Itp?!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
snoopy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 05, 2010 1:02 pm
Contact:

Mesaj de snoopy » Sâm Aug 25, 2012 1:11 am

M-a intrebat un prieten daca se poate face Inspectia Tehnica Periodica daca nu are talonul?
I-a expirat ITP'ul, iar talonul ii este luat de politie pe motiv ca nu avea omologare la foliile pe fatza la masina (nu-l primeste ca i-a dat in judecata si pana se termina procesul..)
Eu va intreb pe voi ca nu ma pricep.

Se poate duce la ITP si fara talon?
Nu de alta dar stiu ca se lipea pe talon ceva chestie.

Astept raspuns, mersi.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Aug 25, 2012 12:37 pm

Se duce cu cartea de identitate a vehicolului, face itp-ul numai si numai la RAR (in cazul in care iti este retinut talonul itp-ul se face exclusiv la RAR), primeste o anexa la talon pe care e trecut itp-ul si cu aceasta si cu buletinul poate sa ridice talonul de la politie...ulitma parte cu ridicatul talonului de la politie era valabila doar daca nu facea contestatie impotriva procesului verbal de contraventie

In cazul prietenului tau, ca sa treaca itp-ul trebuie sa omologheze foliile pe fata, dar, daca nu are autorizatie la ele inseamna ca foliile nu indeplinesc conditiile cerute de lege in ceea ce priveste transparenta / opacitatea...asa ca o sa fie mai greu sa le omologheze (daca nu chiar imposibil). Un sfat prietenesc...sa dea foliile jos de pe geamurile fata si rezolva problema fara bataie de cap si foarte repede sau sa puna folie omologata cu transparenta 73%.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Aug 25, 2012 2:30 pm

Cineva mi-a indoit putin portiera cand a dat cu spatele ca sa iasa din garaj. Nimic grav, dar arata ca dracu. Trebuie sa fac urgent ITP. Am sanse sa trec ITP-ul?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Sâm Aug 25, 2012 2:34 pm

Arata-ne o poza!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Dum Aug 26, 2012 5:32 pm

Cam asta ar fi damage-ul.....

[attachment=17474:IMG_2012...5_193337.jpg]
Fişiere ataşate
IMG_20120825_193337.jpg
IMG_20120825_193337.jpg (696.64 KiB) Vizualizat de 6786 ori

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Aug 26, 2012 6:07 pm

I say go for it! Ii explici si tu ca numai ce s-a intamplat in dimineata respectiva si e musai sa treci rapid ITP'ul pentru ca trebuie sa pleci din localitate.
In orice caz nu e grav deloc, cred ca merge reparat in cateva minute prin impingere din interior, cel putin asa pare din poza. Sper sa nu ma insel.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Dum Aug 26, 2012 7:45 pm

Poza nu arata toate detaliile. Tabla a fost strivita intre rabla omului si intaritura din portiera. Nu ajunge doar sa fie impinsa. Daca era asa, deja as fi desfacut usa

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Aug 26, 2012 8:00 pm

In cazul asta, un telefon dinainte la o statie ITP in care incerci sa explici problema si sa vezi daca gasesti intelegere. Eu asa as proceda.
"Dom'le, am indoitura asta. Ma treci au ba."

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Aug 27, 2012 6:23 pm

O mica atentie sau chiar deloc si eu zic ca treci ITPul. Ce naiba, trec ITPul toti taximetristi cu rablele lor indoite, ruginite si care troncane din toate balamalele si nu treci tu.

Avatar utilizator
snoopy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 05, 2010 1:02 pm
Contact:

Mesaj de snoopy » Mar Aug 28, 2012 12:41 am

QUOTE (moro @ Aug 25 2012, 12:37 PM) Se duce cu cartea de identitate a vehicolului, face itp-ul numai si numai la RAR (in cazul in care iti este retinut talonul itp-ul se face exclusiv la RAR), primeste o anexa la talon pe care e trecut itp-ul si cu aceasta si cu buletinul poate sa ridice talonul de la politie...ulitma parte cu ridicatul talonului de la politie era valabila doar daca nu facea contestatie impotriva procesului verbal de contraventie

In cazul prietenului tau, ca sa treaca itp-ul trebuie sa omologheze foliile pe fata, dar, daca nu are autorizatie la ele inseamna ca foliile nu indeplinesc conditiile cerute de lege in ceea ce priveste transparenta / opacitatea...asa ca o sa fie mai greu sa le omologheze (daca nu chiar imposibil). Un sfat prietenesc...sa dea foliile jos de pe geamurile fata si rezolva problema fara bataie de cap si foarte repede sau sa puna folie omologata cu transparenta 73%.


mersi de raspuns
si eu sunt de parere ca trebuie mers la RAR

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori