The old war: EVO vs. STi

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Oct 09, 2007 11:50 am

Si noul Subaru Impreza WRX STi.
Fişiere ataşate
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_002.jpg
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_002.jpg (64.64 KiB) Vizualizat de 8146 ori
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_005.jpg
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_005.jpg (46.63 KiB) Vizualizat de 8146 ori
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_007.jpg
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_007.jpg (58.56 KiB) Vizualizat de 8146 ori
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_008.jpg
2008_Subura_Impreza_WRX_STI_MotorAuthority_008.jpg (30.4 KiB) Vizualizat de 8146 ori

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mie Oct 10, 2007 12:13 pm

La o analiza atenta, un mod de abordare interesantla noil STI. Modificarea distributiei de mase, prin alegerea altui tip de caroserie.

EVO al 10-lea vine cu sistemul de tractiune, cu motorul din aluminiu, dual vvt, 422 Nm si 300 CP, asta din cifrele afisate pe site-ul japonez; cu cutia de viteze cu dublu ambreai (gen DSG), caroserie mult mai rigida.
O mare diferenta. Si un urias salt pentru mitsubishi.

Avatar utilizator
cristi63wst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 25, 2007 8:56 am

Mesaj de cristi63wst » Lun Oct 29, 2007 5:50 pm

Poate pare banal sa spun ca aleg Mitsu(am ales)dar Subaru sta prost la capitolul siguranta pasageri.Un bun prieten a murit in vara intrun accident cu subaru impreza,stand in spate stanga(lipsa airbag-uri cortina standard)

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Noi 12, 2007 11:55 am

:cry: Sad post.
____________________________


De ce Subaru? Pt ca a castigat in CRR!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Noi 12, 2007 3:02 pm

QUOTE (Andrei_RC)De ce Subaru? Pt ca a castigat in CRR!
Este timp pt revansa... :twisted:

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Noi 12, 2007 5:57 pm

Cele 2 masini, desi par asemanatoare, sunt foarte diferite si e cam greu sa le compari. Luate per total, sunt ambele niste super masini aproape egale. Insa fiecare are plusuri si minusuri la diferite capitole. De ex, EVO este mai bun ca si comportament pe viraje si la dinamica si precizie a directiei.

In schimb, STI vine cu un motor mai bun, acceleratie mai rapida si un plus de comfort, mai ales la mersul prin oras.

O comparatie directa nu pot face, pt ca m-am dat doar cu STI. Pe EVO inca n-am pus mana.

Dar sunt convins ca oricare dintre ele e foarte satisfacatoare din toate punctele de vedere, mai ales daca ne gandim la banii cu care se pot cumpara.

Avatar utilizator
radu_lkv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 17, 2007 1:08 pm

Mesaj de radu_lkv » Mar Noi 13, 2007 10:49 pm

eu sunt curios de unde prostia asta cum ca sti e mai bun pe acceleratie decat evo?????
eu am zeci de probe contrarii! sincer, nici cand aveam masina stock nu am pierdut cu vre-un subaru in niciun fel!

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mie Noi 14, 2007 12:02 am

QUOTE (radu_lkv)eu sunt curios de unde prostia asta cum ca sti e mai bun pe acceleratie decat evo?????
eu am zeci de probe contrarii! sincer, nici cand aveam masina stock nu am pierdut cu vre-un subaru in niciun fel!

Eu m-am referit strict la valorile declarate de producatori pt variantele stock ale ambelor modele. Pt STI este 5,4 in timp ce pt EVO9 este 5,7. Sigur ca este o diferenta aproape insesizabila, insa daca masinile sunt conduse de 2 piloti experti, la o "liniuta", STI ar castiga, probabil doar cu o lungime de capota, dar ar castiga.

Eu nu ma indoiesc ca nu te-a intrecut nici un STI, chiar in varianta stock, insa poate nici posesorii masinilor respective nu erau maestrii in ale pilotajului. Din cate stiu, valorile de acceleratie comunicate de producatori sunt obtinute in conditiile folosirii unor piloti profesionisti.

Asa ca stai linistit, nu am vrut sa spun ca STI este mai bun ca EVO9. Insa exista anumite diferente intre ele la anumite capitole. La acceleratie, se intampla ca STI sa fie o idee mai rapid. Asta e tot ce am vrut sa spun.

Avatar utilizator
radu_lkv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 17, 2007 1:08 pm

Mesaj de radu_lkv » Mie Noi 14, 2007 12:10 am

nu ma intelegi si confunzi 0-100km/h este DIFERIT de 0-402m! cand masina era stock faceam ~180km/h la sfarsitul celor 402m, deci mult peste 100km/h (acum fac ~200km/h)
si f f serios ca nu am pierdut langa nici-un sti (am pierdut o data din 8 curse consecutive, cand cel cu sti-ul a plecat mult inainte, dar ne-am mai dat de 7 ori si a pierdut de fiecare data, la oradea cand masina mea avea doar 1 luna ). asta NU inseamna ca nu sunt sti-uri mai rapide, eu am spus ca nu am avut eu niciunul la start lanaga mine.

dupa mine acceleratia care conteaza este cea pe 1/4 mila...
oricum mult mai mult ma intereseaza manevrabilitatea, iar pt mine, la vremea cand mi-am luat masina, evo era ca manevrabilitate destul de aproape de performantele unui porsche , acum sigur, au mai aparut destule masini f performante, la pretul unui evo

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mie Noi 14, 2007 12:16 am

OK...acum am inteles ce ai vrut sa spui.

Ai dreptate cu diferenta intre 0-100 si 402m. Cand am zis "liniuta", am vrut sa zic o intrecere de la 0 la 100 km/h, desi nu stiu daca se practica asa ceva. Nu sunt foarte informat asupra fenomenului.

Oricum pt un sofer obisnuit ca mine, oricare dintre cele 2 masini este un vis. M-am dat cu STI model 2005(lucrez la un dealer Subaru) si nu mi-a venit sa cred ce inseamna acceleratie adevarata. Cand m-am dat jos din masina tremuram tot si abia mai puteam sa scot 2 cuvinte. Am mai mers pe urma si cu alte ocazii, insa senzatia pe care am avut-o prima data mi-a ramas si acum intiparita in minte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori