Lancer 1.8 D-id Vs Cruze 2.0d

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Noi 04, 2010 10:36 pm

Octavia e o masina mai soft, cu un design batranesc, dar ok. Sincer, nu mi-as lua niciodata o Octavia, insa asta nu inseamna ca e o masina ''rea''.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Noi 04, 2010 10:59 pm

Octavia = pragmatism pur. O masina ok fara senzatii insa si fara probleme des intalnite (exceptand bidonul de ulei in portbagaj la motoarele diesel )

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Noi 05, 2010 12:30 am

Noile CR-uri nu mai au problema consumului exagerat de ulei. Nu sunt sigur 100% daca si Octavia a primit deja 2.0-ul commonrail.

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Vin Noi 05, 2010 12:57 pm

Da, deja se poate vedea in oferte de ceva timp TDI CR.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Sâm Noi 06, 2010 9:08 am

QUOTE (chacha @ Nov 4 2010, 10:59 PM) Octavia = pragmatism pur. O masina ok fara senzatii insa si fara probleme des intalnite (exceptand bidonul de ulei in portbagaj la motoarele diesel )
Perfect de acord...aproape o masina fara suflet...nu iti trezeste nimic.
Vis-a-vis de probleme, nu as fi atat de sigur.Intrati pe forumul lor si sunt tone de pagini cu probleme tehnice.Despre big brotherul VW, nu mai vorbesc. Noi suntem copii de mingi fata de ei.
Cat pe ce sa uit...pretul este mult mai mare, atat la echiparile cu benzina cat si la dieselul skoda.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Noi 06, 2010 12:34 pm

Un prieten bun si-a dat 530i-ul din 2005 pe o Skoda Octi2 VRS noua, fiind convins ca e o masina fiabila si ca va avea costuri de intretinere mici. Dupa nici doua zile a aparut un zgomot ciudat, un fel de clinchet metalic, ce se manifesta sporadic, doar la viteze maricele. Dupa inca o saptamana directia tragea foarte mult dreapta. Intai a crezut ca poate e torque steering (deh, 200cp, tractiune fata), insa cum inainte nu sesizase nimic similar, era clar altceva. A reusit sa-i sifoneze si bara fata dupa inca trei zile (prietena la volan), asa ca a lasat-o in service vreo 2 saptamani si s-a rezolvat si problema directiei, probabil prost calibrate. Clinchetul/greierele nu a disparut, bineinteles ca cei de la service au spus ca ei nu aud nimic.

Avatar utilizator
adrian_c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 03, 2010 3:05 pm

Mesaj de adrian_c » Dum Noi 07, 2010 1:52 am

Salut,

Revenind la Cruze eu te sfatuiesc sa mergi pe Mitsu. Sta mult ma bine la orice capitol, si mai ales la fiabilitate. Eu am mers cu Cruze putin si parca eram cu Loganul.

Bafta !

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Dum Noi 07, 2010 11:18 pm

[quote name='adrian_c' date='Nov 7 2010, 01:52 AM' post='76937']
Eu am mers cu Cruze putin si parca eram cu Loganul.

Un Logan in varianta maxima de echipare (adica cu ABS).

Avatar utilizator
AndreiGabur
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 12:09 pm

Mesaj de AndreiGabur » Mie Noi 10, 2010 12:58 pm

Ok..ms de sfaturi pana acum...Deci dintre cele mai sus amintit clar merg pe lancer. Dar a mai aparut o oferta..am gasit un Ford Mondeo vechi de un an si 24.000 km (renuntare la leasing), 2.0 diesel de 140 de cai, la acelasi pret cu lancerul... Interiorul arata mult mai bine (parerea mea subiectiva) insa la acceleratie nu se simpte la fel de "naravas" Despre asta ce parere aveti? (Interior piele neagra, scaune incalzite, mai are garantie Ford inca un an)

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Noi 10, 2010 1:01 pm

Parerea mea e ca nu prea ai de unde sa stii prin ce a trecut masina aia, insa un an daca o luam pe de alta parte nu e mult.

Acum depinde si de tine, daca inclini mai mult spre confort sau spre sportivitate. Categoric Fordul iti va oferi un plus de confort, insa la capitolul sportivitate.. e balenoi in adevaratul sens al cuvantului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori