Discuri De Frana

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Lun Feb 02, 2015 6:43 pm

QUOTE (goguvasile @ Feb 2 2015, 05:09 PM) O mare parte din km au fost facuti in afara orasului, nu obisnuiesc sa merg agresiv si folosesc frana de motor atunci cand are sens. As fi curios daca ar putea fi vorba de vreun defect de fabricatie.

BTW, placutele de frana de pe fata au fost schimbate abia la ~45-50K km. Nu se prea uzasera. Cele de pe spate sunt inca cele din fabrica.

Atunci discurile tale ar trebui sa fie ok. Nu te lua dupa ce iti spun in reprezentanta, si mie mi-au zis la fel la 37k. Normal ca nu m-am luat dupa ei. Daca ai avut grija de ele cred ca in cel mai bun caz ar trebui sa le faci o rectificare si nu o schimbare. Singurii care au sarit sa schimb discurile au fost in Expozitiei, cei din Metalurgiei au fost de alta parere.

Mai cere parerea si altor meseriasi, de regula unora care nu au norma la vandut piese.

Avatar utilizator
mileaandrei175
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 12:22 am

Mesaj de mileaandrei175 » Vin Mar 20, 2015 1:24 am

aveti cumva idee la cat se inlocuieste normal lichidul de franare si cat litri ar trebui sa intre pentru o astfel de treaba?...eventual de care ati folosit voi(producator/specificatie)

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Mar 20, 2015 9:41 am

La doi ani se inlocuieste si intra maxim 1 litru.

Avatar utilizator
andrei_B
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:38 pm

Mesaj de andrei_B » Mie Sep 27, 2017 1:46 pm

salutare ,

as dori sa va intreb cum va puteti da seama exact ca discurile de frana (fata + spate) trebuiesc schimbate ?
la ce ar trebui sa ne uitam mai precis ?

mersi



Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Sep 27, 2017 5:17 pm

Salut, ne uitam la grosimea lui. Se masoara cu sublerul si cand scade sub o anumite grosime minima (specificata de producator) trebuie schimbat.

De ex pt masina mea discurile ventilate pentru fatza au 24 mm grosime cand sunt noi si cand ajung la 21.5mm trebuiesc schimbate. Cele spate (pt ca sunt pline) au 10mm grosime noi si cand ajung la 8 trb schimbate. Asta-i teoria.

In practica, le poti tine mai mult daca nu se tocesc inegal sau nu se ovalizeaza (mai ales pe cele pline) doar sa nu uiti ca te joci cu viata ta si a celorlalti participanti la trafic. Cu cat se subtiaza mai mult cu atat se incing mai tare, se pot ovaliza, crapa sau pur si simplu sa ramai fara frane cand ti-e lumea mai draga.

De asemenea, daca ai discurile SI placutele tocite, pistonul se extinde excesiv pt a compensa lipsa de grosime, marind posibilitatea contaminarii/griparii(am auzit).

Pt lancer 2.0 DID Grosime [mm]: 26 Grosime minima [mm]: 24.4 (pe fatza) si Grosime disc frana [mm]: 10 Grosime minima [mm]: 8.4 pe spate.

Avatar utilizator
mitzulik
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 06, 2018 11:01 pm

Mesaj de mitzulik » Mar Feb 06, 2018 11:29 pm

Salut,
Cineva cu ASX poate sa-mi recomande o combinatie buna (pret) pentru placute-discuri fata + spate? Inteleg ca la spate vorbim de discuri pline... Brembo sunt scumputze, iar Ferodo nu prea-mi inspirra siguranta...
Multumesc,

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Feb 07, 2018 9:53 am

Iti recomand Textar (discuri + placute fata/spate).

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Iul 22, 2018 9:43 pm

eu am acum ATE, si pe fata si pe spate si la lancer si la asx. sunt foarte multumit de ele, cele mai bune pe care le-am avyt pana acum.

Avatar utilizator
eugenuu
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 12, 2016 8:40 am

Mesaj de eugenuu » Sâm Aug 18, 2018 8:30 am

Eu personal iti recomand TRW, am pus pe masina la inceputul anului 2017(fata + spate), de atunci nu am nici o problema cu ele, ca si placute tot TRW am pus. Te salut

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori