Sfat Achizitie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mie Mai 20, 2015 4:58 pm

Sunt multi care doar citesc printre care si subsemnatul.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Mai 20, 2015 5:28 pm

Ca o continuare la ce a spus tyty, Mitsubishi e totusi inca o marca de nisa la noi Activitate intensa o sa gasesti pe forumurile de la Logan, VW, BMW etc.

Cel mai important insa e continutul, si cata incredere poti avea in ce raspunsuri iti dau ceilalti useri. Eu sincer am fost surprins placut de comunitate. Ca sa nu mai spun ca sunt oameni foarte de treaba si care nu ezita sa-si imparta cunostintele cu tine daca ai nevoie. Cateodata nu doar haina il face pe om, ci si masina.

Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Joi Mai 21, 2015 9:08 am

Momentan a picat tranzactia. Masina vine fara cauciucuri de vara iar acest cost suplimentar inseamna altii 800 de EUR + alte costuri.

Sa vedem ce mai gasim intre timp.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Joi Mai 21, 2015 9:27 am

Nu te descuraja. Si eu am facut degeaba doua drumuri Cluj-Bucuresti pana sa gasesc ceva ok.

Eu mi-am facut doua bookmarkuri cu filtre si pana si-n ziua de azi tot intru sa mai verific piata:
OLX
Autovit

Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Joi Mai 21, 2015 9:29 am

Nici vorba de asa ceva. Oricum , masina este un bun care are nevoie de timp in vederea achizitionarii.

Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Mie Mai 27, 2015 1:53 pm



Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 27, 2015 2:13 pm

E un coleg cu o semnatura misto...daca o vezi mori... Graba asta e inamicul nr 1 pe sosele, si daca ar dubla toata informatia postata, n-ar mai fi prea frumos nici pe forumuri.

Pe viitor da un search daca e graba mare, si incearca sa-ti tii toate posturile pe acelasi subiect in acelasi topic, altfel daca ai noroc sa-ti raspunda cineva, o sa se imparta raspunsurile pe mai multe topice, lucru care nu-i placut nici pt tine...

Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Mie Mai 27, 2015 2:22 pm

Merci, stiu ce spui, intamplator sunt IT-st... Sterg imediat postul de mai sus.
Mea culpa !

Avatar utilizator
dluci
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 24, 2014 10:55 pm

Mesaj de dluci » Joi Mai 28, 2015 9:38 pm

Salut,

Eu am un 2.0 diesel 2009 Filtru particule, piese gasesti relativ usor, injectoare, curele, distributie, il recomand sincer trage bine, se misca bine, dar trebuie sa fii cu ochii pe el. Il am de 1 an si am facut 30 K km. Am avut ceva probleme la inceput cu el, le-am rezolvat, un injector care dadea rateuri, o bujie, o garnitura de turbo, distributie si filtre schimbate la timp, dar multumit de el. Raport calitate pret e f ok, o europeana nici nu miroase la preturile astea. Tremura de la filtru de particule, sincer dupa ce il calci pe coada, si se stinge martorul de filtru merge foarte bine. Aditiv de injectoare si curatare EGR daca il folesti des in oras. In rest motorina si esti pe drumul cel bun.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Mai 28, 2015 10:45 pm

Posesor de lancer 2.0 di-d (fara filtru de particule)...deci motorizare VAG.

Probleme majore pana acum (127000km) nu am avut.

Ca si piese ce am schimbat in afara celor uzuale au fost radiatorul de la egr, o membrana si o electrovalva tot la egr (cost 2000 lei la reprezentanta) + senzorul de pozitie al axei cu came care a cedat cu lasitate si l-am inlocuit odata cu distributia.

In rest au fost condumabilele: filtre + ulei, distributia complet schimbata, pompa de apa, cureaua de accesorii, discuri de frana pe fata si placute de frana fata + spate, capete de bara de directie, fansele de la amortizoarele spate si bucsile de la barele stabilizatoare fata + spate (pe spate am pus poliuretanice din cauza zdronganitului enervant care revenea dupa un anumit nr. de km cu bucse ne-poliuretanice)...toate acestea fiind in planul de service pentru orice masina (mai mult sau mai putin)...
+ o curatare de egr si clapeta de acceleratie facuta in regim propriu de cativa km.

In rest, alte probleme de genul turbina, volanta, ambreiaj nu au fost si sper nici sa nu fie .

Mentionez ca de aproximativ 110000 km masina are soft facut si trage de rupe.

Ca si consum de ulei...imi ia intre 1l - 1,5l de la o revizie la alta (13000 - 15000 km) ceea ce zic eu ca este ok.

Ca si consum de carburant...depinde de talpa....8 - 8,5 in oras, mers normal.

In rest...apa, paie si bataie ... ma declar, in continuare, multumit de masina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori