Pajero Vs Pathfinder Vs Murano Vs Land Cruiser Prado Vs Mercedes Glk

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mie Iul 27, 2011 1:30 pm

Cum mi-am pus masina la vanzare, am inceput sa caut urmatoarea masina. Initial am vrut sa iau tot un sedan (Nissan Altima) insa dupa ce m-am gandit mai bine, am zis sa iau un SUV, caci nu vreau sa mai schimb masina 7-8 ani si vreau sa am spatiu si confort. In calcul, am luat 4 masini care nu sunt toate in aceeasi gama, insa sunt pe aproape. Am fost la Mits si am incercat iar Pajero. Singurul care se misca cat de cat bine este cel de3 3.8 asa ca l-am pus in discutie, ptr ca vine foarte bine echipat la interior.


in discutie sunt:
1. Mits Pajero cu motor de 3.8, V6. (250CP)
2. Nissan Murano cu motor de 3.5 V6 (260CP)
3. Nissan Pahtfinder cu motor de 4.0, V6 (266CP)
4. Toyota Land Cruiser Prado cu motor de 4.0 V6 (240CP). (mai este unul cu motor de 2.7, mai ieftin, dar e lent rau, are doar 150CP)
5. Mercedes GLK. 3.5 (278CP)

Nu locuiesc in Romania si stiu ca nu avem Pathfinder la noi in tara, insa daca aveti sau ati avut nissan, toyote, mercedes poate imi dati si mie o impresie despre marcile in cauza, fiabilitate etc.
Mentionez ca nu o sa folosesc masina off road deloc asa ca nu abilitatile astea primeaza in alegerea mea, ci doar o masina durabila, spatioasa si confortabila pe care sa o tin 7-8 ani. fac 10-15.000km pe an, pretul benzinei nu e o problema aici unde locuiesc.
Masina o sa o iau noua sau aproape noua, daca gasesc una la dealer care a fost luata inapoi cu mai putin de 30.000km. ca sa mai tai un 20% din pret.

astept cu interes parerile voastre.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Iul 27, 2011 4:57 pm

QUOTE Mentionez ca nu o sa folosesc masina off road deloc asa ca nu abilitatile astea primeaza in alegerea mea, ci doar o masina durabila, spatioasa si confortabila
In cazul acesta nu poti include GLK-ul pentru ca este mult mai mic decat concurenta pe care ai insirat-o tu . Este destul de confortabila , dar nu este mare , de durabilitate nu putem vorbi inca despre ea ca este relativ noua .
Dupa mine , topul in alegerea masinii conform cu descrierea ta ar fi asa :
1. Toyota - e mare , e spatioasa , e foarte confortabila , iar cu motorul de 4.0 nu se simte greutatea ei
2. Mitsu - e mare , destul de spatioasa si confortabila , desi spatiul in spate nu e atat de confortabil - nu cred ca te pasioneaza , ca doar stai in fata
3. Nissan Murano - are confort si alt desing interior , e mai ''fitoasa''
4. Pathfinder - apropos , se vand si in Romania , si s-au vandut cu succes , in special motoarele diesel
5. GLK - e frumos , e puternic ( vorbim de motorizarea aleasa ) destul de confortabil si in fata si in spate ( cam ca o berlina de clasa medie ) , dar nu se poate compara cu cele de mai sus . In plus , eu vad masina asta ca utilizatorul / publicul tinta a fost tineretul , in special domnisoarele care vor un SUV , sau tinerele mamici cu potential financiar .

Cele de mai sus reprezinta strict parerile mele , 3 masini din acest versus am avut ocazia sa le si conduc / testez .
Sunt invidios pe tine cu pretul carburantului

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mie Iul 27, 2011 6:21 pm

salve cristi,

merci de raspuns. da-mi mai multe detalii despre masinile pe care le-ai condus, te rog.

am pus 5 modele la un loc ca sa am de unde alege, de aici si diferentele dintre ele.
pana acum nu am apucat sa testez decat Pajero (de 2 ori), Murano si Prado cu motorul de 2.7 caci nu aveau una cu motor de 4 l cand m-am dus. o sa ma duc iar.
Pathfinder-ul e si el out of stock aici momentan asa ca nu l-am putut incerca. Nici GLK-ul nu l-am condus, dar imi place cum arata si ma gandeam ca Mercedes e o masina confortabila prin traditie asa ca am pus-o pe lista.

Pana acum cel mai tare m-a impresionat Murano, cu singurul incovenient ca e mai mica decat celelalte vazute de mine. vine super dotata, se infige la fel ca Lancerul meu de 150 CP, poate chiar un pic mai bine.
Imi place foarte tare si Pathfinder-ul caci vine la fel de dotat la si Murano, numai ca are mult mai mult spatiu. are o forma usor batraneasca, de cutie, insa nu-mi iau masina sa fac fite asa ca nu ma deranjeaza f tare.

P.S.: nu numai benzina e ieftina aici, ci si masinile. nu exista TVA la ele, de aia imi si permit sa-mi iau una dintre cele amintite, ca daca erau ca-n romania, imi luam probabil Vitara sau Hyundai Santa Fe.

@balishaq. nu, nu sunt in kuwait. sunt in Emiratele Arabe Unite.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Iul 27, 2011 7:01 pm

QUOTE (mircanu @ Jul 27 2011, 06:21 PM) P.S.: nu numai benzina e ieftina aici, ci si masinile. nu exista TVA la ele, de aia imi si permit sa-mi iau una dintre cele amintite, ca daca erau ca-n romania, imi luam probabil Vitara sau Hyundai Santa Fe.

presupun ca esti in kuweit, nu?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Iul 27, 2011 8:48 pm

QUOTE GLK-ul nu l-am condus, dar imi place cum arata si ma gandeam ca Mercedes e o masina confortabila prin traditie asa ca am pus-o pe lista
Este destul de confortabila , doar ca s-a incercat sa fie o masina cu potential bun si pe strada si pe teren accidentat , offroad usor/mediu . Cand incerci asta , nu prea are cum sa-ti iasa sa fie bine pe ambele parti . L-am condus , mi-a placut si pe sosea si pe teren accidentat ( testdrive amenajat cu obstacole serioase si diverse ) , dar nu ar fi alegerea mea in materie de confort , spatiu si trainic . Nici pentru offroad . Eu as merge pe Land Cruiser sau Pajero ( si pe astea le-am condus , testat , alergat , etc ) . Daca iti place o masina foarte accesorizata si moderna - ai Murano si GLK . Mie Pathfinderul nu-mi place deloc - nici interior , nici design , nimic . Poate tu ai alta parere .

Stiu ca si Zimbet isi cauta la un moment dat Prado sau V8 , si sunt destui posesori de Pajero care-si pot dat cu parerea . Si nu numai ei

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Mie Iul 27, 2011 10:07 pm

pai invit pe toti sa-si dea cu parerea.

Mie Pathfinder-ul imi place f. mult la interior si ca spatiu pe care il ofera. la dotari, este peste Pajero cu mult caci vine standard cu sistem audio Bose, cruise control, airbag-uri laterale, ABS, keyless remote. Poate in europa e diferit insa aici asa e.
La Pajero trebuie sa platesti ptr ele. Pajero de baza nu vine nici macar cu ABS sau cruise control. Ce-i drept cel mai dotat Pajero este misto, dar si scump, ajunge la acelasi pret cu cel mai dotat Pathfinder care vine printre altele cu camera la spate ptr parcare. (dotare nedisponibila al Pajero).

Nu am incercat Pathfinderul, doar l-am admirat prin parcari, insa cred ca este ceva mai fasnet decat Pajero, ramane de vazut. datele oficiale arata ca Pajero ajunge la 100km/h in 10.6 sec, pe cand Pathfinder o face in 8.9 sec. La consum de carburant stau la fel, dupa datele oficiale. nu ca as face liniute, insa e bine sa ai o rezerva de putere in plus ptr o masina asa de mare.

din cate citit, Land Cruiser este peste ambele la fiabilitate si abilitati off road. Aici, in proportie de 90% masinile de desert safari sunt Land Cruiser, asta spune mult. Aia trag de ele din greu si sunt interesati sa ia ce e cel mai fiabil si durabil. ma refer la firmele care organizeaza desert safari ptr turisti etc.

Murano de baza este cel mai dotat dintre toate, caci este o masina din segmentul crossover SUV. nu are nici o treaba cu off-road-ul. nu e facuta ptr asa ceva. interiorul este de masina de lux. cand ma fost la showroom, ma uitam la mocheta bej din portbagaj, mi-ar fi mila sa-mi pun gentile pe ea ca as murdari-o.
NU IMI VINE sa cred cat de scumpa e masina in romania insa, cel mai ieftin e 43.000 de euro!!!!!! Aici, in Dubai, versiunea de baza este 27.000 de euro!!!!!!

merci de lamuriri ptr GLK. vad ca vine pe acelasi segment ca si bmw X3. Desi imi plac ambele, mi-e frica de marcile astea caci intretinerea este scumpa aici. si daca vrei sa ai garantia tre sa te duci la ei, pana expira.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Iul 28, 2011 9:36 am

Daca aspectul off-road nu conteaza, eu zic sa alegi Murano. E cu siguranta mai stabil si mai sportiv, fiind un crossover. Plus ca V6le ala suna demential (daca suna la fel ca un FX35).

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Joi Iul 28, 2011 10:55 am

2 sunt SUV-uri si 3 sunt "autoutilitare" (am primit o oferta si Pajero era trecut la categoria autoutulitare ). Eu unul as elimina SUV-urile, pentru ca de astea te poti bucura oriunde, si as alege din celelalte 3.
Adica 1,3 si 4. Iar de ales as alege Pajero full, le-am vazut in show-room-uri pe toate si Pajero mi-a placut cel mai mult, fiind insa o chestiune de gust. Ah da, si de prestanta, sa uitam de Dakar (ca tot esti in desert). Sunt revenit de ceva timp in tara, probabil voi mai sta cel putin un an, insa cand voi pleca din nou, tot la un Pajero ma voi opri.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Joi Iul 28, 2011 1:36 pm

Autoutilitare?! daca erau camionete mai ziceam, dar asa autoutilitare cu scaune de piele, subwoofer, dual AC nu am mai vazut. in fine, daca asa cred ei.

azi am facut test drive cu Land Cruiser-ul Prado unui amic. e motor de 2.7 (158 cp) insa are cutie manuala si am vrut sa vad cum e. Chiar daca motorul e relativ mic ptr o masina asa de grea, se misca destul de bine caci schimbi tu la cate ture vrei. daca ar fi automata cred ca ar fi prea lenta.
placut impresionat de masina, se manevreaza usor, e inchegata bine. e peste pajero de 3.5 (cutie automata) pe care l-am testat cu alta ocazie. pajero are 182 CP, insa e la fel la cuplu cu Prado (255NM la pajero, 248 la prado). ce e foarte misto la Prado este manevrabilitatea. usor de parcat, de intors cu ea. la pajero am simit masina mai grea, balansandu-se mai mult.

@neophitus. masinile de la raliu nu au nici o legatura cu masinile pe care le cumparam noi, chiar daca e acceasi marca. Uita-te la Citroen sau Peugeot. sunt beton la raliuri, insa nu as cumpara una pe criteriul asta.
Eu sunt un fan al japonezelor, in general, implicit al Mits si a modelului Pajero in particular. Insa trebuie sa spun ca la ultimele modele am observat o usoara scadere a calitatii, in principal la finisaje. a nu se confunda cu dotarile, care tin pasul cu piata.

un avantaj totusi la Pajero este ca vine mai ieftin decat prado si pathfinder, in varianta cu motoarele de 3.0 si 3.5. asa daca nu te deranjeaza ca e masina mai lenta.

@the1. motorul de pe murano este o minune de motor. este acealsi de pe nissan 350Z si mai nou pe nissan maxima. masina se misca super bine. ce ma deranjeaza un pic la murano este aspectul de masina cuminte, usurel de femeie, as zice. insa nu atat de mult incat sa o scot de pe lista. o masina buna ramane o masina buna indiferent de cum este perceputa.

PS: Astept cu interes, in continuare, pararile voastre. O sa va tin la curent, cu fiecare masina pe care o incerc si care sunt impresiile. sper ca nu plictisesc.
Cum este forum Mitsu astept posesori de pajero (mai ales pe benzina) sa-mi dea si mie o parere despre masina. multumesc

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Joi Iul 28, 2011 3:30 pm

Nissan Murano e un crossover, a fost cat pe ce sa si-l cumpere un prieten din Olanda chiar la inceputul saptamanii, pana la urma si-a luat un seria C de la Mercedes (a ramas si cu bani ). Nu ai de ce sa il compari cu celelalte 3, sunt categorii diferite, nici macar SUV nu e, e crossover (categoria premium ce e drept). SUV-uri si Crossovere iti poti lua oriunde in lume, monstri precum celelalte 3 doar unde combustibilul e ieftin.
Daca tot te uiti si la alte categorii, de ce nu iti iei un Outlander? Sunt sigur ca ti-ar placea, mie si cel de 2.2 cu motor Mitsubishi mi se pare suparat, pe la tine poate gasesti modelul cu motor de 3 litri. Iar referitor la calitatea ultimelor modele, ceva nu se pupa, eu din contra, cel putin la astea care sunt Euro 5(modelul scurt), de la noi, am vazut o imbunatatire fata de seria anterioara.
PS: Eu nu am spus ca masinile sunt aceleasi, ci ca ai o alta prestanta. Eu unul m-as simti bine conducand un Pajero prin desert, stiind ca au know-how-ul dobandit la Paris-Dakar.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori