Runda a-III-a : DELTA DUNARII

Planificari, discutii si poze
Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Mar Iul 29, 2008 4:06 pm

Salutari la toti.

Cum vad ca nu prea se inghesiue lumea la propunerea lui Dan, e o propunere foarte buna, imi permit (sper sa nu te superi Dane) sa vin cu o alternativa, si anume:

Deoarece sunt buzoian de origine si stiu cam tot judetul va propun o alta destinatie (si aici intalnirea va fi cam in aceeasi parametri ca cea de pe Transfagarasan): M-tii Buzaului.

Am dat niste telefone si m-am interesat de pensiun/hoteluri incare se pot caza macar 20 (am fost 22 pe T-fagarasan) pana la 30 de persoane in zona muntilor Buzau.

In primul rand o lista mai generala cu posibilitatile de cazare in jud. Buzau:

AICI

Recomandarile mele (nu exita vreo ordine, detalii pe link-uri):

Cabana 14 Scaune zona Siriu;

Pensiune Lezeu, zona Chiojdu;

Pensiunea Melania, zona Chiojdu;

Pensiunea Varlaam, zona Gura Teghii;

Pen. Casa cu Tei, zona Sarata Monteorul; (aici am si o intrare la patron, cunostinta a tatalui meu)

Si mai am o pensiune, in Zona Meledic, Lopatari, foarte frumoasa, dar nu are webpage, dar cautati pe net informatii despre zona si o sa va placa cu siguranta.

Imi cer scuze anticipat daca am deranjat topicul, dar nu am vazut rostul sa fac unu nou doar pentru o alternativa de locatie.

Astept reactii si pareri (chiar si negative).

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Iul 30, 2008 11:37 am

Salutare Natiune
Din propunerea lui Ionut , tind sa optez pentru 2 locatii ( 14 scaune - ca zona , Cabana cu tei - confort, liniste). Eu merg si aici , pentru ca din ce-mi dau eu seama , nu prea ne inghesuim spre Delta.
Cu alte cuvinte , mergem in aceasta zona ? eu vreau sa mergem .

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Iul 30, 2008 12:31 pm

QUOTE (cristibna)Salutare Natiune
Din propunerea lui Ionut , tind sa optez pentru 2 locatii ( 14 scaune - ca zona , Cabana cu tei - confort, liniste). Eu merg si aici , pentru ca din ce-mi dau eu seama , nu prea ne inghesuim spre Delta.
Cu alte cuvinte , mergem in aceasta zona ? eu vreau sa mergem .

Drumul pana la Siriu (14 scaune) este superb (atat peisajul cat si soseaua) fie ca vii dinspre Buzau sau dinspre Brasov. Ai unde sa testezi ce poate masina . Singurul inconvenient ar fi ca e doar cate o singura banda pe sens si nu prea ai loc pe unde sa depasesti. Daca prinzi un camion, stai dupa el mult si bine. Despre Cabana nu stiu amanunte ca doar am trecut prin localitate.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Iul 30, 2008 1:30 pm

Scoateti furcile si topoarele, s-ar putea sa vin si eu! :-D
Probabil ca voi pleca pe 11.08 la Gura Portitei si vom face jonctiunea p-acolo. Ramine sa discutam, ca la mine nimic nu e sigur.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Joi Iul 31, 2008 1:51 pm

Eu nu am nimic inmpotriva , cand mergem?

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Sâm Aug 02, 2008 8:58 am

Ma gandii bine si dragoste cu sila nu se poate. Eu am hotarat : plec pe 15 dimineata spre navodari in asa fel incat la ora 9-10 dimineata sa fiu acolo, cine vrea sa vina e invitatul meu, cine nu ...o sa facem poze ca de obicei :-D .Lista e deschisa, vom merge cu cortul. cine vine?

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Sâm Aug 02, 2008 11:07 pm

Dragii mei, avand in vedere ca deja ar fi a treia intalnire Mitsu la care merg ca si "Andrei_Iasi 2 persoane" pot spune ca locatie Portita din pacate nu este pentru acest tip de intalnire. Nu stiu cati dintre voi ati fost la Portita, dar pe scurt locatia este cat de cat "exclusivista" pentru meleagurile mioritice. Mai mult decat atat, pentru cei care nu au fost Portita este o fasie de pamant intre Marea Neagra si Lacurile Razim si Sinoe, fasie la propriu si fara vrajeala. Acolo te usuca la buzunar atat cazarea, cat si mesele. Ca sa va dau un mic exemplu in vara anului 2003 o inghetata era 6 lei, in conditiile in care cred ca in mod normal la vremea aceea era 1 leu maxim. Practic acolo nu ai de unde alege nici la ce terasa manaci, nici unde te cazezi ( tot ceea ce numim pe scurt servicii apartine de acelasi proprietar ) . Trebuie sa luati in calcul ca acolo totul se aduce cu barca si asta se vede si in costul produselor dar si al serviciilor. Pana acum, si ma indoiesc ca s-au schimbat lucrurile, nu am intalnit preturi atat de mari ca acolo nicaieri unde am fost, nici macar in luna august in Mamaia sa zicem. De stat cu cortul e ok, au un complex de bai si toalete pe plaja de te lasa cu gura cascata ( totul sclipea de curatenie ), numai ca ar trebui sa mergem pregatiti pentru ca noaptea este frig, bate vantul, si daca te mai apuca si ploaia risti sa ramai fara cort. Pentru cei care se intrebau cum e cu tantarii, sa stiti ca ii vedeai zburand pe micii mutanti, dar nu se atingeau de tine. In fiecare seara erau cateva Atv-uri care mergeau prin "statiune" si stropeau cu ceva al naibii de eficient. Plus ca acolo vin sa se relaxeze tot felul de fitosi care arunca cu banii in stanga si in dreapta. Pentru cei care au propus locatia felicitari, este un loc in care merita sa ajungi. Dar parerea mea sincera este ca, cunoscand grupul, nu e de noi, sau poate ma insel, dar asta e parerea mea ca om care am fost acolo. Daca totusi se decide un weekend acolo, cu mare placere as vrea sa mai merg, sa il duc si pe Andrei pentru ca atunci cand am fost el era ocupat cu stresiunea si a ramas cantonat intre betoane.

Va saluta tovaraseste, Livia :-D

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Lun Aug 04, 2008 11:59 am

Deci sa buzoim sa zic asa. Delta dupa parerea mea, cred ca va ramane pe alta data cand vor fi mai multi amatori hotarati si pregatiti. Poate la anu. Pana atunci, hai sa facem o un colier frumos cu multe 'diamante' si alte pretioase, pana in muntii buzaului. Caci suntem oarecum familiarizati cu traseele montane si cu aerul curat cu iz de gratar bere sau alte minuni petrecaresti. Din cate sa discutat la ultima intalnire de la polivalenta, ramasese sa facem buzaul in weekend ul 15,16,17 august. dionut77 corecteaza ma daca gresesc.
Prouneri, obiectii??

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Aug 04, 2008 2:35 pm

Corectie pt perioada buzoiana : 13-14 septembrie , cu posibilitatea de pe 12 seara.
Deci , pentru perioada aceea , cine se inscrie.
Daca vreti , hai o lista pentru locatie si pentru a putea face si rezervari.
Eu merg ( adica sunt disponibil ) pentru acea perioada .
Cine mai vrea ? cine mai doreste ? Alune si bere ? un vin boieresc si o zeama de coropisnita ( whisky ) in jurul focului ? cu micu' si cu porcu' perpeliti mocnit , langa o gasca de bravi haiduci ?
nu stiu ce a iesit , dar ati prins ideea .Cine vrea, sa deschida lista si hai sa mergem .
Cu cel mai al naibi respect,
Cristi

Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Lun Aug 04, 2008 3:17 pm

Pentru ca am venit cu ideea, am sa fac un topic separat, pentru aceasta eventuala intalnire.

Pentru a nu confuza lumea, Cristibna are dreptate, vrem sa organizam ceva pentru zilele 12-13-14 Septembrie. Detaliile urmeaza pe topicul nou.

Simi, o sa discutam pe telefon si vedem cum ne organizam sa facem un previzionare a zonei de intalnire din Septembrie (jud Buzau). Adica ne vorbim si daca mai sunt doritori (nu ma astept la prea multi) facem o iesire in natura prin jud. Buzau.

In concluzie, propunerea de a ne intalni in numar mare (speram mai mare decat pe Transfagarasean) este pentru data de 12-14 Septembrie.

AICI

Scrie răspuns

Înapoi la “Intalniri si evenimente mitsu.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori