Lancer diesel victim's list

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
The Hammer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:44 am

Mesaj de The Hammer » Vin Apr 18, 2008 12:33 pm

M-am gandit sa avem aici un topic cu astfel de povestiri despre mici racaieli sau chiar mai mari in ceea ce priveste Lancerul di-d contra altor participanti la trafic (sper ca nu avem pescari ).

Sa incep eu : azi noapte .de la semaforul de la romana spre victoriei , de fapt pana la victoriei.Al meu Lancer si Honda Accord cdti.
Cred ca a fost una din cele mai palpitante liniute fiind si prima pentru Lancer.Pana aproape de victoriei am stat amandoi unul langa altul nedezlipiti,exceptie facand acele momente cand schimbam vitezele(la capitolul asta lancerul a stat mult mai bine,sau poate nu stia domnu din accord prea bine).Oricum : 1-a , 2-a , 3-a , 4-a si in final a 5-a pe acea portiune dreapta....50 m pana la semafor si aveam amandoi 170 ....atunci s-a intamplat : am inceput sa iau metri fata de accord eu am reusit sa trec in ultimele secunde pe verde iar accordu a prins rosu.

Acum nu spun ca trebuie sa devina un obicei , nici din partea , nici din a voastra,dar stim cu totii...se mai intampla :oops: asa ca daca din greseala aveti ceva de povestit , share :evil:

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Vin Apr 18, 2008 1:13 pm

Daca pana la 170kmh ati fost lipiti, ce crezi ca s-a intamplat pe ultimii metri?
Parerea mea este ca omul a franat, pentru ca a intra in intersectie cu viteza aia e pura loterie. Tu ti-ai asumat riscurile, el nu...

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Apr 18, 2008 2:09 pm

QUOTE (The Hammer)....atunci s-a intamplat : am inceput sa iau metri fata de accord eu am reusit sa trec in ultimele secunde pe verde iar accordu a prins rosu.

El probabil a constientizat care este riscul de a intra intr-o intersectie pe rosu cu o asemenea viteza.

Avatar utilizator
The Hammer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:44 am

Mesaj de The Hammer » Vin Apr 18, 2008 2:15 pm

cred ca am scris destul de clar ca nu am trecut pe rosu .

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Apr 18, 2008 2:27 pm

Pai hai sa analizam masinile:

Honda Accord 2.2 CDTI - greutate 1519 kg - putere 140 CP - 0-100 in 9.1 s

Mitsubishi Lancer 2.0 DID - greutate 1450 kg - putere 140 CP - 0-100 in 9.7 s

Deci eu nu cred ca Lancer Sports Sedan Diesel Edition, model nou, la o clasa sub Honda Accord, mai scump decat Honda Accord, cu o greutate mai mica, cu mai multi cai pe dyno - 160 CP cica, nu s-a departat clar de la inceput de saracia aia de Honda, model vechi si depasit.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Apr 18, 2008 2:43 pm

Am Lancer 2008 de trei saptamani si am constatat ca mi se acorda multa atentie in trafic :-) Conducatorii de marci mai comune au doua feluri de atitudine vis a vis de Lancer:
1. Politete deosebita, de care nu beneficiam conducand masini de duzina. Recunosc ca imi pare bine si incerc sa fiu la randul meu politicos fata de altii.
sau
2. Devin dintr-odata foarte sportivi in vecinatatea Lancerului, uneori vadit provocativi.

Desi nu aprob deloc competitiile de felul celei descrise de tine, mai ales in oras, recunosc ca de cateva ori m-a luat si pe mine valul! :oops:

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Apr 18, 2008 2:55 pm

QUOTE (2dor)Deci eu nu cred ca Lancer Sports Sedan Diesel Edition, model nou, la o clasa sub Honda Accord, mai scump decat Honda Accord, cu o greutate mai mica, cu mai multi cai pe dyno - 160 CP cica, nu s-a departat clar de la inceput de saracia aia de Honda, model vechi si depasit.

Nici eu.

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Vin Apr 18, 2008 3:00 pm

Eu cred ca, caii de Honda sunt pursange japonezi. Pe cand cei de pe Lancer sunt germani corciti cu japonezi si au probleme de identitate. :-D

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Apr 18, 2008 3:23 pm

QUOTE (Lancerlot)2. Devin dintr-odata foarte sportivi in vecinatatea Lancerului, uneori vadit provocativi.

Sper ca nu te-ai lasat provocat ?
Noi posesorii de mitsu trebuie sa conducem exemplar, regulamentar in primul rand si sa fim un exemplu pozitiv pentru toti participantii la trafic.
Parerea mea...

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Apr 18, 2008 3:31 pm

QUOTE (Cristi)QUOTE (Lancerlot)2. Devin dintr-odata foarte sportivi in vecinatatea Lancerului, uneori vadit provocativi.

Sper ca nu te-ai lasat provocat ?
Noi posesorii de mitsu trebuie sa conducem exemplar, regulamentar in primul rand si sa fim un exemplu pozitiv pentru toti participantii la trafic.
Parerea mea...Eu spuneam doar ca nu sunt de acord cu competitiile stradale, dar las sa dea primii cu piatra cei care nu s-au lasat provocati niciodata... :-)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori