Lancer Sportback 1.5 Vs Opel Astra I (noul Opel Astra) 1.7 Cdti

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Vin Apr 16, 2010 10:54 am

Am vazut ca nu era facuta o comparatie intre aceste 2 masini si as propune una. Inca nu mi-am luat masina dar am ramas la aceste variante. Ca si preturi lancerul este 14.500 iar astra 14800. Ca si echipari lancer invite, astra cosmo si ceva optionale cum ar fi faruri bi-xenon, sasiu flexride. Am facut test drive cu amandoua, m`am simtit bine in amandoua.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Apr 16, 2010 11:00 am

QUOTE Am facut test drive cu amandoua, m`am simtit bine in amandoua.

Pai si concluzia in urma drive-testelor care-a fost??

PS: Vezi ca se mai discuta despre un comparativ intre aceste modele aici.
N-ar fi rau sa lecturezi topicul, chiar daca este vb de generatia H a astrei sedan comparata cu lancerul sedan.

Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Vin Apr 16, 2010 1:45 pm

Pai... opelul are finisaje mai ok, calitatea plasticelor mai buna, nu sunt asa multe ca la sportback, spatiul este ok in amandoua, trage mai bine opelul, dar nu cred ca intra in discutie pt ca este diesel si are 125cp, zgomot redus in opel, dotari mai multe... Altceva nush...

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Apr 16, 2010 2:39 pm

incerca sportback cu motorul de 1.8 benzina !

Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Vin Apr 16, 2010 3:08 pm

Nu incerc pentru ca la cei 40.000 km pe an facuti in buc ma omoara

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Apr 16, 2010 3:19 pm

Poate iti este de ajutor !
Inainte de Lancer am avut un Astra Classic.
Ce iti pot spune despre Opel este ca sunt niste masini fiabile...care din punctul de vedere al raportului calitate/pret sunt perfect gandite.

In schimb senzatia care ti-o da la condus un Mitsubishi este net superioara oricarui model de Opel.
Daca ar fi dupa mine as alege Mitsubishi fara sa stau pe ganduri....plus ca motorul pe benzina vine direct de mama lui si este recunoscut pt fiabilitate.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Apr 16, 2010 3:21 pm

mergi pe opel.....e si motorina si nici calitatea la lancer nu e stralucita.....daca te uiti putin ptin topicuri la probleme new lancer o sa vezi ca sunt cateva si toate sunt adevarate din pacate. eu cam regret alegerea facuta.....si daca circuli mult in oras si cei 125 caluti de la opel sunt multi.....rezulta un consum mare....ptr oras nu ai nevoie de multi cai....asta cel putin e parea mea.....

Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Vin Apr 16, 2010 5:51 pm

Aceasta masina va circula 99% prin bucuresti. Nu sunt amator de senzatii tari sau alte alea. Vreau o masina fiabila, cat de cat dotata si sa consume putin . Mai putin decat matizul pe care il am acum, care papa cam 10%. Deci motorina e un avantaj, alt avantaj e faptul ca are mai multe dotari opelul. De 1 luna de zile nu mi`a scos nimeni din cap lanceru... Il voiam cu orice pret, dar am vazut ca ma pot incadra si la un diesel fapt care m`a cam facut sa`mi schimb radical alegerea.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Apr 16, 2010 6:14 pm

Dupa parerea mea Astra asta noua arata ca o Kia Ceed, dar e o chestie care tine de gusturi.
E clar ca vei avea consum mai mic cu Astra diesel, dar nu cred ca numai asta conteaza. Nu stiu exact ce dotari iti iei tu in 14 mii eur dar nu iti iei xenon si flex-ride. Nu cred ca ai nici macar jante de aliaj si airbaguri cate are lancerul.
Apropo de flex ride, vezi ca si denimirea suna frumos si ceea ce face e frumos, dar cand o sa ai de schimbat un amortizor nu o sa mai fie frumos. Eu unul as opta pentru suspensia normala, iar daca vreau ceva mai rigid sau mai jos sa o modific ulterior.
Un alt minus al Astrei este pozitia la volan si locul care e in fata. Mi se pare mic, iar eu nu am decat 1.77m (are un coleg la firma).
De curiozitate am deschis un configurator de astra j si am selectat Cosmo si 1.7CDTI si pretul care a aparut a fost de 19450 eur.

Eu nu cred ca la 14k iti iei astra diesel. Chiar si modelul essentia (care nu are nici macar oglinzile electrice) te costa 16450eur.

Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Vin Apr 16, 2010 6:24 pm

. Eu iti spun ca am fost la dealer si am vorbit. 19450E este pretul standard + bi xenon si flexride ajunge la 21.000. Din care scazi reducerea oferita de dealer 17%, 2770 E 3 cupoane rabla si vezi cat iti da . Iar treaba cu flex ride nu ma incanta nici pe mine... dar e singurul cosmo aflat pe stoc si sa astept 2,5 luni sa vina masina nu am cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori