Mitsubishi Lancer vs. Honda Civic

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Noi 01, 2011 12:27 am

cu bmw-ul nu stiu ce sa zic. (dpdv al confortului nu avem ce discuta , este cu 2 clase mai sus ca si masina ) .
ca sicosturi de intretinere , gandeste-te ca in 2013 va avea 10 ani si nu stiu cat casco mai faci la ea.
in plus, in dupa 10 ani incepe sa creasca numarul de piese "consumabile" si la bmw nu sunt tocmai ieftine(deh , nici masina nu e ieftina ).

numai bine

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Noi 01, 2011 6:20 pm

BMW 2003.....nu stiu ce sa zic....cred ca vrei sa dai xeuro pe masina si in 3-4ani 5xeuro pe piese.

De parul alb nici nu mai vorbesc!

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Mar Noi 01, 2011 9:47 pm

in privinta asta si eu sunt de acord. taicamiu a facut ieri revizia la e klass - 3100 lei. inclusiv placute + schimbat aproape tot ce inseamna articulatie. nu vreau cifre de genul..no thx:)plus ca, se intampla - suntem oameni si gresim. ieri am zgariat oglinda la nubira de niste cadre din astea de la reparat strazi. n-am aproximat ca lumea si m-am ales cu o dunag alb-rosie pe masina albastra pe oglinda dar ca sa o pun pe picioare , tb sa schimb ambreiaj, cutie, caseta, bucse, reparat fata( e lovita ) si spate ( i acolo e lovita).... auch sper sa ma tina pana in vara. nu sunt fan liniute. app, a mers cineva cu 2.0 did-ul? e ok ca fiabilitate ? scuze ca va bat la cap...

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Joi Noi 10, 2011 2:51 pm

Singura honda la care m.as baga ar fi un sse model anterior...

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Noi 12, 2011 7:06 pm

QUOTE (allexino @ Oct 29 2011, 08:19 AM) Recomand Civic daca banii nu sunt o problema. Eu am Lancer de 1.5 si in familie mai am un Civic sedan de 1.8. Civicul consuma in oras mai putin decat a mea la acelasi stil de mers. Acest lucru e valabil si afara la viteze similare. Motorul de pe Civic mult superior celui de Lancer (ma refer la 1.8). Tinuta de drum e aceeasi. ATENTIE Civic sedan are 360 litri portbagaj, iar hatch-ul are 420 cu un acces mai bun. DAR sedanul are suspensie independenta pe spate, hatch-ul are semi-independenta. Ambele sunt la fel de spatioase ca si corespondentele lor de la Lancer. Si inca ceva, hatch-ul de la Civic e mult mai rigid ca sedanul, chiar prea rigid fapt pentru care vei auzi zgomote suspecte dar nu va trebui sa iti faci griji, nu se strica nimic. Sedanul nu se mai vinde la noi, dc vrei masina noua. Hatch-ul care e la promotie acum e OK doar cu 1.8, nu cu 1.4, dar mi se pare cam scump totusi. Eu as da oricand Lancerul meu pe un Civic sedan nou cu 1.8. E superior la multe capitole. Parerea mea, daca nu vrei masina noua, cauta un Civic sedan 1.8 manula de 1 an max 2 pe la 10.000 - 12.000 Euro si sunt convins ca nu vei regreta. Cel despre care am vorbit mai sus are 120.000 km din 2006 si in afara de amortizoare spate nu a schimbat absolut nimic la ea, nici macar o bucsa. Si circula in GL care e praf la strazi.
Ca si consum, la Civic drum GL - CT (200km) pe ruta Macin, medie orara de 94 km/h cu maxime de 160 pe european si cruze control la 70 in localitati am scos de fiecare data sub 7. Drum care il fac o data la 2 spatamani de 1 an jumate incoace. Comparativ am mers de 2 ori cu Lancer-ul meu in aceeasi maniera si nu am resit sa scad sub 7,5 pana in 8, masina fiind mult mai chinuita din cauza lipsei de putere in unele zone.
You`re choise, mate ...!

normal sa consume mai mult 1.5 decat 1.8 ....masina este prea grea pt acest motor....daca ai motor mic nu inseamna ca o sa ai si consum mic ....consider totusi ca diferentele dintre cele doua sunt doar de gust ....eu am avut de ales intre lancer sedan si honda civic sedan , dar cred ca lancerul merita cumparat chiar daca nu are interior de OZN ca honda:)

Avatar utilizator
vasilec69
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:05 pm

Mesaj de vasilec69 » Lun Dec 03, 2012 6:59 pm

postez si eu prima oara,ca fost posesor de civic 1.8 benzina si actual posesor de outlander 2.0 benzina
civicul l-am tinut 4 ani (75000 km)iar cu mitsu nu am decat vreo 8000
consumurile sunt aproape identice diferente mari la spatiu interior si portbagaje(desi nici honda la care nu aveam rezerva nu era deloc mic)
finisaje superioare la honda la fel si tinuta de drum-dar comparam doua masini complet diferite
regret honda dar sunt foarte multumit de outlander cu care imi rezolv mult mai bine problemele cotidiene(d.p.d.v spatiu)
pe clasa ei honda nu cred ca poate fi batuta de nici o japoneza.....parerea mea

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Joi Mar 07, 2013 7:00 am

Pentru a nu mai deschide un alt topic cu privire la acelasi subiect, cu scuzele de rigoare pentru initiatorul lui, o sa postez aici o problema care ma framanta de cateva zile.

Poate unii dintre voi cunosc faptul ca am fost posesor de Lancer sedan 1.5 pana pe data de 31.01.2012 cand in urma unui accident masina a fost declarata dauna totala. De atunci am invartit rotile une Toyota Auris a mamei mele pentru ca situatia financiara nu m-a ajutat sa iau alta masina. A venit momentul pentru o noua achizitie, din pacate SH, bugetul nepermitand una noua. Pentru ca nu vreau sa urc la costuri de clasa superioara am decis sa aleg intre Lancer sedan si Honda Civic sedan, ambele 2008/2009 pana in 80.000km.
Pe piata SH din RO sunt doar cateva variante in sensul asta oprindu-ma la Lancer 1.8M/T sau 2.0Di-D (intense sau instyle) si Civic 1.8M/T dar si A/T (consumul e f OK la automata chiar daca are 5 trepte + ca trage f bine s are si padele). Precizez ca fac aproximativ 25.000km pe an cam 70% in oras.
Motivul acestui post este de a aduna cateva pareri din partea voastra.
Multumesc!


Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Joi Mar 07, 2013 1:51 pm

Sunt proprietar de 2 DID, masina e OK dar pentru km pe care estimezi ca ii vei parcurge si mai ales pentru drumuri preponderent prin oras, te-as sfatui sa te orientezi spre benzina.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Joi Mar 07, 2013 5:47 pm

Poti dezvolta putin afirmatia ta...?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori