De La Stopul Aditional De Frana La Siguranta Sarita

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Mar 04, 2015 11:36 pm

Salut,

Long story short, din stopul aditional de frana imi mai lumineaza doua LED-uri (si si alea foarte slab). M-am interesat un pic de scoruri: 350 lei la mitsu, 200 lei din dezmembrari. Mi se pare mult prea mult pentru 6 LED-uri si un circuit amarat. Asa ca am dat jos tot stopul, l-am desfacut sa vad unde-i problema, si arata cam asa:



Sunt 6 LED-uri (le-am marcat cu verde), doua cate doua in paralel, si apoi toate in serie (???). Sau cel putin asa pare, ca-s in serie. Le-am masurat, si cele doua din mijloc, erau prajite (practic partea centrala a circuitului mare); ceea ce inseamna ca la mijloc e intrerupt circuitul (mi se pare extrem de ciudat, fiindca daca sunt in serie, atunci n-ar fi trebuit sa mearga niciunul). In fine, am pus o legatura metalica (ca sa refac legatura), si l-am alimentat cu 12V. Pfoa ...lumineaza! No bun, impachetez tot la loc, il montez pe masina, apas frana ...si-mi sare siguranta (mi s-a aprins si martorul in bord) ...adios stopuri (inclusiv alea principale). Iau manualul, pun siguranta de rezerva (dar inainte am deconectat stopul) si acum vad ca merge.

Intrebarile mele:
1. Are ceva daca circul o perioada cu stopul de frana deconectat? (ma refer pe parte electrica, sa nu pice prea mult curent pe cele principale).
2. L-a mai desfacut cineva pana acum si a deslusit circuitul din spate (dreptunghiul negru). Sau stie rezistenta LED-urilor? Sa le inlocuiesc cu altele noi.

Dupa ce rezolv problema si merg toate o sa fac si un DIY, ca mi se pare exagerat pretul. Si nici solutii aftermarket nu am gasit.

Numai bine!

EDIT: Inainte sa-mi sara cineva in cap ca am facut o legatura simpla in loc sa folosesc o rezistenta ...ii dau dreptate; dar am tinut cont si de faptul ca LED-urile au o limita de curent destul de generoasa, astfel ca m-am asteptat doar sa lumineze putin mai tare (ceea ce s-a si intamplat de fapt).
Fişiere ataşate
IMAG0421.jpg
IMAG0421.jpg (512.09 KiB) Vizualizat de 5693 ori

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Mar 06, 2015 11:05 am

pai asa ceva am patit eu la laguna 3 dar nu la stopul central ci direct la stopuri care sunt cu led(2-3 luminau puternic restul foarte slab)...problema era defapt oxidarea mufelor de conectare a ledurilor. ca sa repare problema fara sa inlocuiesc placa aia cu leduri respectivul mecanic ca cositorit deasupra mufei facand o punte intre cele doua "gherute" si acuma stopul merge ca nou:)))

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Mar 06, 2015 3:14 pm

Se pare ca eu n-am avut noroc cu puntea. Din pacate am o delegatie saptamana asta si nu m-as baga la creatie inainte de drum lung, asa ca o las pe cand ma intorc sa vad ce rezolv. Am gasit pe eBay, dar numai din alea pe care iti si scrie "Lancer" ...nu stiu cum de si-ar punea cineva asa ceva pe masina, sincer...

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Mar 06, 2015 7:52 pm

pai ia una dinaia si ii pui capacul tau ...sau o foliezi cu rosu fix unde e lancer scris
eu unul o sa`mi foliez stopul ala si o sa decupez 3 embleme pe el:D

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Mar 06, 2015 8:04 pm

[attachment=22053:Le_MITSU...iber_car.jpg]
Fişiere ataşate
Le_MITSUBISHI_font_b_brake_b_font_font_b_lights_b_font_scrub_carbon_fiber_car.jpg
Le_MITSUBISHI_font_b_brake_b_font_font_b_lights_b_font_scrub_carbon_fiber_car.jpg (24.9 KiB) Vizualizat de 5715 ori

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Dum Mar 08, 2015 11:41 pm

ia uitati-va mai bine , am vrut sa cumpar si eu una si notroc ca i-am scris chinezului inainte , de fapt era o folie care se ataseaza pe stop si pe folia aia scrie lancer! ghinionistii gasesc una pe care scrie lancer ex, asta e modelul nostru mai pentru asia si usa!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori