Mitsubishi Lancer vs. Honda Civic

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Apr 10, 2009 8:41 am

Ciudat... eu stiam ca diesel-urile de la Lexus si Honda sunt cele mai silentioase din lume... Lexus first, second Honda.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Vin Apr 10, 2009 10:16 am

Nu stiu unde-am citit candva, ca Mitsubishi furnizeaza piese componente pt motoarele Honda. .. bine ca lor le da componente si la noi se pun motoare nemtzesti .. nu mai trece odata vremea sa vina lancer-u cu diesel mitsu?!

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Vin Apr 17, 2009 10:47 am

QUOTE (PROMitsu @ Feb 28 2009, 01:58 AM) Cred ca atunci cand se compara performantele a 2 masini trebuie tinut cont de mai multe aspecte. Deci :
- Lancer sedan 1.8, 143 CP, greutate : 1385 kg, acceleratie 0-100 km : 9.8 s
- Honda Civic sedan 1.8, 140 CP, greutate : 1265 kg, acceleratie 0-100 km : 9.2 s

Datele le-am luat de pe site-urile oficiale. Nu vreau acum sa discut daca aceste performante sunt sau nu reale. Nu cred ca multi se pot lauda ca pot schimba vitezele la fel ca un pilot de teste. Si cateva zecimi conteaza..
La aceeasi putere Civic are cu 120 kg mai putin. De aici si performantele mai bune. Probabil ca la viteze mai mari diferenta nu mai este atat de evidenta desi cei 10% in plus la greutate se simt fara indoiala.
Deci performantele Lancer-ului sunt la acelasi nivel ca ale unui Civic daca raportam timpii la greutarea masinilor.
Fara indoiala ca atunci cand vorbim de performante la o o masina nu conteaza numai puterea. Dar in privinta asta numai cineva care a condus mai mult ambele masini si are experienta necesara isi poate da cu parerea.

din cauza greutatii si consumul difera.
lancer sedan-civic sedan =lancerul arata mult mai bine, indiferent de alte motive, lancer as alege.
lancer sedan-civic hatch = lancerul se tine mai bine pe sosea la viteze mai mari, fiind sedan, masina e mai bine echilibrata, deci nu are cum sa fie mai confortabila la drum intins..
lancer sedan-accord - cu asta s-ar compara intr-adevar, la optiuni cam aceleasi, calitatea mai buna la accord..dar tot nu arata ca un lancer..nu e atat de impresionant..masina asta intoarce capete mai repede decat un accord.

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Mie Apr 22, 2009 12:36 am

Nu am mers cu Lancer normal insa am mers cu toate Civicurile noi, de la Hybrid la CTR si nu pot sa zic decat ca gotta love the VTEC.

Cu plasticele nu stiu ce sa zic dar calitatea asamblarii e superioara la Civic, iar la materiale e departe si fata de Accord-ul vechi. De fapt am observat ca sta cam prost Mitsi la finisaje chiar si la variantele full, tot e bine ca fac treaba acolo unde conteaza, atat on cat si off road.

In fine, revenind la Civic, pozitia de condus e excelenta (reglaj si pe adancime si diametru redus al volanului) si confortul e ridicat, in special la sedan, mai ales ca n-avea probleme cu climatizarea . Tinuta de drum, abilitatile dinamice si sunetul... mai ales sunetul, sunt foarte ok dar, cum am zis, n-am termen de comparatie la Mitsi. Evo vs. CTR nu cred ca are sens, totusi parca era ceva mai comoda CTR.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Apr 27, 2009 1:18 pm

nu am ajuns inca la un test drive civic diesel din lipsa de timp

@fastcarjunkie: u gotta love the evo

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Apr 27, 2009 2:00 pm

De ceva vreme si-au deschis cei de la Honda dealer si la noi in Deva, dar eu fiind mai toata ziua plecat, n-am apucat sa merg pe la ei. Recent am vazut ca vin cu CTR-ul(de la Tg Jiu .. aparent sunt bogati) zilnic .. asa ca sper ca intr-o zi sa-mi fac timp sa-l testez ... sau ce mai au pe acolo, sa vad ceva diferente.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Iun 21, 2009 12:16 pm


Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Dum Iun 21, 2009 4:55 pm

?Iti face placere sa-l privesti, cu atat mai mult sa-l conduci.?

vorbe frumoase despre Lancer Sport Sedan ... arata mai bine decat civicul oricum

Avatar utilizator
IF 67 ELY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 15, 2009 1:04 pm
Contact:

Mesaj de IF 67 ELY » Vin Oct 16, 2009 10:59 am

pai o honda civic are gretatea unui polo pe cand lanceru' e mai greu cu cel putin 300 kg....ca o comparatie la putere intre civic 1.8 benzina 140 de cp si lancer 2.0 diesel 140 cp...va spun din propie experienta...la mitsu te baga cat de cat in scaune cand intra turbina si ai tenta sa iti fuga directia pe cand la civic singurul lucru care te incanta e ca schimbi pana la 6800 de turatiii.doar sunet...viteza suflet....ca aspect puneti-le una langa alta si uitati-va la expresia trecatorilor...nici nu sare in ochi honda....poate interiorul sa fie peste...in rest....

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Vin Oct 28, 2011 2:38 pm

mai intreb ceva, cu toate ca stiu ca s-a mai discutat. honda civic 1.8 vs lancer1.6/1.8mivec, care ar fi mai bun? ca si fiabilitate, consum, practicitate, handling...pret:) ambele sh bineinteles. multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori