Colt CZ3 1.3 95 CP sau New Mazda 2 1,3i 86 CP?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
mits
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 16, 2007 5:08 pm

Mesaj de mits » Dum Dec 16, 2007 5:24 pm

Ma bate gandul sa achizitionez unul din cele doua modele, inclin mai mult spre mazda 2 datorita designului.
Detinatorii de colt ma pot lamuri si pe mine legat de fiabilitate/preturi la revizii/piese/consum carburant.
In Mazda am urcat, urmeaza sa fac un drive-test, Coltul l-am vazut doar pe dinafara, o sa ma inscriu si la un drive-test.
Va multumesc.

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Lun Dec 17, 2007 2:08 pm

despre Colt pot sa-ti spun ca e incapator in habitaclu. Eu am 1.86 si 110 kg. Cand aveam supernova in spatele meu nu mai statea nimeni. Acum poate sa stea o persoana adulta fara nici o problema. La CZ3 nu stiu cum e, dar problema ar fi numai la acces in spate.

Motorul e galagios, se aude in habitaclu. Daca vrei sa ai liniste in masina, sa nu auzi motorul nu esti de Colt. Ca agilitate, masina se misca foarte bine in oras, si in plus poti sa gasesti loc de parcare mai usor (asta ar fi si la mazda).

Cu consumul nu e de loc ca in manual. Dar si la supernova nu aveam consumul manualului; reusisem sa obtin consumul de abia in al treilea an de utilizare.

Trebuie sa te uiti si la dotari, sa vezi ce masina iti ofera in aceeasi suma mai multe chestii interesante.

Asteptam intrebari care te intereseaza.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Joi Dec 20, 2007 9:47 am

salut,
chiar m-am uitat si eu pe listele de dotari / preturi pentru mazda 2 si am vazut ca nu e diferenta mare (undeva la 200 de euro mai mult pt mazda ) , ma refer aici la dotari ca 6 airbag-uri , oglinzi incalzite .. cam tot ce e si pe SAM Safety la colt doar ca mototul e mai mic ca si putere dar tot de turatie e la ambele (amandoua obtin puterea max la 6000rpm)
mazda 2 are ampatamentul mai mic cu 50 mm deci si un spatiu mai mic in interior si sincer pare un pic mai inghesuita.
nu stiu nimic legat de insonorizare , si cum spunea geticul daca vrei o masina silent ... aia nu e colt-ul , in schimb motorul suna demential de la 3500rpm in sus.
consumul ... depinde cum conduci .. sportiv consuma si 12 in oras, linistit cam 8 - 8,5.
am 8000km cu a mea si nu am probleme ..
design-ul e special la ambele ca sa zi casa.. deci oricum iesi din tipare indiferent ce ai alege .
Portbagajul e la fel.
la colt sistemul de directie e ceva mai avansat decat la mazda.. nu e servo hidraulica ci electica , franele la colt sunt discuri la toate 4 rotile , la mazda doar pe fata.
reviziile am inteles ca sunt undeva pe la 500-600 de lei la 15000km
in rest nu stiu ce sa mai zic pentru ca nu m-am dat cu mazda.
succes la alegerea care o vei face

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Dec 20, 2007 11:23 am

@mits nu stiu ce ofera mazda2.

De colt pot sa-ti spun ca este o masina OK, are un comportament destul de sportiv, insa numai peste 3500 - 4000 rpm motorul fiind unul de turatie.
Motorul este zgomotos (la inceput nu e chiar asa)...un sunet sportiv intre anumite turatii...insonorizarea lipsind, zgomotul de la trenul de rulare, pneuri, motor, galerie (mai ales) facandu-se simtit la interior, la peste 150km/h transformandu-se intr-un adevarat vacarm...sunet sportiv pentru noi grupa mica ...pe distante mai mici e ok, chiar distractiv, insa la drum lung este enervant...se rezolva cu volumul dat spre maxim...
Consumul este ok in extraurban, in oras ...depinde de oras...acum in Bucuresti, pe frigul asta, sub 10 nu scade sub nici o forma ceea ce e normal la 1.5.
Ca siguranta este cea mai ok din clasa ei.

In 14.500 km am schimbat amortizoarele spate, bucsele de la bara stabilizatoare si s-au mai remediat diverse...ceea ce e ok pentru o masina europeana...e fabricata in Olanda iar conceptual, peste 70% este EU.

Bafta!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori