Prezon Rupt ...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
andrei_B
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:38 pm

Mesaj de andrei_B » Joi Iul 17, 2014 12:38 pm

Salutare ,

Mi s-a rupt un prezon la roata stanga fata , in momentul in care am schimbat jantele (vara/iarna) , la vulcanizare.
Asadar din cele 5, acum doar 4 mai sunt disponibile.

As dori sa va intreb daca a mai patit-o cineva , daca reparatia necesita inlocuirea rulmentului ? si poate stiti si cam pe la ce pret s-ar ridica reparatia in sine?

Mersi

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Iul 17, 2014 2:07 pm

Salut, acelasi lucru si la mine, prezon rupt roata fata stanga. Momentan merg in celelalte 4 dar am facut comanda pt altul, 45 roni. Mecanicul nu a mentionat altceva, doar sa scoata partea rupta si sa-l puna pe cel nou.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Lun Oct 20, 2014 12:25 pm

La fel am patit si eu la lancer, exact la roata fata stanga...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Oct 20, 2014 9:05 pm

S-a rupt prezonul (tija filetata), sau s-a spart piulita?

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mar Oct 21, 2014 8:34 am

S-a rupt o portiune din tija care a ramas in surub.
Tipul de la service mi-a spus ca ultimii care au umblat la roata nu au infiletat bine surubul pe tija.

Avatar utilizator
vaneea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 22, 2014 1:16 pm

Mesaj de vaneea » Mar Oct 28, 2014 4:29 pm

Salut, aceiasi problema si la mine. Partea stanga fata, filetul mancat si piulita distrusa. Am comandat de la autokarma piulita si surub nou, se schimba relativ simplu, trebuie data jos roata, discul si apoi butucul. Piesele m-au costat 12ron.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Ian 03, 2015 9:59 am

Si eu am avut aceeasi problema, doar ca a fost pe stanga spate. Ciudat a fost ca la mine s-a rupt prezonul din butuc si mi-au schimbat tot butucul.

Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Lun Feb 15, 2016 8:52 pm

Salutare!
Am patit si eu faza cu prezoanele, doua pe stanga fata si unul pe dreapta fata. Asta s-a intamplat acum aproape 2 ani. De atunci folosesc numai cheia dinamometrica la strans prezoanele si nu am mai avut probleme.
Toate bune!

Avatar utilizator
lucim
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 19, 2008 5:32 pm

Mesaj de lucim » Sâm Apr 02, 2016 9:34 am

Buna ziua. Puteti sa- mi spuneti cum ati procedat la schimbarea doar a prezonului. Ieri la schimbarea rotilor de vara am "reusit" sa rup un prezon la roata stanga spate asa ca ori schimb cu totul ori incerc sa schimb doar prezonul. Daca ati mai trecut prin aceasta situatie va rog sa ma ajutati cu un sfat. Masina este un Lancer 2008. Multumesc.

Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Dum Apr 03, 2016 6:19 pm

Salut. Ar trebui sa mergi la un service. Eu le-am schimbat relativ usor. Mi-a desfacut planetara (mie mi s-au rupt pe fata) si pivotul, apoi mi-a scos restul de prezon (surub). E la fel de simplu ca la dacie. Sau cel putin asa e la a mea, din 2011. Iar suruburile (sau bolturile, cum le numeste fiecare) sunt destul de ieftine, cateva zeci de lei. Mai scumpa e manopera. Toate bune!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori