Sonor Semnalizare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Feb 23, 2009 5:53 pm

Ba da, sunetul tot de un releu e scos. Din pacate nu vad nicio modalitate de a mari intensitatea acestui sunet. Decat o eventuala schimbare a releului respectiv, ceea ce nu prea e recomnadat.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Feb 23, 2009 6:56 pm

Eu zic sa dai radioul mai incet daca vrei sa auzi tzac-tac , tzac - tac ...
Nu cred ca e asa silentios . Se aude destul de tare . Ai ramas cu sunetul de releu de dacie nova .
Nu poti sa ai si muzica tare sa auzi si semnalizatoarele .

Dar nu simti cand dai de maneta ? Si aia face un sunet de confirmare ca zic asa . Un mic " tac " . Nu esti sigur de tine daca semnalizezi corect stanga - dreapta ?
Daca o actionezi usor , semnalizeaza de trei ori dupa care se opreste . Se foloseste la schimbarea rapida de banda .

O sa te obisnuiesti pana la urma . Cauta pe cineva care mai are lancer si compara sunetul . Poate o fi a ta mai diferita , cine stie ?

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Lun Feb 23, 2009 9:27 pm

QUOTE (BUGHY @ Feb 23 2009, 06:56 PM) O sa te obisnuiesti pana la urma . Cauta pe cineva care mai are lancer si compara sunetul . Poate o fi a ta mai diferita , cine stie ?

Miram-as sa fie diferita chiar la zgomotul acela,intr-adevar si pt. mine la inceput a fost ciudat chiar si cind am facut test drive-ul l-am intrebat pe vinzator daca asa face el incet,obisnuit de la fosta masina care facea mai tare,nu ca la dacie,dar totusi mai tare.
Singuru lucru pe care il poti face,e sa intrebi la service daca se poate seta din computer sal dea mai tare sau nu.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Feb 23, 2009 9:36 pm

Nu e un sunet digital ci apare la cuplarea releului respectiv, atent selectat astfel incat sa aiba sunetul potrivit. Acum chiar nu cred k este o asa problema .

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Feb 23, 2009 9:52 pm

Sunetul respectiv e produs mecanic de releu de semnalizare, nu e vreun buzzer sau difuzor .
" Asa face toate ... "

Eu zic ca acesta e deja un topic inchis .

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Feb 24, 2009 9:30 am

Poate e doar dat cu presupusul, dar ma indoiesc ca releul de semnalizare sa fie mecanic - la cata electronica are masina asta in ea. Sunt convins ca la aprinderea semnalizarilor si a martorilor de pe bord pentru asta, mai primeste curent si un mic "difuzor" care scoate acel sunet. Daca asculti de unde vine sunetul o sa il gasesti. Poate nu e nevoie sa desfaci nimic pe la bord. Eu zic ca poti incerca - poate e chiar simplu.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Feb 24, 2009 9:59 am

QUOTE (cix @ Feb 24 2009, 09:30 AM) Poate e doar dat cu presupusul, dar ma indoiesc ca releul de semnalizare sa fie mecanic - la cata electronica are masina asta in ea. ....

Baaa...da' ce logici aveti ma . Aproape sigur e releu, pentru ca aia e iesire de putere. O electronica nu poate duce minim 80W. Adica poate, dar trebuie adoptate solutii (niste tranzistoare de putere in plus) si probabil iese mai scump decat un releu. Ca releul e comandat de o electronica este foarte adevarat, dar idea de a presupune ca nu este releu pentru ca masinile si super electronizate e cam......foarte gresita. Cu toata electronica masina e plina de relee. De fapt, cu cat se complica mai mult, cu atat creste si numarul releelor.

Si logan-ul are releu, chiar daca voi auziti bip-bip. Acel bip-bip efectic acopera sunetul de releu.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Feb 24, 2009 10:10 am

QUOTE (driverx @ Feb 24 2009, 09:59 AM) Baaa...da' ce logici aveti ma...

Hoo .. nu te ataca. Sunetul care se aude in lancer si in logan nu e deloc mecanic. De-aia am dedus ca e vorba de o componenta electronica care scoate acel sunet. Afirmatia cum ca nu ar avea releu era doar o presupunere. Daca esti asa mare electronist de ce nu ii dai si tu o solutie omului.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Feb 24, 2009 10:23 am

Nu ma atac. In schimb tu te-ai atacat fain. NU m-am dat mare electronist ci doar am facut o afirmatie si am si argumentat-o. Asta daca ai vazut.

Sa presupui e foarte bine. Dar sa presupui pe niste baze proaste, asta e foarte rau.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Feb 24, 2009 10:35 am

QUOTE (driverx @ Feb 24 2009, 10:23 AM) Nu ma atac. In schimb tu te-ai atacat fain. NU m-am dat mare electronist ci doar am facut o afirmatie si am si argumentat-o. Asta daca ai vazut.

Sa presupui e foarte bine. Dar sa presupui pe niste baze proaste, asta e foarte rau.
Nu mi se pare ca tu ai presupus pe niste baze foarte solide: "Aproape sigur e releu, pentru ca aia e iesire de putere. O electronica nu poate duce minim 80W."
Deci pana la urma nici tu nu stii ce e acolo.
Defapt discutia nu era daca lancerul are releu electronic sau mecanic, ci era despre sunetul scos la semnalizare. Nu cred ca mai are rost sa continuam.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori