Imi iau sau nu Lancer 2008?pls ajutor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Dum Ian 13, 2008 9:15 pm

QUOTE (MegaTone)QUOTE (zeus_anoxia)
Cum po?i face o asemenea afirma?ie c?nd ma?ina asta e pia?? de doar 2 luni iar nici unul din posesorii acestui model prezen?i ?i activi pe forum nu se pl?ng de fiabilitatea lui??

Totu?i trebuie s? spun c? sunt dezam?git de feed-back-ul oferit de posesorii de "New" Lancer... ?i eu sunt pus ?n fa?a unei alegeri dar sunt 90% convins c? voi alege Lancer. Va trebui totu?i s? v?d cum se comport? motorizarea de 1.8 ?nainte de a lua o decizie definitiv?.

Aici te cam contrazici

Nu stiu daca are o relevanta asa mare faptul ca am carnetul de doar 4 luni, am condus deja 4 tipuri de masini, plus ca tata a avut de-a lungul timpului 10 masini, de pe continente diferite, printre care si aceea pe care o ai tu la semnatura si m-a impresionat mult mai tare decat test-drive-u lancerului :wink:

1. Da, m-am exprimat pu?in gre?it dar ai ?n?eles ideea.
2. Nu am pus la ?ndoial? cuno?tin?ele tat?lui t?u dar chiar nu cred c? e?ti ?n m?sur? s?-mi explici mie despre mitul care este fiabilitatea produselor Mitsubishi.

QUOTE (Aky_1121)Tocmai am vb cu cineva care si-a luat lancer pe 8 ani

Leasing pe 8 ani ?? wow...

QUOTE (2dor)Deci chestia cu "intra greu in viteza a intaia" e spun eu o vraja mare. De ce? Pai si a mea intra greu pana in 2000 km, iar acum e ok. E masina noua fratilor ce vreti?

A?a m? g?ndeam ?i eu.... rodajul...

Avatar utilizator
MegaTone
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 12:44 am

Mesaj de MegaTone » Dum Ian 13, 2008 9:29 pm

Mai sa fie...chestia cu rodajul asta pana la 2000 km e valabil doar la mitsubishi :roll: ...dupa ce se "rodeaza" cutia de viteze, o sa aiba joc; in fine nu cred ca e sfarsitul lumii , din pacate mai sunt si alte probleme, iar masina asta nu e chiar ieftina :roll:
@zeus_anoxia...nici nu am scris undeva ca ma pricep mai bine ca tine la masini.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Ian 13, 2008 9:48 pm

QUOTE (MegaTone)Mai sa fie...chestia cu rodajul asta pana la 2000 km e valabil doar la mitsubishi :roll: ...dupa ce se "rodeaza" cutia de viteze, o sa aiba joc; in fine nu cred ca e sfarsitul lumii , din pacate mai sunt si alte probleme, iar masina asta nu e chiar ieftina :roll:

asa e.
intr-adevar se mai lasa dupa rodaj, de fapt isi face joc, dar din cand in cand, tot greu va intra...
cutia asta e la colt si exact asa se comporta..si mai face si altele...

Avatar utilizator
Hiama
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 09, 2008 10:42 pm

Mesaj de Hiama » Dum Ian 13, 2008 11:56 pm

QUOTE (MegaTone)QUOTE (Cristi)designul l-ai remarcat si tu...in rest nu ai de ce sa-ti faci probleme.
...decat ca intr-o luna "cade" toata:))...fiabilitatea japoneza a devenit un mit cu acest nou lancer, iar ca sa-ti raspund la intrebare: daca intra greu in viteza I, o sa ai mari probleme in trafic, mai ales daca esti incepator,ca te injura toata lumea(spun din proprie experienta si eu am 18 ani si carnetu de 4 luni ) plus ca o sa lasi impresia gresita colegelor, cand te vad cum nu "nimeresti" viteza cand sa pleci din parcare

Am facut drive-testul cu noul Lancer 1.5 si pot spune ca am fost incantat de cum raspundea la manevrele de schimbare de directie. Nu am constatat nici o problema la introducerea in treapta 1 de viteza. Modul cum s-a comportat masina ma multumit foarte mult. Am realizat pana acum circa 400.000 km pe Dacia, Cielo, Clio Symbol, Megane, Golf 5 motorina, si pot spune ca cel mai incantat am fost de Lancer. Saptamana viitoare sper sa lansez comanda pentru un Lancer 2.0 D, sau Toyota Avensis 1.8 benzina. Sunt in dilema cu alegerea, deoarece circa 80% din timp, masina va fi condusa de sotie, iar Lancerul este cam prea sportiv fata de Toyota.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Lun Ian 14, 2008 3:51 am

QUOTE (MegaTone)Mai sa fie...chestia cu rodajul asta pana la 2000 km e valabil doar la mitsubishi :roll: [...]

E?ti fenomenal gagiule!! C?te ma?ini noi ai condus la vremea ta?? ?n primii 2000-3000km TOATE ma?inile se comport? diferit, fr?nele sunt mai sensibile iar la fr?n?ri agresive nu ?in a?a de bine, cutia mai poate ag??a uneori o treapt? de vitez?, aderen?a anvelopelor este mai proast? ?n primii 200-300km, amortizoare, suspensii, TOT!! ?i este valabil ?i la sfin?eniile de vehicule VW.

QUOTE (MegaTone)[...] dupa ce se "rodeaza" cutia de viteze, o sa aiba joc [...]

De unde ?tii??!!! O cuno?ti pe Mama Omid??? Ghice?ti ?n cafele?? De unde sco?i treburile astea??

QUOTE (Hiama)Am facut drive-testul cu noul Lancer 1.5 si pot spune ca am fost incantat de cum raspundea la manevrele de schimbare de directie. Nu am constatat nici o problema la introducerea in treapta 1 de viteza. Modul cum s-a comportat masina ma multumit foarte mult. Am realizat pana acum circa 400.000 km pe Dacia, Cielo, Clio Symbol, Megane, Golf 5 motorina, si pot spune ca cel mai incantat am fost de Lancer. Saptamana viitoare sper sa lansez comanda pentru un Lancer 2.0 D, sau Toyota Avensis 1.8 benzina. Sunt in dilema cu alegerea, deoarece circa 80% din timp, masina va fi condusa de sotie, iar Lancerul este cam prea sportiv fata de Toyota.

Ai dou? ales dintre 2 ma?ini din clase diferite, cu motoriz?ri diferite ?i pre?uri diferite. Depinde ce ??i trebuie. Avensis este din clasa medie ?i e MULT mai scump? dec?t Lancer-ul (care face partea din clasa compactelor). Depinde c?t de mult va merge ma?ina, dac? faci mul?i km ??i recomand un diesel.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Lun Ian 14, 2008 8:13 am

Se poate lua un Avensis la 20000 de euro cu motor de 1.8, adica cat e un Lancer 2.0 D Invite. Omul a spus ca ar avea de ales intre Avensis 1.8 si Lancer 2.0 D, deci mai uita-te la preturi si mai vorbim. Lancer este prea scump la ce ofera si la clasa la care este.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Ian 14, 2008 9:59 am

QUOTE (Hiama)Am facut drive-testul cu noul Lancer 1.5 si pot spune ca am fost incantat de cum raspundea la manevrele de schimbare de directie. Nu am constatat nici o problema la introducerea in treapta 1 de viteza. Modul cum s-a comportat masina ma multumit foarte mult. Am realizat pana acum circa 400.000 km pe Dacia, Cielo, Clio Symbol, Megane, Golf 5 motorina, si pot spune ca cel mai incantat am fost de Lancer. Saptamana viitoare sper sa lansez comanda pentru un Lancer 2.0 D, sau Toyota Avensis 1.8 benzina. Sunt in dilema cu alegerea, deoarece circa 80% din timp, masina va fi condusa de sotie, iar Lancerul este cam prea sportiv fata de Toyota.
Si eu am avut de ales intre Avensis 1.6 si Lancer 1.5.
Un comparativ poti sa gasesti aici:
http://www.masini.ro/forum/content/Vers ... -1-6-Luna/

Am ales Lancerul si nu imi pare rau. Are o gramada de nimicuri care nu imi convin, dar uit de toate cand o calc si trece de 3000. Pe serpentine este o placere sa o conduci. Este o senzatie pe care nu o intalnesti la multe masini.

Despre neajunsuri puteti citi aici:
http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?t=575

Despre intratul greu in viteza -> nu este o problema asa grava, nu inseamna ca nu intra in viteza. Si la mine, dupa ~1300 km deja nu prea se mai simte ca intra mai greu, s-a mai lasat. Ce pot sa spun e ca golful este o masina mai confortabila. Are suspensia mai soft, are interiorul mai ergonomic. In nici un caz nu este mai performant sau mai fiabil. Iar motoarele TSI, singurele care sunt performante, sunt enorm de scumpe, mai scumpe decat deaselul!

Avatar utilizator
MegaTone
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 12:44 am

Mesaj de MegaTone » Lun Ian 14, 2008 10:03 am

QUOTE (zeus_anoxia)E?ti fenomenal gagiule!! C?te ma?ini noi ai condus la vremea ta?? ?n primii 2000-3000km TOATE ma?inile se comport? diferit, fr?nele sunt mai sensibile iar la fr?n?ri agresive nu ?in a?a de bine, cutia mai poate ag??a uneori o treapt? de vitez?, aderen?a anvelopelor este mai proast? ?n primii 200-300km, amortizoare, suspensii, TOT!! ?i este valabil ?i la sfin?eniile de vehicule VW.

"Meseriasule ", cred ca tu habar nu ai despre ce vorbesti; asta e o mare abureala ce scrii tu, nici vorba de asa ceva(ma refer la problema cu treapta I) sa fie valabila la toate masinile, decat la acest nou Lancer. Daca toate masinile ar avea atatea probleme ne-am duce dr*cului, ar fi pline service-urile de masini. Oricum nu stiu ce tot ridici in slavi atat acest Lancer, nu vad nici unul dintre propietari sa sara la mine sa-mi dea peste nas, in schimb vad ca au postat o gramada de probleme.
Initial si eu vroiam sa-mi cumpar noul mitsu, dar dupa ce am citit aici si pe forumurile de afara, o sa ma orientez catre un volvo c30, care nu are probleme cu treptele , nici cu plasticele, portbagaju, sau alte "maruntisuri" :wink: (mai este si noul dodge caliber etc. deci este de unde alege)


QUOTE (zeus_anoxia)De unde ?tii??!!! O cuno?ti pe Mama Omid??? Ghice?ti ?n cafele?? De unde sco?i treburile astea??

Pai mi se pare normal sa aiba "joc" dupa ce isi face "loc", tie nu? Well se pare ca ma pricep mai bine la masini... :roll:


Eu ma retrag ca am deviat aiurea de la topic :oops:

Avatar utilizator
MUTU
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 07, 2008 3:02 pm
Contact:

Mesaj de MUTU » Lun Ian 14, 2008 11:28 am

Cred ca forumul asta merge in jos daca am ajuns ca comparam un lancer cu dodge caliber.
Ia volvo, dar sper sa ramai activ si pe forumul asta, nu de alta dar sunt curios cum te vei descurca cu intretinerea. La 18 ani ai tai... e ca si cum ti-ai pune un bolovan de gat si ai sari in apa cu acest medalion.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 14, 2008 11:46 am

QUOTE (MegaTone)QUOTE (zeus_anoxia)

E?ti fenomenal gagiule!! C?te ma?ini noi ai condus la vremea ta?? ?n primii 2000-3000km TOATE ma?inile se comport? diferit, fr?nele sunt mai sensibile iar la fr?n?ri agresive nu ?in a?a de bine, cutia mai poate ag??a uneori o treapt? de vitez?, aderen?a anvelopelor este mai proast? ?n primii 200-300km, amortizoare, suspensii, TOT!! ?i este valabil ?i la sfin?eniile de vehicule VW.

"Meseriasule ", cred ca tu habar nu ai despre ce vorbesti; asta e o mare abureala ce scrii tu, nici vorba de asa ceva(ma refer la problema cu treapta I) sa fie valabila la toate masinile, decat la acest nou Lancer. Daca toate masinile ar avea atatea probleme ne-am duce dr*cului, ar fi pline service-urile de masini. Oricum nu stiu ce tot ridici in slavi atat acest Lancer, nu vad nici unul dintre propietari sa sara la mine sa-mi dea peste nas, in schimb vad ca au postat o gramada de probleme.
Initial si eu vroiam sa-mi cumpar noul mitsu, dar dupa ce am citit aici si pe forumurile de afara, o sa ma orientez catre un volvo c30, care nu are probleme cu treptele , nici cu plasticele, portbagaju, sau alte "maruntisuri" :wink: (mai este si noul dodge caliber etc. deci este de unde alege)


QUOTE (zeus_anoxia)De unde ?tii??!!! O cuno?ti pe Mama Omid??? Ghice?ti ?n cafele?? De unde sco?i treburile astea??

Pai mi se pare normal sa aiba "joc" dupa ce isi face "loc", tie nu? Well se pare ca ma pricep mai bine la masini... :roll:


Eu ma retrag ca am deviat aiurea de la topic :oops:
S-a deviat cam mult. Am mai vazut comparatii pe forum, dar niciodata pana acum n-am vazut "bag picioarele, imi iau aia". Ia-ti, fii sanatos si nu ne mai obosi cu fitele tale! Cred ca puteai sa iei o decizie inteleapta si fara threadul asta, citeai impresiile postate de cativa din proaspetii posesori, am vazut ca pe site-uri de prin afara stii sa citesti (sau cel putin tu asa sustii), eventual mergeai la niste test-drive-uri si luai de unul singur o decizie. Gandeste, e primul pas catre o viata sanatoasa! Esti penibil, "Rromanule".

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori