Fii SOFER CIVILIZAT

Planificari, discutii si poze
Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Sep 07, 2011 1:56 pm

Un fenomen interesant pe care l-am observat de mai multe ori pe "pseudo" autostrada A3: multi soferi nu stiu pe ce banda se circula pe autostrada. Tin banda din stanga si nu se trag nici in ruptul capului. Veneam odata pe A3 si am ajuns un inteligent care se tinea tare si nu se lasa. Mai multi l-au claxonat si i-au dat flash-uri, insa nimic. Bineinteles, l-am depasit prin dreapta si tot el era cel suparat, deoarece el mergea regulamentar (130 km/h) si se simtea hartuit de noi. Probabil tipul - care nu avea mai mult de 35 ani - era pentru prima data in viata lui pe o autostrada si nu stia ce are de facut. Bine ca nu facea ca asta: http://www.youtube.com/watch?v=miEk3N5VSk4
Bineinteles, acelasi fenomen il intalnesc si pe portiunile de drum cu 2 benzi pe sens, nu neaparat pe autostrada.

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Mie Sep 07, 2011 5:35 pm

QUOTE (AvionarU @ Sep 7 2011, 12:06 PM) Eu fac urmatoarele lucruri la volan:

1. in trafic in B las intotdeauna pe cineva din laterale (cu cedeaza trecerea) sa intre in coloana, daca vad ca nu am unde sa ma duc in fata.
2. Uneori opresc la semafoarele verzi daca e coloana dincolo de intersectie si "simt" sau stiu intersectia, pentru a nu bloca centrul intersectiei pentru celelalte sensuri. Claxoane fara numar pentru asta, ca nu prea intelege lumea de ce nu e bine sa te duci in fata ca prostu', chiar daca esti pe verde.
3. semnalizez intotdeauna celor fara faruri aprinse seara/noaptea. Uneori mai dau geamul jos in paralele cu ei si le spun frumos.
4. celor cu proiectoare deranjante aprinse in conditii meteo bune - le aprind stopul de ceata de cateva ori. Eu nu inteleg cine ii invata sa mearga asa.
5. similar cu 4, dar si cu avarii/faza lunga, pt cei cu farurile nereglate. Meltenii maximi sunt aia cu un far mai sus si unul mai jos, total dereglate.
6. Feresc intotdeauna incepatorii, evit claxonatul degeaba, manevre mai bruste sau la limita pe langa ei. Deasemenea, pe langa masinile de scoala incerc sa execut totul perfect regulamentar/legal, cu semnalizari in exces daca e in spatele meu, viteza legala etc. Incerc sa fiu un exemplu, desi recunosc ca mai merg si agresiv cand sunt cu "profesionisti".
7. Daca vad un motociclist/scuterist in oglinzi si stau in coloana, incerc sa ii fac loc in avans pe partea pe care vad ca vrea sa se strecoare. Multi motociclisti intorc capul si multumesc dupa aceea!
8. Fac semn pietonilor sa treaca strada la treceri nesemaforizate, in Bucuresti e un fenoment ridicol, stau saracii la trecere si asteapta sa dispara masinile, de frica
9. Semnalizez din timp cand sunt incadrat pe o banda de inainte +stanga/dreapta, ca cei care vin sa stie daca merg in fata sa ma opresc in intersectie sa virez si ei sa se incadreze corespunzator(f util pe bulevardele cu 2-3 benzi de exemplu)
10. La drum lung merg in general pe banda 2, recunosc, cu viteza . Intotdeauna folosesc semnalizarea stanga din timp, fara flash-uri jegoase. Prin alte tari pe unde am mai condus, flashurile sunt considerate hartuire/comportament agresiv si se amendeaza). Calc si frana daca vad ca cel din fata efectueaza o "depasire" si incerc sa nu il stresez. Folosesc flash-uri doar dupa cateva zeci de secunde, daca vad ca doarme pe el.
11. Incerc sa folosesc banda dreapta daca nu se aplica viteza de la punctul 10 . Nu imi cad oule daca mai incetinesc si/sau depasesc din cand in cand.
12. Avertizez intotdeauna daca vad politia rutiera
13. Imi adaptez stilul de condus in functie de ocupantii masinii. Cu prietena - A2 200km/h, cu persoane in varsta/copii viteza legala si mers prudent, fara manevre bruste, frane usoare etc. Ca sofer nu simti mare diferenta, dar pasagerii resimt toate miscarile astea.
14. Nu dau curs invitatiilor la "liniute", iar cand vad BMW-uri, Leon-uri si alte cazaturi, mai ales cu numere straine, ii las sa se duca. Asta nu inseamna ca nu o mai ard prin oras noaptea
15. Intotdeauna incerc sa prevad miscarile din trafic din jurul meu, eu vad condusul ca pe un joc de sah.

+ 1

Daca ar circula toata lumea asa am mai reduce mult din diferenta de 50 de ani dintre noi si statele civilizate.

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Joi Sep 08, 2011 10:52 am

QUOTE In weekend am facut vreo 750km pe meleagurile patriei si fiind luna august s-a umplut tara de harburi de masini cu numere straine (mai ales italia), conduse de romanasi care au venit sa se dea mari in Romania si conduc ca niste bezmetici.

Si eu m-am plimbat recent vreo cateva sute de Km si din pacate ai dreptate. Numai diesel-uri cazute, de regula BMW si Audi conduse de cele mai multe ori de niste pustani imbracati in blugi mulati in culori tipatoare, cu ochelari cat fata si cantarind in medie 55Kg cu tot cu hainele de pe ei. Adesea din harbul lor rasuna un zornait penibil de tabla (ca muzica nu se poate numi) si daca nu au o tigare aprinsa nu se simt bine.
Bine, asta ma deranjeaza catusi de putin, sunt liberi sa aiba imaginea pe cate o vor, dar problema e ca sunt un adevarat pericol in trafic: nu semnalizeaza manevrele, nu preselecteaza benzile, incearca depasiri mai mult decat riscante si cand vad ca nu le iese, se baga peste tine si te forteaza sa-i faci loc, te ineaca in fum turand motoarele (si asa cu sute de mii de km) la semafor, arunca peturi, doze metalice, tigari si uneori resturi de mancare( pe bune!!) pe geam, si multe altele, dar nu am timp acum sa le insir, fiindca trebuie sa mai si muncesc...

QUOTE Intotdeauna incerc sa prevad miscarile din trafic din jurul meu, eu vad condusul ca pe un joc de sah.

Foarte frumos spus, problema e ca de multe ori iti iei sah...

QUOTE Nu inteleg atitudinea asta de respingere si nevoia de afirmare fata de incepatori si de ce nu si de femei la volan . urat.
QUOTE cred ca ar fi mai indicat sa nu ne punem mintea cu toti prostii. Sa-i lasam in prostia lor.

Da, dar pana cand?

Am ajus sa fiu claxonat fiindca am ales sa merg in spatele unui umil incepator care timorat isi face loc pe o straduta scurta sens unic (maxim 200m) cu 2 jumatati de benzi, din care una cu masini parcate...Vezi doamne, il agasam pe frustratul din spatele meu fiindca nu-l depaseam pe saracu om...

Azi dimineata, intr-o intersectie onorata de prezenta unui agent de circulatie, nu mi se acorda prioritate de nici o culoare desi eram in drept, i-am atras atentia d-lui agent , s-a uitat la mine si a ridicat din umeri...pai WTF, daca tot esti reprezentantul legii aplica legea...cum sa nu-si permita bizonii tot felul de chestii cu un coleg in trafic daca nici politia nu le face nimic...

Incerc de cele mai ulte ori sa-i ignor si sa-i pazesc in trafic dar cateodata imi pare rau ca nu conduc un Hummer H1 Alpha de 5 Tone, pe langa care nu cred ca si-ar permite genu de miscari enumerate mai sus...

Toate cele bune...

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Joi Sep 08, 2011 1:52 pm

Gabivdo, si daca ai conduce un Hummer H1 tot l-ai pazi pe bizon pentru ca spre deosebire de el tu ai o "coloana vertebrala" si daca ar pati ceva ti-ar ramane pe constiinta mult timp chiar daca nu e neaparat vina ta. Asta e.... oamenii educati si cu simt civic sunt si vor fi mereu nevoiti sa suporte rebuturile societatii.

Va salut.

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Joi Sep 08, 2011 3:23 pm

You have a point...

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Vin Sep 16, 2011 5:38 pm


Scrie răspuns

Înapoi la “Intalniri si evenimente mitsu.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori