Mitsubishi Lancer vs Ford Focus vs Mazda 3

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Mie Mar 19, 2008 10:47 pm

Doua cuvinte despre mazda 3 : super masina. Eu sunt posesorul unei Mazda 3 Sedan GT (2.0 L 147 CP) de 2 ani si jumatate si sunt foarte multumit de ea, cat despre service-uri nu am avut neplaceri. Am comandat un lancer Instyle 1.8 CVT ( abia astept sa vina acum in aprilie ).
Din punct de vedere al performantelor sunt apropiate, am vrut neaparat o masina automata din cauza traficului din bucuresti.
Am ales Lancer pentru ca imi place mult mai mult cum arata la exterior.
Cat despre interior facand o comparatie intre mazda mea si varianta intense la lancer (care zic io e la acelasi nivel de comparatie) pot spune ca la interior mazda e mai reusita ( tapiterie mult mai frumoasa, elemente mai finute ).
Calitatea plasticelor din interior e discutabila, in anumite parti exceleaza mazda in altele lancer-ul.
Fiabilitate : este intradevar f fiabila mazda 3, a mea are 50 mii km 2 ani jumate, nu am avut nici o problema cu ea (reviziile au fost facute la timp la service-uri autorizate). Despre Lancer nu ma pot pronunta dar nu cred ca este mai prejos (daca vechiul lancer este cum este presupun ca nu au facut un model mai prost).
Acum totul se rezuma la gustul fiecaruia, fa un drive test cu fiecare, gandeste care ti se pare mai frumoasa si alege.
Eu as alege in locul tau un Lancer. Bafta

Avatar utilizator
arathemis
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 5:13 pm

Mesaj de arathemis » Joi Mar 20, 2008 9:31 am

Am ales Lancerul. Ieri am dat comanda. In cateva saptamani trebuie sa-mi ajunga. Mi s-a dat si 1% discount. Nu e mult dar e ceva...aproape acopera taxa lu peste.

Urmeaza cateva saptamani de nopti albe :wink:

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Mar 20, 2008 9:36 am

Felicitari, te asteptam cu impresii si cu poze.

Avatar utilizator
arathemis
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 5:13 pm

Mesaj de arathemis » Joi Mar 20, 2008 9:51 am

I`ll do that

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Joi Mar 20, 2008 9:42 pm

felicitari.Vad ca ai mers pe mana celor de pe forum.Felicitari

Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Dum Mar 23, 2008 9:30 pm

Sunt tare curios, dupa ce criterii ai facut alegerea ? doar ce ai citit pe forumuri sau ai facut si drivetest......

Avatar utilizator
arathemis
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 5:13 pm

Mesaj de arathemis » Lun Mar 24, 2008 6:38 pm

QUOTE (valy)Sunt tare curios, dupa ce criterii ai facut alegerea ? doar ce ai citit pe forumuri sau ai facut si drivetest......

Am fost la drivetest de 3 ori la mazda in ultima luna si de 2 ori la mitsu in ultimele 2 saptamani. O data, le-am facut pe amandoua una dupa alta. Mi-au placut mult amandoua. Am ales mitsu pentru ca dotarile ce le are in plus mi s-au parut mai utile, decat ce are mazda in plus fata de mitsu. In fine... a contribuit mult la luarea deciziei si dealerul mazda, pe care l-am prins cu minciunica de 2 ori, ceea ce m-a facut sa ma indoiesc de orice zicea (termen de livrare etc). Masina frumoasa si buna Mazda 3. Pacat de oamenii care se ocupa de vanzarea ei .

P.S. Dealerul mazda imi era si o cunostinta mai indepartata, dar totusi cunostinta. Se pare ca in nimeni nu mai poti avea incredere in ziua de azi.

Avatar utilizator
catnush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 08, 2008 1:01 pm

Mesaj de catnush » Mar Mar 25, 2008 4:48 pm

QUOTE (Sfinxul)Din ce am mai citit si eu, Mazda in general, se pare ca sta foarte bine la capitolul fiabilitate. Lancerul in schimb, arata cu MUUUULT mai bine decat Mazda 3.

De...gusturile nu se discuta. Mie Mazda 3 mi se pare o masina la fel de frumoasa, chiar daca are alte forme. Si cu stopurile mai reusite.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Dum Mar 30, 2008 1:34 pm

Ford Focus

PLUS:
+ comportament rutier
+ motoare diesel common-rail performante
+ materiale superioare calitativ
+ confort
+ garantie 4 ani (fara limita de km)

MINUS:
- pret

Mitsubishi Lancer

PLUS:
+ Design, imagine de marca
+ pret
+ comportament rutier

MINUS:
- materiale inferioare calitativ
- confort la drum lung (lipseste suportul lombar iar motoarele sunt zgomotoase in regim de autostrada)

Despre Mazda 3 nu ma pot pronunta pt ca nu am studiat-o deloc. Design-ul m-a facut sa-i intorc spatele inainte de afla detalii.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Dum Mar 30, 2008 3:03 pm

Un Focus 2008 (cu face-lift) cu dotarile unui Lancer instyle (21.000euro) ajunge pe la 22.200euro (fara navi). Navigatia, care nu este nici la optionale pe noul focus :shock: cu HDD de 30GB mai costa si ala vreo 2300euro (cel putin).

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori