o saptamina pentru orice piesa de rahat mergi pe un lancer de 1.5 daca se incadreaza in buget. Arata mult mai bine decit skoda. Ala nou. Ala clasic e urat rau.
Lancer Sportback 1.8 Invite 15596 ( inclusiv TVA ) lichidare stoc chipurile.
Acu ca am dat peste ultimu mail de la m car, mi-am amintit de MAP. Iaca un serviciu care poate fi foarte util daca ai probleme. Pe mine m-a ajutat. ( de asta nici nu pot exclude 100% mitsu, ca altfel ..... )

Lumea spune ca octavia tour e pe platforma veche. Si ? E super ok ca masina. Basca ca piese gasesti la orice colt si la preturi mai decente decit la mitsu. Service-uri la fel.
Si nus daca Tour mai vine cu motorul de 1.9. S-ar putea sa vina doar cu 1.6 mpi. Vad ca pe configurator apar mai multe modele. Eu am renuntat sa le mai urmaresc.

SI mergi la test-drive cu ambele. Poate poti prinde si o cutie automata. Eu recomand. ( asa la o negociere mica poate iese )

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori